Pszichológusok és egyéb, a mentális egészség megőrzésével foglalkozó szakemberek már a ‘90-es években figyelmeztettek, hogy a számítógépek elterjedésével a gyengébb idegzetű, instabil emberek egyre kevésbé lesznek képesek megkülönböztetni a fikciót a valóságtól. Akkoriban a belső nézetes shooting game-ek (FPS-ek) és az iskolai lövöldözések között véltek felfedezni oksági kapcsolatot. A 21. században az aggodalmak kiegészültek a közösségi médiumok káros hatásával; a Face-n, az Instán, az X-en túl sokat lógó, másokkal csak ott kapcsolatot tartó, információkat onnan gyűjtő személyek gyakorlatilag fikciós buborékban élnek az objektív valóság helyett. Magyar Péter vasárnapi produkciója is ennek a problémának a része.
Az ellenzék és a brüsszeli várakozók legújabb messiása, Magyar Péter egy meglehetősen különös sajtótájékoztató keretében próbálta visszaszerezni a politikai napirendet a fél hete már Donald Trump győzelmével és annak következményeivel foglalkozó Magyarországon. A trendek egyértelműek voltak, múlt hét kedd óta az amerikai elnökválasztás, a budapesti uniós csúcs és Ábrahám Robi oknyomozása leuralta a közbeszédet, Magyar Péterrel csak Orbán néhány vendége pacsizott le kutyafuttában. Ő pedig ezt nem tűrhette tovább, kellett valami, ami róla szól, ezért felmelegítette a káposztát, és újra megígérte, hogy most már tényleg feljelenti a Tisza Párttól lelépési pénzt követelő Vogel Evelint. Ez nyilván nem annyira izgalmas sztori, egyszer már elsütötte, ezért kiszínezte mindenféle izgalmasnak vélt pletykával és fantazmagóriával, tudván, hogy negyedórányi, monoton hangon ledarált, összefüggéstelen és zavaros vádaskodásait napokba telik az érintetteknek pontról pontra cáfolni, és még akkor is vele foglalkoznak. Ami elől ugyanúgy nem ugrik el, mint a sminkeléstől és műtermi fotózástól.
Mégis volt egy pont, ami számunkra is érdekes: az a bizonyos „mesterséges intelligencia szoftver”, amit a Karmelita kolostorba vásárolt Rogán Antal „egymilliárd forintért”, hogy ott azzal mindenféle lejárató anyagokat „képezzenek” róla, amiket
a Tóni által irányított titkosszolgálatok által fizetett magántitkosszolgálatok által illegálisan rögzített felvételek közé keverve hoznak e héten nyilvánosságra, hogy lejárassák őt”.
Nos, ilyen szoftver nem létezik. Ám mivel a propaganda Tóni irányításával nyilván hazudik, kérdezzük csak meg erről a ChatGpt-t, amelynek bizonyítottan nem a Karmelita kolostor, hanem a fél magyar ellenzékhez hasonlóan tengerentúli a tulajdonosa.
Milyen szoftverek alkalmasak deep fake készítésére és mennyi a liszenszdíj, ha a vásároló nem számítási kapacitást bérel, hanem saját hardweren saját modellel akar dolgozni?
Deepfake készítéséhez használt szoftverek közül néhányat szabadon letölthetünk, de a professzionálisabb vagy egyszerűbben használható eszközök általában licencdíjat is tartalmaznak. Az árak széles skálán mozognak, és sok tényezőtől függnek, például a modellek bonyolultságától, a rendelkezésre álló hardver teljesítményétől, illetve attól, hogy mennyire igényelünk professzionális szolgáltatásokat.
Íme néhány népszerű szoftver és ezek költségei, amelyek különböző igényeket és tudásszinteket szolgálnak ki:
1. DeepFaceLab
-
Leírás: Ez az egyik legnépszerűbb nyílt forráskódú szoftver deepfake-ek készítéséhez, amely sokféle funkciót és modell beállítási lehetőséget kínál.
Ár: Ingyenes, mivel nyílt forráskódú. Ha valaki hozzáértő és megvan a megfelelő hardvere (erős GPU ajánlott), akkor ez egy költséghatékony megoldás lehet.
Előnyök: Nagyon rugalmas, közösség által fejlesztett és támogatott. Kiváló eredmények érhetők el vele megfelelő szakértelemmel.
2. Faceswap
-
Leírás: Szintén nyílt forráskódú és több platformon is elérhető (Windows, macOS, Linux). Az egyik legrégebbi és legmegbízhatóbb deepfake szoftver, amely főleg arccserékre összpontosít.
Ár: Ingyenes.
Előnyök: Különböző modelleket támogat és jól dokumentált. Ideális választás lehet azoknak, akik szeretnének mélyebben elmerülni a technikai részletekben.
3. Avatarify
-
Leírás: Valós idejű deepfake megoldás, amely lehetővé teszi, hogy webkamerán keresztül “avatárokat” hozzunk létre különböző karakterekkel. Ez inkább valós idejű alkalmazásokhoz (pl. videóhívások) hasznos.
Ár: Ingyenes.
Előnyök: Könnyen használható és gyors, de inkább “szórakoztató” deepfake megoldás.
4. Reface App és MyHeritage Deep Nostalgia
-
Leírás: Ezek inkább mobilalkalmazások és egyszerűbb, gyors eredményekre alkalmasak. Főként a szórakoztató felhasználásra fókuszálnak, nem pedig professzionális célokra.
Ár: Havidíjas (általában $5-$10 körül), de többnyire nem ajánlott komoly projektekhez.
Előnyök: Könnyen használható, nem szükséges saját hardverkapacitás.
5. Adobe After Effects + Deepfake Pluginek
-
Leírás: Adobe After Effects-hez is elérhetők különféle deepfake pluginek, például a DeepFace Live. Ezek főként profi filmeseknek és videókészítőknek szólnak.
Ár: Adobe After Effects havidíja $20 körül mozog, a pluginok ára pedig változó.
Előnyök: Kiváló minőség, de költséges lehet.
Hardverigények
A deepfake modellek saját gépen történő futtatásához erős hardver szükséges, különösen egy erős GPU (például NVIDIA RTX 3080 vagy jobb), sok RAM (minimum 16 GB, de 32 GB ajánlott) és egy többmagos processzor. Ha nincs erős GPU, az edzés és képgenerálás nagyon lassú lehet.
Ha nyílt forráskódú és ingyenes szoftvert választasz, akkor maga a szoftver nulla költséggel jár, de a hardvervásárlás komolyabb befektetést igényel. Közepesen erős géppel a komolyabb modellek több tíz órás vagy napos munkát igényelhetnek, míg egy csúcskategóriás GPU-val ez gyorsabban mehet.
Magyar Péterrel ellentétben mi képesek vagyunk különbséget tenni fikció és valóság, pletyka és igazság között, pláne, ha ebben a mesterséges intelligencia is segít – ráadásul ingyen. Lejárató anyagot, deep fake-et ugyanis fillérekért lehet gyártani. Az egyetlen akadály, amiért érdemes kifizetni a liszenszdíjat, az az, hogy létező emberekről csak saját modellel, saját vassal lehet ilyesmit készíteni, előfizetéssel nem. De az is pár száz dollárba kerülne csupán, ha szeretnénk egy videót, amin Magyar Péter a tökét markolássza az EP-ben. Ja, nem, az is ingyen elérhető.
Nincs milliárdos AI-szoftver, az már a kvantumszámítógépek árkategóriája. Abból is a belépő szint. És szükség sincs rá, hiszen deep fake-et fillérekből készít az ember, ha ért hozzá. Az objektív valóságban az történhetett mindközönségesen, hogy Magyar Péterhez eljutott egy pletyka, mely szerint valamelyik kormányzathoz közel álló intézet elkezdett foglalkozni az MI-vel. És mivel a Magyar összes gondolata saját maga körül forog, ezért arra jutott, róla akarnak majd anyagokat gyártani. Nyilván, hiszen már Kádár János is megjósolta az eljövetelét…
Facebook
Twitter
YouTube
RSS