Reggel 5 órakor 830 centiméteren tetőzött a Duna Budapesten, azóta 3 centimétert apadt, de egyáltalán nem biztos, hogy nap közben még nem emelkedik a vízszint. Az évtized áradása ugyanis úgynevezett kettős áradás, azaz még várható az újabb emelkedés. A védekezésben résztvevők és a lakosság azonban nem bánja, ha elmarad az ismételt áradás. A Duna áradata most már a fővárosi alatti szakaszon ad bőven munkát. Budapesten pedig egyre több a szivárgás, vízbetörés. Talán jövő hét második felében már felsóhajthatnak Budapesten, és mondhatják, legyőztük a dunai árt.
A Vízügyi Honlap adatait tanulmányozva láthatjuk, hajnali 1 órakor érte el a Duna a 829 centimétert Budapestnél 8188 m3/s vízhozam mellett. Egészen 5 óráig ezen az értéken állt meg az emelkedésben a még mindig irtózatos erejű ár. Reggel 5 órakor egy centimétert emelkedett, 830 centiméterre 8202 m3/s-os vízhozammal, hogy újabb egy óra múlva apadjon egy centimétert és visszaessen a vízhozam a korábbi szintre. 8 órakor már csak 827 centimétert mutattak a vízmércék, 8159 m3/s-os vízhozam mellett. A víz 9 órakor is 827 centiméteren állt, mintha azon gondolkozna az áradat, hogy merre tovább, áradjon még, vagy apadjon!
A Duna apad Budapestnél, de még jöhet újabb árhullám
A hivatalos vízügyi adatok bizonyítják, az évtized árvíze visszakozni kezdett Budapestnél. A jelenlegi tetőzés 830 centiméter volt reggel 5 órakor, azóta nagyon lassan, de apad a folyó.
A szakemberek 835-845 centiméteren várják ma napközben a végleges tetőzést Budapesten, de nem lesznek boldogtalanok, ha ez még sem következik be. 2013-ban 891 centiméter volt a csúcs.
Az állandó és ideiglenes védművekre óriási nyomás nehezedik a már nyolcadik napja tartó árvíz miatt. Avatatlan civilek számára hiába az látható, hogy Budapestet szinte teljes egészében megóvják a védművek az áradattól – a kivételekről alább olvashatnak -, a Duna alattomoson támad. Hajszálrepedéseket, egérjáratokat is megtalál és védett oldalon tör elő.
Mint az az Országos Mozgásszervi Intézet II. kerületi Frankel Leó utcai épületében történt pénteken este. Az intézet légvonalban 200 méterre van a Dunától. Ha nem volna a kiépített védmű, már víz alatt lenne utcástól együtt. Az áradat azonban így is utat talált a liftaknába.
Több mint 30 beteget költöztetett át az Országos Mozgásszervi Intézet (OMINT) péntek este, miután az egyik liftaknában vizet észleltek. Felmerült annak a veszélye, hogy áramkimaradást okozhat a liftaknában megjelenő víz, ezért a biztonságos ellátás érdekében több mint 30 páciens költöztetését oldották meg az intézet munkatársai kórházon belül, egyik épületből a másikba, az Országos Kórházi Főigazgatóság, az Országos Mentőszolgálat, a katasztrófavédelem és több társszervezet támogatásával, segítségével.
Tartják a védők a Margitszigetet, a víz azonban szivárog
Egyik kritikus pontja a budapesti védekezésnek a Margitsziget. Az ideiglenes gát 9 méterig megvédi a szigetet az ár betörésétől, azonban a Duna alulról támad. A sziget kavicsos talaján keresztül szivárog, például a Nagyrét biztosan víz alá kerül, mintegy 30 – 40 centis víz várható ott. Csak úgy mint 2013-ban.
Ugyancsak támadási felületet adnak a szigeti uszoda medencéi. Az úszóvizet nem eresztették le, hogy ellensúlyozzák az ár külső erejét, ám az áradat így is szivárog, csak úgy, mint 2013-ban történt.
A platánfal egy része is veszélybe került – írta az Index. Az eleve megdőlt fákat ugyanis alámoshatja a talajból feltörő víz. A kidőlésüket úgy próbálják megakadályozni a szakemberek, hogy a dőléssel ellentétes irányban homokzsákokkal ellensúlyozták a talajt. Talán sikerül megmenteni a csodálatos platánokat.
A HÉV-alagutat tonnák százaival tartják helyben
A 2-es metró már napok óta nem áll meg a Batthyány téri megállóban. A lejáratát homokzsákok védik, csakúgy, mint az 5-ös HÉV végállomását, valamint az aluljárót és a lejáratokat a felszínen.
A HÉV szerelvényei a Margit híd budai hídfőjétől északra, a felszíni ideiglenes végállomásról indulnak, illetve oda érkeznek.
A HV alagút sínpárjait 400 tonna, vasúti kocsikra rakott bazaltzuzalékkal terhelték le. Ezzel ellensúlyozzák az árvíz emelő erejét, ha nem volna lesúlyozva a pályaszakasz, az ár alulról megemelné az alagutat, óriási károkat okozva. Ez a módszer azonban 2013-ban is bevált.
Budafokon a csatornából tört fel a dunai áradat
A szennyvízcsatornában talált utat magának tegnap a dunai áradat Budafokon. Lapunk fotósa szemeláttára történt a betörés a Győr utcában. Hatlaczky Balázs fotóin látható, hogy a szakemberek időben megfékezték az alattomos betörést.
Menekülnek a vadállatok az ártéri élőhelyükről
A Duna az osztrák-szlovák határtól lefelé apad Nagymarosig jól követhetően, Vácott nemrég tetőzött, aztán Budapestig stagnál, illetve nagyon lassú tempóban apad, a főváros alatt azonban most következik a neheze. Lefelé a szerb-horvát országhatárig mindenhol árad. A kritikus helyeken már napok óta fgátakat erősítenek, magasítanak, illetve ideiglenes gátakat építenek.
Baján folyik jelenleg a legnagyobb munka. Többszázan dolgoznak a gátakon. Dunaszekcsőn egyáltalán nincs gát, a település javarészt a partmenti dombon épület, ám a révmenti részt védeni kell – itt is serény munka zajlik. Még mohácsi civilek is segítik a munkát.
Mohácson már napok óta leállt a kompközlekedés, a révlejáratot homokzsákokkal zárták be az ár elől. A várost védő betonfal szilárdan kitart, a Kölked felőli földgátrendszer is kitart.
A Béda-karapancsai fokozottan védett természetvédelmi terület a Duna mindkét oldalán azonban nem védett az árvíztől. Az emelkedő ár elől menekülnek a vadállatok gyakran a töltés koronáján az országhatár, vagy éppen Mohács felé.
Ugyancsak ellepte az emelkedő víz a gemenci természetvédelemi területet. Az itt élő vadállatok a vízből még kiemelkedő árvízmentő dombokon kerestek menedéket. Ha tovább nő az ár, a vadőrök innen is kimenekítik őket.
Budapestnél a Háros-szigeti fokozottan védett természetvédelmi területet öntötte el az emelkedő Duna, a vadállatok innen is menekülnek.
A hatóságok továbbra is kérik, hogy aki nem segítő, ne katasztrófa-turistáskodjon! A belépés a védőművekre, vagy a lezárt területekre egyébként is tilos és életveszélyes a szakemberek és segítőik kivételével.
A Váci Fegyház és Börtön ellenáll a tetőzésnek
Visszatérve a Duna felső folyásához, Vácott különlegességgel is találkozhatunk. A Váci Fegyház és Börtön közvetlenül a Duna-parttal határos, itt a büntetés-végrehajtás munkatársai a védvonal megerősítésével felkészülten várták az egyre növekvő árhullámot, amely tegnap este elérte a börtön területét.
A BVoP sajtósaitól megtudtuk, az ár megközelítette azt a több ezer homokzsákból álló védművet, amelyet a bévések és a fogvatartottak az elmúlt napokban fáradhatatlanul építettek.
A börtön Duna-parthoz legközelebb eső területét ugyan már elérte a víz, de az épületet jelenleg nem fenyegeti a Duna, az alapos védekezésnek köszönhetően. Fontos, hogy az érkező árhullám a börtönt és a fogvatartás rendjét, biztonságát egyébként sem veszélyezteti, a zárkák biztos távolságban helyezkednek el az érintett területtől.
A Váci Fegyház és Börtönben hétfő délben kezdték el a felkészülést az árvízi védekezésre, az intézetben azóta is folyamatos a készenlét. A többnyire magas biztonsági besorolású fegyházas rabok az intézeten belül aktívan részt vettek a munkálatokban, mindennap több száz fogvatartott, három műszakban szüntelenül töltötte és pakolta a biztonság zálogát jelentő zsákokat. A kemény munka eredménye 4 nap alatt 40 ezer homokzsák lett, amelyből 20 ezer a várost, míg 18 ezer az intézetet védi. A fennmaradó 2 ezer zsák tartalékként lett deponálva.
A Dunán levonuló árhullám a büntetés-végrehajtási szervezet 31 intézete közül egyedül a Váci Fegyház és Börtönt veszélyezteti, hiszen az épület festői környezetben, közvetlenül a Duna-parton helyezkedik el mintegy 170 éve.
A büntetés-végrehajtás munkatársai és a fogvatartottak jelenleg is folyamatosan dolgoznak, országszerte több százan veszik ki részüket az árvízhullám megfékezésében. Az elmúlt napokban már több mint 90 ezer homokzsákot töltöttek meg, és szállítottak el a bévések a legszükségesebb helyekre.
Tahitótfalunál két Dunába borult kajakos életét mentették meg
Tegnap majdnem tragédia történt, amikor egy kenu 2 személlyel Tahitótfalunál beborul, és egyikük az Dunában rekedt egy fába kapaszkodva! Az evezés az áradó folyón szigorúan tilos és életveszélyés !!! – írja a Leányfalu Vöröskő Önkéntes Tűzoltó Egyesület a Facebook-oldalán.
A két felelőtlen kajakost kimentették az önkéntes mentők.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS