Az Akta stábja ezúttal a főváros közműszolgáltató cégénél és számos baloldali önkormányzatnál bennfentes, közbeszerzéseket zsinórban elnyerő Szin-Ker Kft. botrányát vette górcső alá. Ez az a cég, amely a különösen jelentős értékre elkövetett költségvetési csalás gyanújával folyamatban lévő büntetőügynek is szereplője, és amely cégről kiderült, hogy hálából több százmilliós értékű nyertes közbeszerzésekért ingyen újította fel Trippon Norbert DK-s alpolgármester házát. Riportunkban megszólal egy építési szakember, aki egy, a fővárosi BKM Zrt. keretszerződéseibe tuszkolt felújításon dolgozott, a generálkivitelező Szin-Ker alatt felépült számlázási lánc alján. És nyilvánosságra hozunk egy hangfelvételt is szintén egy, a kivitelezésre és a közbeszerzési mutyihálózatra rálátó személytől.
Az Aktában elhangzó állítások bemutatják, hogyan folyattak át összességében milliárdokat a számlázási láncba bevett kegyelt cégeken – ebből egyes vállalkozások százmilliókat tettek zsebre úgy, hogy még csak nem is dolgoztak, csak továbbpasszolták a munkákat –, és azt is megmutatjuk, hogyan ment a visszaosztás, cserébe a pénzcsapokra rácsatlakozásért. Az egyik legnagyobb, a fővárost érintő korrupciós botrány szereplője tehát a Karácsony Gergely által felügyelt, a botrányhős luxusceleb Mártha Imre által igazgatott Budapesti Közművek Nonprofit Zrt. Az ügyben a Fővárosi Önkormányzat mellett több baloldali vezetésű önkormányzat, az újpesti, az újbudai, a kispesti, a II. és a XIII. kerületi is érintett.
Rámutatunk, hogy a balhé már 2022-ben kibukott. Akkor kiderült a BKM-nél, hogy bajok vannak a Szin-Ker-féle teljesítésekkel. Átfogó belső vizsgálatok indultak, amelyek megdöbbentő eredményeket hoztak. Ennek ellenére 2023 februárjában is a Szin-Ker Kft. nyert el a közműszolgáltató holdingnál egy 500 millió forint értékű keretszerződést. Beszédes, hogy a több mint egy hete kiküldött kérdéseinkre, megkereséseinkre sem a BKM Nonprofit Zrt., sem a balatonfenyvesi FŐTÁV-üdülő felújításánál megjelent cégpiramis többi szereplője a mai napig nem válaszolt.
Közben a Győri Járás Ügyészségtől megtudtuk, hogy valóban a NAV Nyugat-magyarországi Bűnügyi Igazgatóságán indult az eljárás több mint egy éve, de azóta több szálon fut és át is került a fővárosba. A nyomozást jelenleg a NAV Közép-magyarországi Bűnügyi Igazgatósága folytatja, a felügyeletet pedig a Fővárosi Főügyészség látja el.
Nézze meg oknyomozó riportfilmünket!
Facebook
Twitter
YouTube
RSS