
Újabb (liberális) tudós-ideológus világmegfejtés dőlt meg éppen egy évvel ezelőtt. Francis Fukuyama, a “történelem vége” tétel megalkotója tévedett, korábban közszájon forgó gondolata pedig éppolyan hibásnak bizonyult, mint azok a geopolitikai válaszok, amelyek a történelem végének végén keletkező űr betömésére adott az euroatlanti világ. A háborús héják bő száz év után ismét túlkárogják Berlinben (és Brüsszelben meg Washingtonban) a galambokat, mondván eszkaláljuk a konfliktust és „otthon leszünk, mire lehullnak a levelek”. Száz éve sem lettek és most sem az ukránok – ahogy az oroszok sem. Ez a felismerés legutóbb négy évbe, a fennálló világrend összeomlásába, 10 millió halottba, Magyarország számára pedig egy történelmi sorstragédiába került. De valójában most ért véget a történelem vége? Miért érdekesebb az ukrajnai háború, mint mondjuk Észak- és Dél-Szudán küzdelme? Vagy a jemeni, esetleg líbiai polgárháború? Mert a világ sorsa Ázsiában, a Volga és a Jangce között dől el, ezt pedig a héják is nagyon jól tudják. Oroszország nem tudott élni ezzel a történelemnek véget vetni képes földrajzi hatalommal, míg Szovjetunióként létezett, így összeomlásával nem véget ért, hanem újraindult a történelem. Csikorogva, de forgásnak indultak a kerekek, amelyek a Magterület birtoklásáért vívott, évszázadokon átívelő küzdelem újabb fejezetét nyitották meg éppen egy évvel ezelőtt.
A háború elején Oroszország egy hétre tervezte a “különleges hadműveletet”. Az orosz egységek villámgyorsan Kijevig hatoltak, aztán történt valami. Az euroatlanti világ rájött, hogy a történelem mégsem ér véget, ha ők újraélesztik. Egy évvel ezelőtt még bízni lehetett a világ ezen szegletének vezetőinek józan belátásában, amellyel megpróbálják elkerülni a háborút, mára azonban világossá vált: az euroatlanti világ számára Ukrajna nem egy újabb Jemen vagy Líbia. Jóemberkedésbe, demokratikus csomagba burkolva ugyan, de az ukrán háború szítása, eszkalálása a nyugati érdek origója. Azért rúgta be újra a történelem motorját az ukrán háború, mert valóban a világ sorsát befolyásoló konfliktus lehet. Csak nem úgy, ahogy azt az európai és amerikai politikusok keretezik. Kelet-Európának ugyanis kiemelt szerepe van a geopolitikai modellekben, Ukrajna pedig ennek a régiónak olyan élőerővel és nyugati kitettséggel rendelkező egysége, amely egyedülálló a régióban.
Aki uralja Kelet-Európát, az uralja a Magterületet;
aki uralja a Magterületet, az uralja a Világszigetet;
aki uralja a Világszigetet, az a világnak parancsol.
– tételezte még 1904-ben John Mackinder a Royal Geographic Societynek írt cikkében.
Mackinder szerint a Föld három részre osztható:
- A Világsziget, amely Európa, Ázsia és Afrika egymással összefüggő kontinenseit foglalja magában (Afro-Eurázsia). Ez volt a legnagyobb, legnépesebb és leggazdagabb az összes lehetséges földkombináció közül, amely a legtöbb erőforrást hordozza
- A partmenti szigetek, beleértve a Brit-szigeteket és Japán szigeteit.
- A külső szigetek, vagyis az amerikai kontinens, valamint Ausztrália.
A Magterület a világsziget közepén fekszik, a Volgától a Jangcéig és a Himalájától az Északi-sarkvidékig terjed. Mackinder Heartland az akkori Orosz Birodalom, majd a Szovjetunió uralma alatt álló terület volt. Bármely hatalom, amely a Világszigetet irányítja, a világ erőforrásainak jóval több mint 50%-át irányítaná. A Magterület mérete és központi elhelyezkedése kulcsfontosságúvá tette a Világsziget irányításában.
Ez a régió nagyjából a Szovjetunió és Irán területével esik egybe, amelynek restaurálását Putyin tervei közt emlegeti a nyugati sajtó. De azzal a régióval is egybeesik, ami a világ fosszilis energiahordozóinak döntőtöbbségével rendelkezik. Ez az egybeesés egészen más megvilágításba helyezi az ukrajnai konfliktust is.
Száz évvel ezelőtt, a hosszú (európai) békeidőszakot az erőforrásokban gazdag gyarmati világ újrafelosztásáért indított küzdelem törte meg és lökte öldöklő háborúba a kontinenst. A Mackinder-tétel szerint Ukrajna Oroszország kapuja, amely a világ erőforrásokban leggazdagabb földtömegének magterülete. Az Oroszország „végső legyőzéséről” szóló nyilatkozatok pedig így már egészen másképp hangzanak az energiaválságba süllyedt Európa vezetőinek szájából. És erősen kétségessé válik, hogy otthon leszünk- e még, „mire lehullanak a levelek”.
Lajos 2
2023-02-24 at 21:52
A nyugat kirabolta az egész világot, minket is megnyomorított. Ennek a pusztításnak a következménye, hogy a volt gyarmattartókat a volt gyarmataikon szinte mindenütt utálják. A mai szerepükkel meg még rátesznek erre egy lapáttal. Akit egyszer kiraboltak az nem kér belőlük, ahogy tud mindenki próbál szabadulni tőlük.
PG
2023-02-24 at 20:58
Napjainkra már világossá vált a kapitalista árnyékhatalom, és az USA törekvése. A világuralmi vágya nem nagyon akar összejönni. Igaz, az Európai uniót sikerült legyengítenie, hamis ideológiákkal és egyéb trükkökkel, no meg korrupt vezetőkkel. Ám az oroszok esetében már nem jártak sikerrel, mert ott nem valami hülye korrupt vezető van, aki megvehető, mint ez a pöcszongorista. Az oroszoknak értelmes okos vezetőjük van és ezen kicsorbul az USA propaganda. Immár Kínában is értelmesebb vezetőség van, mint annak idején Mao Ce Tung volt. Már nem a verebeket hajszolják, hanem hatalmas fejlődésen mentek át. Előbb utóbb az USA háborús uszítása fog csődbe jutni. Az oroszok akkor voltak bajban, amikor hülye részeges vezetőjük volt.
Jelcin hatalmas károkat okozott.
Ezért kell nekünk is megbecsülnünk, hogy most értelmes vezetője van az országnak, aki az ország boldogulásával törődik.
gyurcsányiviktor
2023-02-24 at 20:46
Fu(c)kujama !
Megvásárolt bohócok, amelyek jó beszéddel, eladják az ostobaságaikat !!
márko
2023-02-24 at 19:43
( szellemes és ügyes fickó Francis Fukuyama )
/
hangzatos nevet + provokatív nevet választott elméletének Francis Fukuyama ( szellemes és ügyes fickó )
. ezzel a névvel a történelembe beírta magát
. kritizálóknak ( gondolom ) örökös témát adott
. az újságíróknak is HANGZATOS CÍMET kaptak
CSAK , az
. elmélete kritizálói kevésbe sikeresek lesznek mint történelmi alanyok
. szövegeik nem lesznek ilyen hatással ( cáfolással mennyit érnek el ???? )
/
szem előtt kell tartani Zbigniew Brzezinski EGÉSZ ÉLETI TEVÉKENYSÉGÉT
( gondolom én ) ez határozza meg a mostani USA GLOBÁLIS HEGEMÓNIA lényegét
/
…
Ezek
2023-02-24 at 18:22
Megrendelésre csinálhatta a jóskönyvet, mint Pulai a közvéleménykutatást.
Mindkettőnek az a hibája, hogy kicsit sem befolyásolta a közvéleményt.
Legalább Fukuyamanak sikerült volna!
apro_marosan_petergabor
2023-02-24 at 17:58
Nem gondolnám, hogy Mackinder messzebre látott, mint Fukuyama.
Az A4-es papír sokat elbír. Ha már, valahol több realitása van a dolgok levezetésében Brezinszky USA stratégia könyvének értelmezésének.
Tehát az USA világ hegemómiáját meg akarja őrizni. Ehhez el kell szigetelni Európát(No-ot) az orosz nyersanyagoktól (megtörtént), le kell gyengíteni az oroszokat (folyamatban), majd le kell győzni Kínát (erős álom…)
Az EURO 1999-ben jelent meg, úgy jó darabig úgy tűnt eltiporja az USD-t (akkor még EU barát EU vezetők voltak). Az USA rákapcsolt… már fel sem merül az EURO mint világvaluta. Jelenleg nincsenek EU barát EU vezetők, sőt még saját országukhoz sem hűek, USA “zsebben” van szinte mind…
A dolgok nem MacKinder, hanem Brezinsky logikája mentén mozognak. De se Oroszo.-ot, sem Kínát eddig nem tudta senki tartósan sarokba állítani…