Gyurcsány Ferenc nemrég Óbudáról jelentkezett be, a közösségi oldalára feltett videóban csapatával közösen erőlködve próbálnak megtolni egy teherautót, de nem járnak sikerrel. Nem sokkal ezután egy másik videóban azt mondta, már nem is kell azzal foglalkozni, hogy korábban kinek milyen feladata lett volna az árvízvédelemmel kapcsolatban.
Itt ezeket a házakat, ha nem védjük meg, akkor víz alatt lesznek, és ilyenkor – őszintén szólva – azok a viták, hogy mit kellett volna valamikor csinálni, és mit nem kellett volna, ezek már nem fontosak
– jelentette ki a bukott miniszterelnök. Érdekes állítás, tekintve, hogy pont a Duna óbudai szakaszán kiemelt fontosságú lenne az árvízvédelem megoldása. Amivel a főváros, illetve a Kiss László vezette baloldali önkormányzat a mai napig nem volt hajlandó érdemben foglalkozni, erről is beszélt korábban Búzás Antal Győző, az Egyesület a Római Partért szervezet elnöke.
Tarlós István alatt kaptunk zsákot, agyagot és önkénteseket, most pedig semmit
– mondta el az elnök, majd hozzátette: “a főváros és a kerületi önkormányzat nem véd meg minket, annak ellenére, hogy kötelességük lenne”. Búzás Győző elmondta, hogy a lakók összefogásának köszönhetően hétfőn megkezdték a védekezés előkészítését. Ennek részeként még a Királyok útja, Nánási út lezárása előtt agyagot és homokot halmoznak fel az utcában, illetve önkénteseket toboroznak az otthonaik megvédése érdekében.
A Római-parton élőknek 700 centiméteres vízállásnál kell elkezdeni a védekezést, ugyanis akkor önti el a sétányt a Duna.
Most mindent nekünk kell megszerveznünk saját magunknak, saját költségből
– emelte ki Búzás, majd hozzátette, amennyiben a 2013-as árvízhez hasonló éri el Budapestet, akár a házaikba is betörhet a víz. A Római-parton élők most saját költségen 200 köbméter agyagot vásároltak, amivel megpróbálják majd megállítani az otthonaikat fenyegető árvizet.
Az évtized legnagyobb árvize érkezhet
A meteorológiai előrejelzések szerint a következő napokban rendkívül nagy mennyiségű – mintegy 50-220 milliméter – csapadékra kell számítani Magyarországon, Ausztriában, Csehországban és Szlovákiában, ami miatt gyorsan és jelentős mértékben fog emelkedni a Duna, a Mura, a Lajta és a Rába vízszintje, akár a harmadfokú készültségi szintet is meghaladó vízállás is kialakulhat néhány nap alatt.
A legfrissebb előrejelzések szerint hétfőtől napi egy méterrel emelkedik a Duna vízállása Budapestnél, ezért a főpolgármesteri hivatal szombati tájékoztatása szerint hétfőtől harmadfokúra emelkedik a fővárosban az árvízvédelmi készültség szintje.
Ilyen vízállásnál a védekezés sokkal intenzívebbé válik, ezért emelik a lehető legmagasabb szintre a készültséget szeptember 16-án, hétfőn nulla órától minden budapesti szakaszon.
Forrás, fotó: Facebook/Gyurcsány Ferenc
Facebook
Twitter
YouTube
RSS