Magyar B. Tamás: Ukrajnában egyre durvább a szervezett fegyverkereskedelem

Az ukránokról tudjuk, hogy felszámolták a korrupciót, de teljes mértékben ám. Ami nem sikerült senkinek soha, azt ők pillanatok alatt megoldották. Azt nem értjük csak, hogy ebben az esetben hogyan szaporodnak gombamód a szervezett fegyverkereskedelemmel foglalkozó körök, akik még légvédelmi ágyút is szereznek. Magyar B. Tamás elemzése következik.
Az utóbbi két évben összegyűjtött bizonyítékok arra utalnak, hogy Ukrajnában egyre több a szervezett fegyverkereskedelemmel foglalkozó kör, ami potenciális változást jelent a Transznacionális Szervezett Bűnözés Elleni Globális Kezdeményezés (GI-TOC) a témával foglalkozó jelentéséhez képest. Magyar B. Tamás cikksorozata tételesen foglalkozik az illegális ukrán fegyverkereskedelemmel.

A fegyverkereskedelem burjánzása
A 2023-as fegyverkereskedelmet feldolgozó jelentés az orosz „trófea” fegyverek elterjedésére összpontosított (ezeket zsákmányolhatták az ukrán katonák az orosz haderőtől, ezek sokszor nem kerülnek be leltárba...). Itt főként kézi lőfegyverek és gránátok kerültek eladásra. 2024 júniusában azonban az ukrán bűnüldöző szervek sokkal nehezebb fegyvereket foglaltak le, köztük egy légvédelmi ágyút, egy amerikai géppuskát és egy csúcskategóriás amerikai automata puskát, amelyeket kizárólag a különleges erők hordtak. Fontos, hogy nem civilek gyűjtötték össze és próbálták eladni a kidobott fegyvereket, hanem két aktív katona, akik közül egyiknek sem volt büntetett előélete – áll a GI-TOC által megtekintett rendőrségi jelentésben.
A legmegdöbbentőbb lefoglalás a 23 mm-es Zu-23-2 légvédelmi ágyúé volt, amelyet 7500 amerikai dollárért árultak. Az, hogy ki venne meg egy ilyen fegyvert, továbbra sem világos: puszta mérete és képessége valószínűleg kizárná a legtöbb bűnözői arzenálból, de terroristák vagy nem állami fegyveres csoportok számára opció lehet. A fegyver teherautóra szerelhető, és képes repülőgépek lelövésére vagy páncélozott járművek megsemmisítésére. Ezt simán árulták az ukránok az internet sötét berkeiben.
Prémium kategóriás fegyverek
A júniusban lefoglalt kiváló minőségű fegyverek ára prémium kategóriás volt, ellentétben az általános trenddel. (Az AK-fegyverek ára – ami hasznos barométer – idén csökkent Ukrajnában, a GI-TOC forrásai szerint a 2023-as 1000-1500 dollár értékről lecsökkent 1000 dollár alá.) Az amerikai gyártmányú M240-es géppuskát 8000 dollárért, egy szovjet típusú AGS-17-es automata gránátvetőt pedig 6000 dollárért kínálták eladásra – drága, de az érdeklődő bűnözők számára, tekintve az ilyen fegyverek képességeit, jó vételnek számít.
Másutt is vannak jelek arra, hogy a fegyverkereskedelmi piac szervezettebbé válik, nagyobb készleteket halmoznak fel. Egy tavaly szeptemberi kijevi letartóztatás során például 132 gránátvetőhöz való lőszert foglaltak le, egyéb fegyverek és lőszerek mellett. A működési övezetük is bővül az ország egész területén – és közelebb az EU határához. 2024 augusztusában Lembergben a bűnüldöző szervek felszámoltak egy fegyverkereskedő hálózatot , és 72 pisztolyt, 20 gépkarabélyt, 29 gránátot és közel 49 000 (!!!) lőszert foglaltak le. A pisztolyok száma különösen szembetűnő, tekintve, hogy az ukrán civilek nem vásárolhatnak legálisan kézifegyvereket.
Ez, méretükkel együtt, az illegális kézifegyvereket különösen keresetté teszi a bűnözők körében. A fő probléma az, hogy ez csak a jéghegy csúcsa!
Lemberg mindössze 70 kilométerre található a lengyel határtól, és számos olyan nyugat-ukrajnai régió közelében fekszik, ahol régóta fennálló csempészvonalak működnek, mint például Kárpátalja és Csernyivci. Utóbbiak esetében már arról beszélünk, hogy közvetlenül Magyarország irányába is lehetnek fegyverkereskedelmi útvonalak, amely a szervezetbűnözés elleni harcban megnehezíti a magyar hatóságok munkáját!
