A Rákosi-korszak óta nem mindennapi jelenetsoroknak lehettek szemtanúi a III. kerületi önkormányzat nyilvános képviselő-testületi ülésére érkezők: a tanácsterem előterét csak néhány perccel a kezdés előtt nyitották ki, majd belépve baloldali kampányszlogenekkel dekorált, kétszeresen lekordonozott helyiségbe léphettek be az érdeklődők. A sajtót a nyilvános testületi ülésektől más kerületekben teljesen szokatlan módon ezúttal is egy kordon mögé terelték, amelyet magukat biztonsági személyzetként definiáló illetők őriztek. Nem véletlen az aggodalom, hiszen a kerület történetének legsúlyosabb korrupciós botránya van kibontakozóban, ami az ülés egyik legérdekesebb napirendi pontját is szolgáltatta. A helyi Fidesz–KDNP ugyanis egy vizsgálóbizottság felállítását kezdeményezte, ennek megalakítását azonban egy szavazástechnikai trükkel lehetetlenítette el a testület baloldali többsége.
Mint ismert, négy embert vettek őrizetbe még márciusban korrupciós bűncselekmények miatt. Sajtóhírek szerint egyikük az a P. Gábor, aki Gajda Péter kispesti szocialista polgármester szolgálatából került a III. kerület alkalmazásába. Az anonimizálást pedig jelen esetben akár költői eszköznek is tekinthetjük, ugyanis Patek Gábor neve már többször megfordult a sajtóban: beszélt róla már az Anonymous-maszkos szivárogtató is, akkor éppen az érkező milliókat és százezreket számolta el egy ismeretlennel. De ott volt az óbudai újság „átszervezésénél” is, amikor a lapot 25 éve üzemeltető céget lecserélték, helyére pedig egy 356 milliós szerződés keretei közt nyerte el öt évre az üzemeltetés jogát az a cég, amelynek intézője Patek Gábor volt.
Szerdán a KNYF közölte: a gyanú szerint egy férfi a kft.-jén keresztül szolgáltatások nyújtására, illetve eszközbeszerzésekre fiktív szerződéseket kötött a Budapest Főváros III. Kerület – Óbuda–Békásmegyer Önkormányzattal, illetve az egyik gyanúsított társa által kijelölt két gazdasági társasággal. A gyanúsítottak a fiktív szerződések ellenértékeként beérkezett pénzösszegeket készpénzben felvették és korrupciós célokra fordították. A bűncselekmények elkövetéséhez használt cég megszűnt, a gyanúsított a cég könyvelési iratainak őrzéséről a törvényi követelmények ellenére nem gondoskodott. A nyomozó ügyészség a négy személlyel korrupciós és gazdasági bűncselekmények gyanúját közölte, a gyanúsítottak jelenleg letartóztatásban vannak.
A III. kerületi csúszópénzes botrány elkövetői súlyos, akár nyolcévi szabadságvesztésre is számíthatnak, ha a bíróság elítéli az érintetteket.Az ügyben egyelőre hivatalos személyt nem hallgattak ki gyanúsítottként, de a nyomozásban nyilvánvalóan azt is tisztázni fogják, hogy kapott-e bármelyik baloldali politikus a vesztegetési pénzekből.
Rákosista körülmények a korrupciós botrányt követően
Ilyen előzmények után nem csoda, hogy a DK-sok a rákosista módszerekhez folyamodtak a csütörtöki rendkívüli ülésen: nyílt testületi ülésektől teljesen szokatlan módon kulcsra zárták, és csak kezdés előtt néhány perccel nyitották ki a testületi ülésnek helyet adó tanácsterem előterének ajtaját, így még a városházi dolgozók egy része, valamint a testület azon képviselői sem léphettek be, akik nem a kerületet vezető baloldali frakcióhoz tartoznak. Eközben a baloldali képviselők pártokon átívelő frakciófegyelemmel követték a gyurcsányi módszert, és egymásba nyíló irodákon keresztül közelítették meg az ülésteremet. Ennek köszönhetően az érdeklődők és a városvezetés közti kontaktus teljesen kizárttá vált.
Az ülésterembe lépve ezután újabb meglepetés fogadta az érdeklődőket: a helyiségben gondosan előkészített, a Fideszt lejárató molinók hirdették a kerületvezetés kampányüzeneteit, természetesen gondosan a lekordonozott, az ülésteremtől ezáltal leválasztott, magukat biztonsági személyzetnek bemutató személyek által őrzött médiasarokkal szemben elhelyezve. Itt azonban nem állt meg a felkészülés: a vendégek és médiamunkások számára fenntartott székekre valakik egy kinyomtatott cikket helyeztek, amely arról számol be, hogy a DK-ból kilépett Rózsa László állítólag évekig zsarolta volt párt- és kilépőtársát, Hazai Iván Andrást, akivel aztán később közös pártot is alapítottak, de Gyurcsány Ferencet is megtelefonbetyárkodták.
A cikk egyébként különösen fontos lehet a DK-s vezetésű önkormányzat számára, annak másolataival ugyanis rendszeresen ellátták aktivisták a jelenlévőket, ha esetleg úgy látták, hogy valakinél még nem járt a „kiadvány”. Rózsa egyébként cáfolta a róla megjelent vádakat.
A helyszínen megjelent Fidelitas-aktivisták sem voltak azonban restek, a DK „ifjúsági osztagának” képviselői mellett maguk is felsorakoztak a saját molinójukkal.
Nem véletlen a komoly készülődés, legyen szó a pedofilozós plakátokról, vagy a biztonsági személyzettel védett sajtókordonról, hiszen az ülés napirendjén szerepelt a négy ember őrizetbe vételével járó óbudai korrupciós botrányt kivizsgáló bizottság felállítása is.
Puskás Péter, a Fidesz–KDNP kerületi frakcióvezetője előterjesztését azzal indokolta, hogy bár a Kiss László vezette önkormányzat valóban nyilvánosságra hozott egyes dokumentumokat, azok nem adnak választ az ügyben felmerülő összes kérdésre, így arra sem, hogy bármely önkormányzati cég kötött-e szerződést a botrányban érintett cégekkel, és ha igen, akkor milyen összegben. Ebből kiderülhetne, hogy milyen kapcsolat fűzte az önkormányzatot az őrizetbe vett személyekhez, illetve az ő vállalkozásaikhoz.
Szokatlan módon a napirend tárgyalása során kialakult vita közben az átláthatóságot rendkívül fontosnak tartó baloldal soraiból arra érkezett javaslat, hogy a beterjesztésről szóló záró szavazáskor a bevett gépi szavazás helyett ezúttal kézfeltartással szavazzanak a képviselők. Az első körben inkább csak infantilisnak tűnő javaslat végül értelmet nyert: a Fidesz–KDNP frakció és még egy képviselő támogatta csupán a javaslatot, míg a baloldali koalíció egészen érdekes taktikát választott: igen, nem, vagy tartózkodás helyett egyikkel sem szavazott. Technikailag tehát nem lenne igaz azt állítani, hogy leszavazták volna a baloldali városvezetést átvilágító bizottság felállítását, jogilag helyesebb megfogalmazás szerint megúszták a szavazást. Vagyis az átláthatóságot hirdető baloldal egy teljesen etikátlan szavazástechnikai trükkel lehetetlenítette el azt, hogy a kerület vezetését átvilágítsák. Ez pedig talán önmagában is árulkodó lehet a DK-s ügymenetet illetően.
Fotó: Hatlaczki Balázs/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS