Másfél év börtönre ítélte ma László Ádám bíró a Pesti Központi Kerületi Bíróságon a január 30-án az apja gyilkossági ügyét tárgyaló Póta Péter bíróra támadó ifjabb Portik Tamást. A büntetés végrehajtását három évre felfüggesztették. Az ítéletet ifjabb Portik, valamint védője, Szikinger István tudomásul vette, a vádhatóság azonban súlyosítás miatt fellebbezett, így a döntés nem jogerős, folytatás következik a Fővárosi Törvényszéken. A fellebbezés ellenére ifjabb Portik szabadlábon távozhatott a PKKB-ről. A fiú egyébként vallomásában kijelentette: végleg megszakít minden kapcsolatot az apjával, már töröltette magát a kapcsolattartók közül.
Megállapította ma László Ádám, a Pesti Központi Kerületi Bíróság (PKKB) bírája, hogy ifjabb Portik Tamás elkövette január 30-án a hivatalos személy elleni erőszakot, amikor az apja gyilkossági ügyében eljáró bírót, Póta Pétert verbálisan inzultálta, majd leöntötte hideg kávéval. Ugyanakkor kimondta: nem állapítható meg, hogy ifjabb Portik készült volna a bíró elleni erőszakra.
Egy év hat hónap börtönre ítélte a PKKB bírája a Portik-fiút, a büntetés végrehajtását pedig három évre felfüggesztette.
Ifjabb Portik Tamás, valamint védője, Szikinger István az ítéletet tudomásul vette, a vádhatóság azonban súlyosításért fellebbezett, így az ítélet nem jogerős. Másodfokon a Fővárosi Törvényszék fog eljárni.
A fellebbezés ellenére a Portik fiú szabadon távozhatott a PKKB-ről, az ítélet kihirdetését követően levették az őt addig kéz- és lábbilincsben őrző BV-s kommandósok a bilincseket.
Ismeretes, az úgynevezett Fenyő-ügy II. rendű vádlottjának (Portik Tamásnak) a fia a január 30-i tárgyalási napon a tárgyalóteremhez igyekvő dr. Póta Péter ügyben eljáró bíró elé lépett, és közölte vele, hogy szerinte az apja ügyében törvénytelenül jár el, megsérti annak jogait. A bíró jelezte a férfinak, hogy nem beszél vele, majd őt kikerülve megpróbált a tárgyalóterembe bejutni. Ezt megakadályozandó a gyanúsított a kezében lévő kávéspohár 2 deciliternyi tartalmát széles, gyors mozdulattal, teljes mennyiségében a bíró arcába öntötte, aminek következtében dr. Póta Péter szemébe, arcára és ruházatára nagyobb mennyiségű hideg kávé került. Az ellene alkalmazott erőszak miatt a bíró kénytelen volt megállni, a kávét a szeméből és arcából kitörölni.
A Központi Nyomozó Főügyészség hivatalos személy elleni erőszak vádjával gyorsított eljárásban állította bíróság elé ifjabb Portikot.
A támadás folytatását a Pesti Srácok bűnügyi tudósítója akadályozta meg. Őt a Mandiner bírósági tudósítójával, Baranya Róberttel együtt tanúként hallgatták ki ma.
(A PS tudósítója tanúvallomásáig nem tartózkodhatott bent a tárgyalóteremben, ezért az Index tudósítását idézzük.)
Ifjabb Portik az előzményekről
Az Index tudósítása szerint ifjabb Portik Tamás a szándékosságot nem ismerte be a vallomásában, ahogy a további részleteket is vitatja, ezzel a mai meghallgatás tárgyalásba fordult át. Védelmét az a Szikinger István látja el, aki korábban apját képviselte a Fenyő-ügyben.
A zakóban és lábbilincsben elővezetett férfi részletesen válaszolt László Ádám bíró kérdéseire. Elmondta, hogy apjával hatéves koráig csak hétvégente, majd később még ritkábban találkoztak. Szorosnak nem volt mondható a kapcsolat, majd tavaly novemberben ez meg is romlott, amikor apjának ügyvédet próbált keresni. A fiatal férfi ugyanis nem tudott neki addig védőt találni, amíg Magyarországon tartózkodott, pedig közel 40 ügyvéddel konzultált apja ügyében. Az ifjabb Portik Tamás nem tudott tovább maradni, ezért apja megharagudott rá, pedig tudott róla, hogy februártól már fontos állás vár a fiára.
Ezzel áttért a részletes vallomására, amikor is elmagyarázta, hogy miért nem akarták az ügyvédek elvállalni apja ügyét, majd hozzátette, hogy apja az akkori meghatalmazott ügyvédjével úgy összeveszett, hogy az nem akarta elmondani a védőbeszédet. Kirendelt védőt rendeltek volna ki mellé, ám Portik állítása szerint sorsolás helyett Póta Péter ismét a meghatalmazott védőt jelölte meg, immáron már kirendeltként.
Január 30-án a terem előtt várakozott, hogy beszéljen ismételten a bíróval, eközben igazságtalannak érezte a helyzetet, amibe került. Tájékoztatták az eljárási szabályokról, de azt nem tudta, hogy a bírót nem keresheti meg személyesen, de még telefonon sem.
Nem akartam megzavarni a tárgyalást, még előtte fel akartam tenni neki a kérdést
– mondta, hozzátéve, hogy ekkor már frusztrált állapotban volt, de nem akarta a tárgyalóteremben megszólítani az eljáró bírót.
Állítja, hogy nem állt le a kérdésekkel, hiába szólította fel több alkalommal is Póta Péter, hogy hagyja abba. Nem zár ki semmilyen lehetőséget, mert olyan feldúlt állapotban volt, így elképzelhető, hogy ráborította a kávét. De állítja, hogy meglökték őt, és olyan gyorsan történt minden, hogy a következő pillanatban már a Pesti Srácok újságírója lefogta, és leültette a padra. Erős volt benne az igazságérzet, nem gondolta, hogy problémát okozhatna, ahogy a kávét sem tervezte a tanácselnökre önteni.
Elnézést kért a történtek miatt a Portik fiú
László Ádám felolvasta a nyomozás során, a történtek után tizenkét órával tett vallomását, ezt azonban már nem tartotta fenn. Helyette egy kézzel írt vallomást nyújtott be a bírónak, amiben elismételte, hogy nem akart ártani a bírónak, és kifejezetten távol szeretne maradni az apjától. Több ilyen eset kialakulásának az esélyét sem szeretné megadni, majd a szövegben bocsánatot kért Póta Pétertől.
Édesapám ügyét semmiféleképpen nem akartam befolyásolni, és nem is tudtam volna. Abszurd, hogy a bíró kizárását próbáltam volna elérni
– olvasta a kézzel írott levelét, majd elmondta, hogy apjával nem volt szoros a kapcsolata, a börtönben is maximum három alkalommal látogatta meg. Nem kíván Magyarországra költözni, és töröltette magát a kapcsolattartói státuszból. Végül hozzátette, ha apja nem hívatja, hogy keressen neki ügyvédet, akkor nem kellett volna az elmúlt két hónap borzalmain keresztülmennie.
„Engedjenek a gyermekeimhez hazamenni!” – kérte a svájci állampolgár Portik Tamás.
Póta Péter a bocsánatkérést nem fogadta el, mert úgy gondolja, szándékosan cselekedett, de tudomásul vette azt.
Bűnügyi tudósítónk vallomása
A bíróság ezek után sorra hallgatta meg az ügy tanúit, köztük Fenyő-ügyben eljáró ügyésznőt és PS tudósítóját, aki megfékezte ifjabb Portik Tamást. Szemán László János a Portik fiú testbeszédéből, a verbális agresszióból érzékelte, hogy a vádlott még fizikai atrocitásig is eljuthat, ezért a bíró és ifjabb Portik közé lépve testével óvta a bírót. Abban a pillanatban lendült ifjabb Portik bal keze, amit tudósítónk ütésnek nézett, mivel nem látta a vádlott kezében a kávéspoharat. A leöntést nem tudta megakadályozni, ám a további támadást megelőzendő ráfogott a támadó két felkarjára és kituszkolta őt a folyosóra, majd lenyomta egy padra, ahol a biztonsági őrség érkezéséig ülve tartotta.
Kiemelt kép: Ifj. Portik Tamás a mai tárgyaláson (Fotó: Tövissi Bence / Index)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS