Hazánk EU-elnökségének sikere a schengeni övezet kibővítése. Ismét egy lépéssel közelebb került Bulgária és Románia ahhoz, hogy teljes jogú schengeni tag legyen – szögezte le Pintér Sándor belügyminiszter pénteken Budapesten a többoldalú belügyminiszteri sajtótájékoztatón, amelyen részt vett Gerhard Karner osztrák, Atanas Ilkov bolgár és Cătalin Predoiu román belügyminiszter, valamint Ylva Johansson uniós belügyi biztos.
Ma meggyőződtünk arról, hogy Bulgária és Románia jelentős erőfeszítéseket tett a teljes jogú schengeni tagsághoz – közölte Pintér Sándor belügyminiszter ma a többoldalú belügyminiszteri sajtótájékoztatón, hozzátéve: a folyamat befejezéséhez még egy közös csomagot kell összeállítaniuk, amely biztosítja és növeli az Európai Unió és a két jelölt tagország biztonságát. A csomagot december 11-12-én véglegesítik majd. Emlékezetes: az Európai Bizottság már 13 évvel ezelőtt alkalmasnak minősítette Bulgáriát és Romániát, hogy csatlakozzon a belső határőrizet nélküli térséghez, de Ausztria és Hollandia kormánya 2022-ben blokkolta a döntést. Tavaly sikerült megállapodásra jutni arról, hogy idén március végétől a légi és vízi átkelőknél megszűnt a schengeni határ miatt az ellenőrzés, de a szárazföldi átkelőkön nem.
A végleges döntés egyik része, hogy a török-bolgár határon külön kontingenst állítunk fel közösen, minimum 100 határrendőr részvételével. Pintér Sándor elmondta, Magyarország nemcsak a 100 határrendőr teljes kiállításához járul hozzá, hanem megfelelő technikai eszközzel is ellátja őket, hogy érdemben lehessen a bolgár-török határt védeni. Egyértelmű, hogy most van lehetőség arra, hogy idén december 31-ével ezt a kérdéskört lezárják
Bulgária és Románia is előrelépett a schengeni övezetbe való csatlakozás feltételeinek teljesítésében, így januári csatlakozásuk reális célkitűzés – jelentette ki Ylva Johansson, az Európai Unió belügyekért felelős biztosa. A biztos gratulált Pintér Sándor belügyminiszternek, elmondta: “ez a nagyon sikeres budapesti tanácskozás az ő személyes elkötelezettségének is nagyban köszönhető”. Hozzátette, hogy a kérdésben érintett többi ország erőfeszítéseinek és együttműködésének eredményeként egyre jobban működik az európai határvédelem, amihez az Európai Unió további segítséget kíván nyújtani. – Reméljük, hogy a megállapodással lehetővé tesszük a pozitív határozatot még idén – vélte Cătalin Predoiu román belügyminiszter. Úgy vélte, osztrák kollégájának is ez a célja, és mint mondta, Budapesten „nagyon fontos határt léptünk át”. – Ausztria és Európa biztonságosabbá válik, az ország pedig eléri a célját a csomaggal – jelentette ki Gerhard Karner osztrák belügyminiszter. – Nagy feladat, hogy kezeljük a migrációt, a bolgár-török határ az egyik legfontosabb ebben, de sok forrást fordítottak az ellenőrzés megerősítésére és 70 százalékkal csökkent az illegális migráció. – mondta Atanas Ilkov bolgár belügyminiszter.
A schengeni egyezmény az Európai Unió (EU) első és harmadik pillérének része, amely elsősorban a belső határőrizet megszüntetését és a külső határok közös ellenőrzését jelenti. Az egyezménynek nem minden unióbeli ország a tagja, és vannak nem EU-beli tagjai is. Az egyezményt nem minden aláíró tagország alkalmazza. Az alkalmazó országok összességét schengeni övezetnek vagy schengeni térségnek is nevezik.
Az egyezmény tagjai
- 1995: Belgium, Franciaország, Hollandia, Luxemburg, Németország, Portugália, Spanyolország
- 1997: Olaszország, Ausztria
- 2000: Görögország
- 2001: Dánia, Finnország, Izland, Norvégia, Svédország
- 2007: Csehország, Észtország, Lettország, Litvánia, Lengyelország, Magyarország, Málta, Szlovákia, Szlovénia
- 2008: Svájc
- 2011: Liechtenstein
- 2023: Horvátország
Tudományos libsizmus
2024-11-22 at 20:32
Teljesen mindegy, hogy kiharcoltuk az úgynevezett “Románia” (romania = latin szó, római birodalmat jelent) schengeni tagságát. Úgy fog Havasalföld és Moldova Egyesített Fejedelemsége az első kanyarban átállni, hogy a fal adja a másikat.
“Románia”. Vicc. Havasalföld és Moldova Egyesített Fejedelemsége. Maximum.
Bandi
2024-11-22 at 19:52
Az EU-ban csak az a biztos, hogy a pénzünk megy az ukránokhoz, onnan meg vissza valakikhez.
Talpra magyar!
2024-11-22 at 19:12
Dózsa László2024-11-22 at 18:57 Szemétkedsz mert a vámköltségek is megszűnnek.
Villa
2024-11-22 at 19:01
)))) Forró lányok várnak rád —– https://ok.me/7TJI1
Dózsa László
2024-11-22 at 18:57
Csak a szokásos móka, sikernek próbálják eladni a kudarcot.
khm
2024-11-22 at 17:08
Erdélyiek miatt örülök ennek,de a migránsok miatt nem igazán. Sajnos mind a két ország fertőzött velük.
Dzsoszer
2024-11-22 at 16:49
Botos Yeti
A labanc vezetés gátolta a csatlakozásukat,amit Orbán ráhatására és közbenjárására oldottak fel.
Azért mert évek óta folyamatban volt az ügy nem vitatható Orbán sikere,az unióban minden évekig tart vagy soha nem történik meg.
Azért mert ön tájékozatlan ne irkáljon baromságokat csak azért hogy betűk kerüljenek a kommentmezőbe.
Logikus
2024-11-22 at 16:45
Az Erdélyi magyarok ezért nagyon hálásak lesznek, és ahogy Szíjjártó is mondta, ebből mindkét ország csak profitálhat hiszen felgyorsul és kissé le is egyszerűsödik a kereskedelem.
objektív
2024-11-22 at 16:40
Nem siker ez, hanem katasztrófa.
Yoko
2024-11-22 at 15:52
Botos Jeti
Mindíg van egy okoskodó, ugye ?…..
Persze, hogy napirenden volt, de nem történt meg eddíg !Az európai unió belügyi biztosa is kiemelte, hogy nagyrészt a magyar ( Pintér Sándor) tárgyalások sikerének, és a magyarok elkötelezettségének tekinthető a siker !
Józan paraszt, meg az esze
2024-11-22 at 15:50
Mindenesetre magyar elnökség alatt realizálódik ez.
Így a magyar-román határ abban az értelemben jelképes lesz, hogy a két ország polgárai gyakorlatilag megkötések nélkül utazhatnak egymáshoz.
Magyar szempontból az erdélyi magyarok/székelyek és csángók jöhetnek személyivel is az óhazába.
Meg jöhetnek a románok is, hátha megértik, hogy a gyűlölködésnek nemhogy értelme, de alapja sincs.
Gullwing
2024-11-22 at 15:46
Na végre mikor itthonról haza megyünk a szőrős talpúak nem vegzálnak…
Garami
2024-11-22 at 15:16
A svéd libsi lúnya mit keresett itt.
Ó volt az aki szivárványos sálat kötögetett az eu parlamentben mikor a felszólalások zajlottak.
Tegnap épp Magyarországot tette felelőssé az EU rossz biztonságáért!Miközben Svédországban bandaháborúk zajlanak az utcákon.
Döbbenet hogy ilyenek meg tudnak élni egyáltalán,
Botos Jeti
2024-11-22 at 15:12
Bulgária és Románia schengeni tagságának semmi köze a magyar elnökséghez. Már évek óta napirenden van a kérdés.