A mesterséges intelligenciát sokan összetévesztik egy érző, gondolkodni képes robottal. A valóságtól talán ez a megfejtés áll a legtávolabb. Ezek a “robotok” nem gondolkodnak, cserébe viszont képesek a pillanat törtrésze alatt értelmezni egy szöveget, és logikus következtetéseket levonni. Megkérhetjük őket, hogy írjanak nekünk egy számítógépes programot, elemezzenek vagy alkossanak egy verset, képet stb. Mi most megkérdeztük az OpenAI által fejlesztett ChatGPT-t, hogy dobjon össze egy béketervet az ukrán–orosz háború rendezésére. Meglepő eredmény született.
Fontos leszögezni, hogy bár a ChatGPT, a Gemini és Alexa is eléggé liberális lelkületűek, ha ügyesen fogalmazzuk meg a kérdéseinket, nem veszik észre a mögötte húzódó szándékot. Ha például megkéred a ChatGPT-t, hogy elemezzen egy családi fotót, gond nélkül rávágja, hogy nők és férfiak vannak rajta. Ha azonban megkérdezed, hogy honnan tudja a nemüket, ha nem kérdezte meg őket előtte, már szabadkozni kezd, és módosítja a válaszát.
Mi most megkérdeztük a ChatGPT-t, hogy mi az ukrajnai béke záloga. Mivel egy logikus “robotról” van szó, ezért logikus választ is adott. Az általa kidolgozott béketerv így néz ki:
1. Azonnali tűzszünet
Mindkét fél kötelezze el magát egy azonnali és teljes tűzszünet mellett. Nemzetközi megfigyelők biztosítsák ennek betartását.
2. Béketárgyalások megkezdése
Induljanak el azonnal a béketárgyalások semleges helyszínen, amelyeken mindkét fél képviselteti magát, valamint részt vesznek nemzetközi mediátorok is (például ENSZ, EBESZ).
3. Területi kérdések rendezése
Készüljön egy hosszú távú terv a vitatott területek státuszának rendezésére, amely figyelembe veszi a helyi lakosság véleményét is (például népszavazás útján).
4. Humanitárius segítségnyújtás
Azonnali humanitárius segítségnyújtás megszervezése a konfliktus által érintett területeken, beleértve az élelmiszer-, víz- és orvosi ellátást.
5. Gazdasági helyreállítás
Nemzetközi támogatással induljon el a háború sújtotta régiók gazdasági helyreállítása, beleértve az újjáépítést és a munkahelyteremtést.
6. Biztonsági garanciák
Nemzetközi szerződések és garanciák biztosítása a jövőbeni konfliktusok elkerülése érdekében, beleértve a határok tiszteletben tartását és az agresszió elkerülését.
7. Hosszú távú együttműködés
Olyan mechanizmusok kialakítása, amelyek elősegítik a hosszú távú együttműködést és bizalomépítést az érintett felek között, beleértve a kulturális és gazdasági kapcsolatokat is.
Arról is megkérdeztük a ChatGPT-t, hogy mi történik akkor, ha a szomszédos országok folyamatosan fegyverekkel támogatják a háborúzó felek egyikét, amire szintén érdekes, de ami a legfontosabb, logikus választ adott:
A békekötésben az egyik felet folyamatosan felfegyverző szomszédok tevékenysége általában megnehezíti a béke elérését.
Ennek szerinte több oka is van.
1. Bizalmatlanság fokozódása
A folyamatos felfegyverzés növeli a másik fél bizalmatlanságát, és azt az érzést kelti, hogy a békekötési szándék nem őszinte. Ez fokozza a feszültséget és a konfliktus eszkalációjához vezethet.
2. Egyensúlyhiány
A fegyverkezés fenntartja vagy növeli a katonai egyensúlyhiányt, ami az egyik fél számára előnyt jelenthet. Ez a másik felet is arra ösztönözheti, hogy fegyverkezésbe kezdjen, hogy kiegyenlítse az erőviszonyokat, ezzel egy újabb fegyverkezési versenyt indítva.
3. Diplomáciai megoldások akadályozása
Ha az egyik fél folyamatosan új fegyverekhez jut, kevésbé lehet motivált a diplomáciai megoldások keresésére. A katonai fölény biztosíthatja számukra azt a hitet, hogy erővel is elérhetik céljaikat.
4. Nemzetközi reakciók
A fegyverkezés más országok vagy nemzetközi szervezetek (például ENSZ, EU) számára is aggodalmat kelthet, ami szankciókhoz vagy egyéb nem kívánt politikai reakciókhoz vezethet. Ez tovább bonyolíthatja a békefolyamatot.
5. Humanitárius helyzet romlása
A folyamatos fegyveres konfliktusok miatt a civil lakosság szenvedései is nőnek. A humanitárius helyzet romlása pedig nehezíti a békés megoldások keresését, mivel a felek közötti feszültség fokozódik. A békekötés elősegítése érdekében fontos, hogy mindkét fél abbahagyja a fegyverkezést és inkább a diplomáciai megoldásokra koncentráljon. A nemzetközi közösség szerepe kulcsfontosságú lehet abban, hogy támogassa a tűzszünetet, elősegítse a párbeszédet és biztosítsa a humanitárius segítségnyújtást.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS