Az ukrajnai háború kérdése számos embert foglalkoztat Európában és világszerte. Míg az emberek nagy része békére vágyik, a konfliktus továbbra is eszkalálódni látszik. Mi lehet az oka annak, hogy a felek nem képesek végre tárgyalóasztalhoz ülni, és miért erőltetik a politikusok a háború folytatását?
Ebben a cikkben/videóban röviden bemutatjuk az ukrán háború egyik lehetséges okát és azokat az indokokat, amelyek megakadályozzák a békekötést. A történelmi és geostratégiai háttér segít megérteni a jelenlegi helyzet összetettségét. A videó célja, hogy Halford John Mackinder földrajztudós elméletétől kezdve a nagyhatalmak közötti geopolitikai küzdelmeken át átfogó képet adjon arról, miért is vagyunk jelenleg ott, ahol.
Mit akar Európa?
Európa lakosságának 70 százaléka ma már azonnali tűzszünetet szeretne. Ez persze természetes, hiszen senki sem szeretne pusztítást, halált, vagy hogy gyermekeiket elvigyék katonának. Azonban a politikai vezetők érdekei gyakran különböznek a hétköznapi emberek vágyaitól. Sokan úgy vélik, hogy az elit politikai és gazdasági hasznot remél a háború folytatásától.
Az ukrajnai háború gyökere
Az ukrán-orosz háború alapvetően két testvérnép küzdelme, amelyet nemzetközi beavatkozás csak fokoz. A konfliktus elszigetelése és belső rendezése helyett a globális hatalmak érdekei miatt a helyzet tovább bonyolódik. A nyugati nagyhatalmak szerint ez a háború csak Ukrajna győzelmével szabad, hogy véget érjen, és a morális indokok mögé rejtőzve eszkalálják a konfliktust.
A helyzet megértéséhez vissza kell mennünk a XX. század elejére. Halford John Mackinder földrajztudós 1904-ben jelentette meg “The geographical pivot of history” című művét, amelyben megalkotta Eurázsia és Afrika egybefüggő kontinensének fogalmát. Az elmélete szerint, aki uralja a Mackinder által leírt “Magterületet”, az uralja a világ leggazdagabb területeit, és végső soron az egész világot. Ennek a magterületnek a biztos uralásához azonban szükség van Kelet-Európa uralására is.
Történelmi párhuzamok
A történelem során soha egyetlen hatalom sem volt képes teljesen uralni ezt a területet. Az orosz birodalom és később a Szovjetunió került legközelebb hozzá, de mindig szembe találták magukat Kínával és Nyugat-Európával. A XIX. század végén és a XX. század elején Nagy-Britannia tengeri nagyhatalomként arra törekedett, hogy megakadályozza a kontinens megerősödését. Az iparosodó Oroszország és az újraegyesített Németország szövetsége veszélyt jelentett volna a brit hegemóniára.
A világháborúk tanulságai
Az első világháború után a győztesek egy megalázó békét kényszerítettek Németországra, amely hozzájárult Hitler hatalomra kerüléséhez. A második világháborúban Németország megpróbálta uralni a “Hátországot”, de végül az USA, Nagy-Britannia és a Szovjetunió szövetsége megakadályozta ezt.
A NATO szerepe a háború előtt
A NATO létrehozása megakadályozta, hogy létrejöjjön egy orosz-német szövetség az eurázsiai kontinensen. Az USA és szövetségesei a Marshall-tervvel újjáépítették Nyugat-Európát, ezzel azonban egyfajta gazdasági és katonai függőséget alakítottak ki.
Miközben a Szovjetunió összeomlott, az USA Kínával épített ki gazdasági kapcsolatokat, hogy megakadályozza a szovjet befolyás növekedését. Kína azonban az elmúlt évtizedekben jelentős technológiai és gazdasági hatalomra tett szert, amely új kihívásokat jelent az amerikai hegemónia számára.
De miét pont Ukrajna?
Az ukrán háború nem csupán két nemzet konfliktusa, hanem a nagyhatalmak közötti geostratégiai játszma része. A béke eléréséhez nemcsak a közvetlen feleknek kellene megállapodniuk, hanem a globális hatalmaknak is fel kellene adniuk saját érdekeiket a régióban. Az emberek békére vágynak, de a geopolitikai realitások nem mindig egyeznek az polgárok érdekeivel.
Ha szeretnéd jobban megérteni Ukrajna és Kelet-Európa geopolitikai szerepét, mindenképpen nézd meg Jeszenszky Zsolt videóját, amit pár nap alatt már több mint 80 ezren láttak.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS