Míg hazánkat folyamatosan támadják “a sajtószabadság eltiprásáért”, és Magyarországot előszeretettel nevezik diktatúrának, addig a fősodratú média szemében Ukrajna továbbra is a demokrácia mintabástyája. Szép is ez, különös tekintettel arra, hogy ennek a mintaállamnak a vezetése nem szívesen tűri meg, ha valaki igazat mond róla, legyen az a saját ellenzéki médiája, amelyet be-, vagy a külföldi sajtó munkatársai, akiket kitiltanak. Az ilyen “persona non graták” egyike Molnár H. Boglárka, aki azonban nem hagyta annyiban az ügyet.
Amint arról portálunk korábban beszámolt, Ukrajna hatóságai Molnár H. Boglárkát, a Kecskeméti Televízió Junior Príma-díjas műsorvezetőjét, szerkesztő-riporterét, az MTVA tudósítóját három évre kitiltották az országból. Az indoklás? Nos, olyan nem volt. Nehezen is indokolhatnák, hiszen az újságíró egyetlen “bűne” Ukrajnával szemben az volt, hogy részt vett egy, a kárpátaljai magyarok nehéz körülményeit bemutató dokumentumfilm elkészítésében, illetve az, hogy a KTV Töretlenül magyarok című magazinjában, amelynek felelős szerkesztője, folyamatosan foglalkozik a kárpátaljai magyarsággal, akárcsak a többi, határon túlra szorult magyar nehéz helyzetével. Boglárka sem kárpátaljai, sem ukrajnai kapcsolatokkal nem rendelkezik, de szót emelt a nemzettársainkat ért jogsértések kapcsán (nem, mielőtt bárki felvetné, nem terjesztett álhíreket).
Egy székely származású újságírót azonban nem olyan fából faragtak, hogy ennyiben hagyja az ügyet, és ügyvédhez fordult. Portálunk megkereste Kócsó Sándort, Boglárka jogi képviselőjét, akitől megtudtuk, hogy a magyar és az ukrán hatóságokkal is felvette a kapcsolatot. Mint kérdésünkre kifejtette, elsőként a magyar külügy válaszolt a megkeresésére, akik – lévén a kitiltás bár diplomáciai kérdés, de ukrán belügy – csak annyit tudtak javasolni, hogy keressék meg az ukrán hatóságokat is. Továbbá hozzátették, hogy “egy szuverén országnak jogában áll hasonló döntéseket hozni”. Sajnos, mivel a nemzetközi jog erre valóban lehetőséget ad, így mást nem tehetünk, mint elgondolkodunk azon, vajon mit szólna a nemzetközi közvélemény, ha esetleg a magyar kormány utasítana ki az ország területéről olyan újságírókat, akik nemhogy negatív fényben tüntetik fel hazánkat, de gyakran álhíreket is terjesztenek? Dr. Kócsó arról is beszámolt, hogy az ukrán hatóságok, illetve Ukrajna magyarországi nagykövetsége sem válaszolt a megkeresésre.
Az ügy azonban nem zárult le ennyivel, portálunk pedig nyomon követi az eseményeket, hogy amennyiben szomszédaink illetékesei mégis hajlandóak válaszolni, illetve ha változás történik a kitiltás kapcsán, azonnal beszámolhassunk a fejleményekről.
Fotó: Facebook (kiemelt képünkön Molnár H. Boglárka látható)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS