Két olyan közvélemény-kutatásnak álcázott propagandatermék látott napvilágot a héten, melyeknek eredményei és következtetései aligha tükrözik a valóságot. Úgy tűnik, hogy a Závecz Research és az ez idáig tetszhalott, valahonnan ismét pénzhez jutó (egykor jobbikos kötődésű) Iránytű Intézet is beszállt a kampányba. Ugyanúgy, mint 2022-ben, mikor az előbbi a választások előtt egy héttel döntetlent mért, utóbbi intézmény vezetője pedig utólag nyilvánosan bevallotta, hogy „pszichés nyomás” miatt szándékosan fals számokat közöltek. Most a Závecz repítette ismét a Gyurcsányék által vezetett közös baloldali listát az egekbe, míg az iránytűsök Magyar Pétert lőtték húsz százalék felé. Persze, mert az ellenzéki választónak remény kell – habár ez csupán a remény illúziója –, ezt pedig hajlandóak megadni annak az árán is, hogy hülyét csinálnak magukból. Persze – nekünk ne legyenek délibábjaink – van az a pénz, amitől „korpás a hajad”.
Nem elegáns, mikor egy jobboldali értékrendet vállaló politikai elemző szakmaiatlansággal vádol meg egy baloldalhoz sorolt kutatóintézetet, ám kozmetikázni a számokat és fals eredményekből manipulatív következtetéseket levonni, majd ezzel egyes politikusokat támogatni meglehetősen gusztustalan viselkedés. Alattomos és nem utolsósorban tűrhetetlen az a tény, hogy hülyének nézik a választópolgárokat. Pénzért, politikai elfogultság okán, jövőbeni megrendelések reményében, vagy éppen guruló dollárokra vágyakozva (ki tudja még milyen előnyök miatt?), az egykor még vállaltan jobbikos Iránytű Intézet és a ZRI Závecz Research beszállt a kampányba.
Az Iránytű szerint a pártot választani tudók körében ugyan magasan vezet a Fidesz–KDNP (49 százalék), ám Magyar Péterék Tisza Pártja a szavazatok közel negyedére (23 százalék) számíthat. Az ötszázalékos küszöböt ezentúl a DK–MSZP–Párbeszéd (8 százalék), a Mi Hazánk (5 százalék) és a Kétfarkú Kutya Párt (5 százalék) éri el. A Závecz pedig a választásokon biztosan részt vevők körében csupán 33 százalékot „mért” a kormánypártoknak, míg – legalábbis szerintük – a DK–MSZP–Párbeszéd-lista 26, Magyar Péterék pedig 14 százalékos eredményt érnének el, ha most lennének a választások. (A Závecz saját bevallása szerint kifejezetten az EP-listára kérdezett rá.)
Ahogy közeledünk a választások napjához, úgy kezdenek az ellenzékhez kötődő, a baloldal és ismert külföldi donorok által finanszírozott közvélemény-kutató intézetek egyre inkább politikai aktorként viselkedni és megrendelt kutatásokkal befolyásolni a közéletet.
És Pulai Andrásék még nem is gyújtották be a rakétákat!
Érdemes visszaemlékezni két fontos esetre még 2022-ből. A Závecz – a választásokat megelőző időszakban – magas Fidesz fölényt mért, majd 2021 október elején „kikutatta”, hogy Dobrev fogja nyerni az előválasztást, mert – szerintük – Márki-Zayra csak az ellenzéki választók negyede adná le a voksát. Tévedtek? Aligha! Inkább próbálták manipulálni az ellenzéki szavazók preferenciáját. Hajlottak Gyurcsányék felé.
Aztán elérkezett a kampányfinis. Egy héttel a 2022-es választások előtt a Závecz közölte, hogy az ellenzéki összefogás utolérte a Fidesz–KDNP-pártszövetséget, azaz döntetlen közeli az állás. Azt írták a választások előtt egy héttel, hogy a Fidesz–KDNP 41, míg az Egységben Magyarországért 39 százalékos tábora közel azonos méretű, hisz a különbség hibahatáron belüli. És ez sem tévedés volt, hanem a választási kampány része. (Erre az óriási blamára azért emlékszünk kevésbé, mert Pulai marhaságai elvitték a showt.)
De az évekig jobbikos pénzből, majd Simicska támogatásából, ’22-ben pedig a guruló dollárokból kutató Iránytű még nagyobbat égett. Ami viszont megdöbbentő volt, hogy a téves közvélemény-kutatási eredmények apropóján, a jobboldal kétharmados rekordgyőzelme után Ember Zoltán, az Iránytű Intézet ügyvezetője bevallotta, hogy hamis adatokat hoztak nyilvánosságra. Egy interjúban elmondta, hogy néhány nappal a választásokat megelőzően előtte voltak az adatok, amelyek szerint a baloldal 14–18 százalékos lemaradásban van, mégis azt mondta: hat–nyolc százalék közötti ellenzéki mínuszra számít, ami még nem kétharmados Fidesz-győzelem. A kutató „pszichés nyomással” magyarázta, hogy végül magát is meggyőzte ezen adatok helyességéről.
Ez aztán a szakmai elkötelezettség!
Ami viszont tényleg abszurd, hogy mindezek után ugyanezek a szereplők azóta is olyan kutatásokat közölnek a külföldről finanszírozott kormányellenes médiában, amelyek pofátlanul eltérnek az elmúlt hónapokban mért pártszimpátiáktól és kitapinthatóan távol állnak a politikai tapasztalat valóságától.
A Závecz viszont most azt állítja, hogy a Fidesz történelmi mélypontra zuhant, ezzel szemben viszont a DK, az összezsugorodott MSZP és az ez idáig mérhetetlen Párbeszéd – pusztán azért, mert összefogtak – hirtelen 26 százalékos csúcsra ugrottak fel egy hónap alatt, a Magyar Péter fémjelezte Tisza párt pedig a nulláról 14-re. A valahonnan ismét pénzhez jutott Iránytű (a Jobbik a hírek szerint már régóta nem ad támogatást, ami miatt két éve tetszhalott állapotba kerültek) pedig azt „méri”, hogy röpke három hét alatt második erő lett a Tisza párt – méghozzá 23 százalékkal.
No hiszen, ezek tényleg hülyének néznek minket.
Valóban azt meri állítani a 2022-ben óriásit bukó Závecz Research, hogy 26 százalékon áll a DK–MSZP–Párbeszéd roncshalmaz, illetve komolyan veszi a bátorságot és azt nyilatkozza saját bevallása szerint is ’22-ben fals adatokat közlő Iránytű, hogy 23-ra nőtt a Magyar Péter fémjelezte párt? Aligha mondanak ismét igazat. Propaganda ez, nem pedig közvélemény-kutatás.
De a pofátlanságnak is van határa. A hatalom és a pénz érthetővé teszi ugyan, de elfogadhatóvá semmiképen sem ezt a jelenséget. Értjük, hogy hízelegni kell a megrendelőnek, azt is, hogy a Závecz és az Iránytű is kormányváltást szeretne. Azt viszont nehezen veszi be a gyomrunk, hogy a színtiszta kampány üzemmódba kapcsolt ellenzéki kötődésű „kutatóintézetek” tudományos módszertant próbálnak varázsolni a nyilvánvalóan fals számok mögé.
Mindenesetre – bármekkora marhaságot is állítanak – ne becsüljük le propagandamunkájuk politikai marketing értékét. Az ellenzéki szavazóknak ugyanis ma egy fontos érzésre van szükségük. A reményre. Egy-egy ilyen kamukutatás pedig megadja a remény illúzióját. Erőt adhat a kiégett aktivistáknak, és talán segíti a mozgósítást is. Habár ha a 2022-es próbálkozást nézzük, ennek aligha van olyan nagy ereje, mint amit a manipulátorok gondolnak róla. Így nagyobb az esélye annak, hogy ismét hülyét csinálnak magukból és lesüllyednek annak a Pulai Andrásnak a szintjére, akit már tényleg senki nem vesz komolyan.
Mi viszont vegyük komolyan ezeket a kutatásokat. Kezeljük őket a helyén, hisz propagandatermékekről beszélünk, amelyek befolyásolás érdekében születtek meg. Leplezzük le őket, ahol csak tudjuk! Cáfoljuk azokat és emlékezzünk (emlékeztessünk) a 2022-es csalásokra! De legfőképpen ne engedjük, hogy hülyének nézzenek minket az ellenzékhez kötődő, részben guruló dollárokból élő, a külföldről finanszírozott kormányellenes sajtóban szereplő úgynevezett kutatóintézetek!
(Vezető kép: Hatlaczki Balázs)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS