Mint korábban lapunk is megírta, áprilisban Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke és Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter szakmai egyeztetés keretében találkozott egymással. A munkaebéd után úgy tűnt, hogy pozitív irányba mozdulhat el a két vezető kapcsolata. Azonban Nagy Márton kedden az Indexnek kijelentette, hogy „a jegybank nem képes az együttműködésre, hiába kerestük rá a lehetőséget”. Hozzátette: méltatlan a Magyar Nemzeti Bankhoz az a hangnem, ami napjainkban az intézményben uralkodik, amiért a miniszter szerint a jegybank vezetősége a felelős.
Mint ismert, Matolcsy György február végén, a BÉT Legek díjátadón úgy fogalmazott, hogy Nagy Márton támadásokat indított a jegybank ellen. Akkor hozzátette: „megértjük, annyiban, hogy 2021 közepén ki kellett tennünk a jegybankból, ki kellett ebrudalnunk, ahogy azt a miniszterelnök úrnak akkor elmondtam”. Matolcsy György szerint Nagy Márton korábban jelentős szakmai hibákat vétett alelnökként. Erre Nagy Márton csak annyit reagált:
2013 és 2020 között Matolcsy György volt, most már más a főnököm. Hála Istennek!
Ezután nem sokkal egy munkaebéd keretében találkozott a két vezető, akik áttekintették az ország gazdasági helyzetét és a gazdaságpolitika aktuális feladatait. A kiadott közös közlemény szerint „a két intézmény közötti eddigi szakmai együttműködés mellett a jövőben stratégiai kérdésekben is további személyes egyeztetést tartanak”.
Aztán április derekán a Nemzetgazdasági Minisztérium ismertette a kormány új versenyképességi stratégiáját. Ezt az Index információi szerint az NGM eljuttatta Matolcsy Györgynek. A lap úgy tudja, azóta sem a jegybankelnök, sem pedig az MNB szakemberei nem keresték a nemzetgazdasági minisztert vagy az NGM munkatársait, hogy formális vagy informális úton egyeztessenek a stratégiáról. Ezután váratlanul megérkezett a május 13-án közzétett jegybanki kritika, amit nyilvánosan intéztek a Nemzetgazdasági Minisztérium és így a kormány ellen. (A kabinet elfogadta a Nagy Márton tárcája által letett stratégiát.) Erre reagált a nemzetgazdasági miniszter az Indexnek egy budapesti rendezvényt követően.
A kormány szerint az önmagában nem probléma, hogy valaki a versenyképességi stratégiát elemzi. Azonban napjainkban már mindenkinek van telefonja, és azt fel lehet emelni
– szögezte le a témával kapcsolatban Nagy Márton. A tárcavezető szerint az emberek joggal hitték, hogy a jegybank és a Nemzetgazdasági Minisztérium kapcsolata konszolidálódott, és a szakemberek a háttérben érvekkel alátámasztva megbeszélik szakmai ellentéteiket, „nem pedig kidobják egyből a piacra, nyilvánosan”, miközben „ráadásul rendszeresek az egyeztetések a két intézmény között”. Majd Nagy Márton kiemelte:
Ezek szerint a jegybank nem képes az együttműködésre, hiába kerestük erre a lehetőséget. Úgy látjuk, ott olyan viselkedés uralkodik, ami alapvetően arról szól, hogy a Magyar Nemzeti Bank a médiában üzenget. Hét évig szolgáltam a jegybankban az elnök úr mellett, összesen pedig tizennyolcat. Azt gondoljuk, ez a hangnem, ami a napjainkban ott uralkodik, méltatlan az intézményhez. Ennek a felelőssége pedig a jegybank vezetőségét terheli.
A tárcavezető azt is hangsúlyozta: a kormány hitt abban, hogy a jegybank és a tárca közötti kapcsolatot egy konszolidáltabb és előremutató útra terelik.
Szem előtt tartva a nemzetgazdaság érdekeit, őszintén törekedtünk a monetáris és fiskális politika közötti kapcsolat javítására, még válságos időkben is. Nekünk is van véleményünk a jegybank működéséről. Nem értünk egyet például a kamatpolitikával vagy az eszköztár működtetésével – köztük a Diszkont Kincstárjeggyel –, azonban mégsem kürtöljük tele a médiát kritikai észrevételeinkkel. Kellő alázattal végezzük munkánkat a minisztériumban, és ezt a beosztottjaimtól is elvárom
– nyilatkozta az Indexnek Nagy Márton. A tárca álláspontja szerint a jegybank természetesen megfogalmazhat kritikát, de annak helye a szakmai egyeztetéseken van. Ugyanakkor felmerül a jegybank saját mandátuma is: „az MNB elsődleges céljának veszélyeztetése nélkül támogatja a pénzügyi közvetítőrendszer stabilitásának fenntartását, ellenálló képességének növelését, a gazdasági növekedéshez való fenntartható hozzájárulásának biztosítását és a rendelkezésére álló eszközökkel a kormány gazdaság-, valamint a környezeti fenntarthatósággal kapcsolatos politikáját” – olvasható a jegybanktörvényben.
Ebből egyelőre nem sokat látunk
– írja a szakmai beszélgetéseken hallott információk alapján az Index.
A megfogalmazott kritikákat a miniszter részletesen nem kommentálta, ugyanakkor a minisztérium munkatársaival folytatott háttérbeszélgetések alapján megállapítható: többen furcsállották a kritika stílusát, hiszen maga a jegybank elemzése ismerte el, hogy a javaslatok 80 százaléka illeszkedik a jegybank korábbi javaslataihoz.
Forrás: Index; Fotó: MTI/Purger Tamás
Facebook
Twitter
YouTube
RSS