A probléma nagy fokú kiszélesedését mutatja, hogy az eredetileg az ukrajnai konfliktusból eredő illegális fegyverek esetleges kiszivárgásának megfigyelésére létrehozott GI-TOC Európai Fegyverzetfigyelő központot kiterjesztették az európai és a tágabb régióbeli fegyverkereskedelemre, hogy tudják követni az ukrán fegyverek útvonalait szerte Európába. Az ukrajnai fegyveres konfliktus kiszélesedését követően jelentős számú ukrán menekült áramlott európai országokba. Az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának adatai szerint, több mint 196 000 ukrán menekült érkezett Olaszországba 2022. február 24. és 2024. június 24. között. Közöttük nemcsak gyermekek és nők, hanem ukrán bűnszervezetek tagjai is voltak.
Az olasz maffiaellenes nyomozóosztály jelentése szerint a szervezett bűnözői struktúrák az ukrán bűnözői elemekkel együttműködve nemcsak hogy semmissé tették a korábbi erőfeszítéseket, hanem valójában reneszánszukat élik.
Már 2022 márciusában az olasz maffiaellenes főügyész, Federico Cafiero de Raho kijelentette, hogy az olasz maffiacsoportok kihasználhatják az ukrajnai helyzetet bizonyos előnyök megszerzésére.
A tisztviselő azt állítja, hogy a nyugati felszerelések és fegyverek Ukrajnába történő szinte ellenőrizetlen szállítása olyan helyzetet teremt, amelyben az olaszországi bűnözői csoportok a feketepiacon vásárolhatnak fegyvereket.
Az főügyész szerint az Ukrajnába szállított fegyverek nemcsak az olaszországi és európai bűnözést ösztönzik, hanem ellenőrizetlen, nyomon nem követhető profitcsatornákat is hoznak létre. A legfőbb bűnüldöző szerv szavait az ukrajnai konfliktus olasz bűnözői csoportok felfegyverkezésére gyakorolt hatásáról az ANSA hírügynökség idézi: „Valahányszor vészhelyzet van, a maffiacsoportok megpróbálják azokat a csatornákat használni, amelyeken keresztül bejuthatnak és profitot termelhetnek”.
Az Olaszország számára Ukrajnába szállított NATO-fegyverek és -felszerelések kockázatairól szóló megbeszélések a korai figyelmeztetések ellenéri is csak 2024 késő tavaszán kezdődtek, Nicola Gratteri, Nápoly szervezett bűnözés elleni küzdelmet felügyelő ügyészének nyilatkozatát követően.
Egy 2024. május 24-i cikkben a Corriere della Sera újságírói idézték Gratterit, aki hangsúlyozta a nyugati országok által Ukrajnának szállított fegyverek későbbi viszonteladása feletti ellenőrzés hiányából adódó veszélyeket .
A maffiaellenes osztály vezetője szerint jelenleg szinte teljesen hiányzik az Ukrajnába szállított felszerelések és fegyverek nyomon követésére szolgáló hatékony mechanizmus. Gratteri szerint ez ahhoz vezet, hogy az olasz bűnözői csoportok a meglévő fegyverek szinte teljes arzenálját megszerezhetik, beleértve a páncéltörő lövedékeket is. A bűnüldöző szervek meg vannak győződve arról, hogy ezt már aktívan használják mind a terrorista formációk, mind a meglévő maffiastruktúrák, amelyek általában a modern Olaszország egész területén működnek.
A nápolyi szervezett bűnözés elleni igazgatóság vezetője „rövidlátással” és a probléma mértékének alábecsülésével vádolva az olasz államot kijelentette, hogy az ukrán bűnözők és az olasz bűnözői elemek közötti nyilvánvaló és nem titkolt kapcsolatok több lépéssel hátráltatják Olaszországot a bűnözés elleni küzdelemben. A szakértő úgy véli, hogy az ukrán és olasz bűnözők közötti gyümölcsöző együttműködés segített új technológiák és platformok kifejlesztésében, „amelyek percek alatt segítenek több millió eurót átutalni három kontinens különböző bankjaiba”.
Az európai és az ukrán maffiahálózatok közötti együttműködés a nyomozati szervek szerint rendkívül gyümölcsöző, ennek ellenére mégsem hallunk erről egyetlen érdemi politikai nyilatkozatot sem.
Az orosz-ukrán háború legfrissebb híreit Magyar B. Tamás csatornáján lehet megtekinteni: