Magyarország másfél évtizeddel ezelőtt szakított az egyoldalú, elzárkózó gazdaságpolitikával, és a magyar érdekeket előtérbe helyezve, Kelet felé is nyitottunk – jelentette ki Varga Mihály a Taskenti Nemzetközi Befektetői Fórum panelbeszélgetésén, amelyen az Egyesült Arab Emírségek, illetve Omán gazdasági miniszterei, valamint az OPEC és Üzbegisztán befektetési alapjainak vezetői vettek részt.
A Pénzügyminisztérium pénteki közleménye szerint a tárcavezető kiemelte: Magyarország ma a világ egyik legnyitottabb gazdasága, méretéhez képest kiemelkedő exportteljesítménnyel, magas beruházási rátával és versenyképes adórendszerrel. A panelbeszélgetésen Varga Mihály hangsúlyozta: az elmúlt négy év válságai rávilágítottak arra, hogy amikor a válság globális, nincs külső segítség, amire támaszkodhatnánk.
Ezért a legfontosabb stratégiai cél egy ellenálló gazdaság felépítése
– fejtette ki. Mint fogalmazott, a blokkosodás mindig konfliktusokhoz vezet, amelyek gyakran háborúval végződnek, a kapcsolatépítés, az együttműködés viszont mindig valós eredményeket hoz, ezért a magyar kormány is ezt a politikát folytatja.
Meggyőződésünk, hogy elzárkózás helyett a gazdasági együttműködés erősítésére van szükség Európa és Ázsia között. A kormány ennek megfelelően indította el a keleti nyitás politikáját, amelynek köszönhetően stratégiai partnerekre találtunk a közép-ázsiai térségben is
– tette hozzá a tárcavezető. Varga Mihály leszögezte: az eredmények ma már világosak, Magyarország híd szerepet tölt be Európa és Ázsia gazdasági együttműködésében, a legtöbb beruházás Ázsiából érkezik Magyarországra, miközben hazánk is képes növelni kivitelét és beruházásait a térségben. A miniszter a gazdasági kilátásokról szólva elmondta: az orosz–ukrán háború, a közel-keleti konfliktus és a német gazdaság gyengélkedése is visszafogja a gazdasági teljesítményt, ennek ellenére a magyar gazdaság visszatért a növekedési pályára. Az év egészében 2,5 százalékkal bővülhet a magyar gazdaság, jövőre pedig – az Európai Bizottság és az IMF előrejelzése szerint is – az uniós növekedési rangsor élmezőnyében lehet.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/Balogh Zoltán
Facebook
Twitter
YouTube
RSS