gáz
Tél tábornok legyőzte az Európai Morált
A németeknek ismét összekoccant a foguk az Oroszországgal vívott téli háború közepette, és mások mellett ők is elkezdtek újra orosz gázt venni, amit ugye nem tesznek, mert azzal az orosz háborús gépezetet támogatják. Kivéve akkor, ha az olcsó vezetékes helyett a drága LNG-t veszik, mert azzal nem keresi magát rommá Putyin. Európa egyszerre aggódik az orosz gáz miatt, és amiatt, hogy nem akar megfagyni, és most úgy látszik, az utóbbi szempont győzött, ugyanis az Index szerint rég nem látott mennyiségben vásárolja Európa az orosz gázt. Orbán Viktort és Robert Ficót próbálja lejáratni a "független" The Times
Egy jó gusztustalan álhírrel számolt be a The Times arról, hogy megszűnik az orosz gáz tranzitja: a magát nagyra tartó balos propagandalap azzal a címmel sikerült tálalnia a hírt, hogy “Putyin hamarosan elzárja az orosz gázt szövetségesei, Magyarország és Szlovákia elöl”. Természetesen az írás célja, hogy Orbán Viktor és a magyar kormányt megpróbálja lejáratni, de csak a független és szakmai újságírás jegyében. A valós okokról, péládul arról, hogy “Ukrajna az, aki nem hosszabbítja meg az orosz gáz tranzitjára vonatkozó szerződést, amely december 31-én éjfélkor lejárt”, vagy az EU elhibázott háborús politikájáról természetesen csak kevésbé hangsúlyosan esik szó. Akkor még sincs vége a történelemnek?
Újabb (liberális) tudós-ideológus világmegfejtés dőlt meg éppen egy évvel ezelőtt. Francis Fukuyama, a "történelem vége" tétel megalkotója tévedett, korábban közszájon forgó gondolata pedig éppolyan hibásnak bizonyult, mint azok a geopolitikai válaszok, amelyek a történelem végének végén keletkező űr betömésére adott az euroatlanti világ. A háborús héják bő száz év után ismét túlkárogják Berlinben (és Brüsszelben meg Washingtonban) a galambokat, mondván eszkaláljuk a konfliktust és „otthon leszünk, mire lehullnak a levelek”. Száz éve sem lettek és most sem az ukránok – ahogy az oroszok sem. Ez a felismerés legutóbb négy évbe, a fennálló világrend összeomlásába, 10 millió halottba, Magyarország számára pedig egy történelmi sorstragédiába került. De valójában most ért véget a történelem vége? Miért érdekesebb az ukrajnai háború, mint mondjuk Észak- és Dél-Szudán küzdelme? Vagy a jemeni, esetleg líbiai polgárháború? Mert a világ sorsa Ázsiában, a Volga és a Jangce között dől el, ezt pedig a héják is nagyon jól tudják. Oroszország nem tudott élni ezzel a történelemnek véget vetni képes földrajzi hatalommal, míg Szovjetunióként létezett, így összeomlásával nem véget ért, hanem újraindult a történelem. Csikorogva, de forgásnak indultak a kerekek, amelyek a Magterület birtoklásáért vívott, évszázadokon átívelő küzdelem újabb fejezetét nyitották meg éppen egy évvel ezelőtt.