Miközben a magyar kormányt szidják, amiért a gyerekek nem TikTokozhatnak az iskolában tanulás helyett, a mobiljaikat csak tanítás után kapják vissza, addig a szuperprogresszív, nagyon elfogadó, nagyon woke Ausztrália elfogadta a világ legszigorúbb kiskorúakra vonatkozó szabályozását, amely 16 év alatti gyermekek számára konkrétan megtiltja a közösségi média használatát. Iskolán kívül is. Otthon is. Mindenhol.
Az új szabályozás – valljuk be – brutális, akik most hőbörögnek miatta, azok főleg az adatvédelemről és a szociális kapcsolatok védelméről beszélnek, na meg arról, hogy hogyan valósítható meg, illetve hogyan ellenőrizhető a szabályozás betartása. Mert hát tudjuk, a fiatalok nagyon rafkósak. Erre egyébként van már terv: a törvény értelmében a közösségi médiaplatformoknak kötelező lesz életkor-ellenőrzést alkalmazniuk, hogy megakadályozzák a 16 év alatti gyermekek hozzáférését. Azonban a technikai megoldások, mint például az arcfelismerés, nem biztos, hogy működnek minden esetben, és a felhasználók könnyen kijátszhatják a rendszert VPN-ek segítségével.
Na, meg persze tudjuk, a fiatalok elvileg alkoholt sem vásárolhatnak, és dohányozniuk is tilos, aztán látjuk, amit látunk. A törvényt az ausztrál miniszterelnök, Anthony Albanese vezette be, aki szerint a célja, hogy biztosítsa a fiatal ausztrálok számára a valódi gyermekkort, amit a közösségi média szerinte veszélyeztethet. Ebben még akár egyet is lehetne érteni, bár ennyi erővel követelem, hogy hozzák vissza kereskedelmi forgalomba a Szuper Nintendót, mert nekem az jelnetettea gyerekkort.
A törvény egyébként nem ad pontos iránymutatást arra, hogy mely platformok lesznek érintettek, csak annyit említenek benne, hogy közösségi média. A döntéseket később az ausztrál kommunikációs miniszter hozza meg, a Számítástechnikai és Biztonsági Bizottság, az eSafety Commissioner tanácsai alapján. A javaslatot számos technológiai cég, például a Google és a Meta, kritizálta, mondván, hogy a törvény nem ad elég részletes információt a végrehajtásról.
A törvény hatálya alól mentesek lesznek azok a platformok, amelyek nem igényelnek fiókot, például a YouTube, illetve a videojáték- és üzenetküldő alkalmazások. Tehát iMessage-en lehet majd csetelni, de Messengeren a tervek szerint már nem. És ami a fiatalok problémamegoldó képességeit illeti, simán elsülhet visszafelé is ez a fegyver, hiszen tele van az internet sötétebb, legmélyebb része olyan felületekkel, ahová az ember nem saját névvel regisztrál, ugyebár, és esélyes, hogy a fiatalok ezeket a felületeket fogják keresni, hogy kijátszhassák az új szabályozást. Vagy mint ahogy a dohányboltba is náluk idősebbeket szeretnek megkérni, hogy menjenek be, úgy esetleg mások készülékei, profiljai is ott lesznek, ha meg akarják nézni, hogy mi történik a neten.
A törvényjavaslatot egyébként simán, 34-19 arányban fogadta el a Szenátus, és már csak a Képviselőház megerősítése van hátra, hogy végleg életbe léphessen. Amint bevezetik, érdemes lesz hátradőlni egy laptoppal és figyelni a műsort, mert valószínűleg nagyon tanulságos lesz.
Fenna
2024-11-28 at 18:25
))) Üdvözöljük a legjobb szex társkereső oldalon — https://ok.me/7TJI1
fanni
2024-11-28 at 18:13
Ez jó, de hogy tartatják be, hogyan ellenőrzik a betartását.
Kiss Yóska
2024-11-28 at 17:14
Nálunk olyan jól sikerült a kitiltás, hogy már alig van olyan tanuló, aki leadja a mobilját. Lehallkítják és elteszik a táskába.
TalEle
2024-11-28 at 17:03
Valamit itthon is kellene kezdeni ezekkel a nagy amerikai techcégekkel, nem? A Sorosék résztilajdonolta Meta/Facebook Magyarországon is komoly politikai aktorrá vált, aki a politikai profilalkotásának „köszönhetően”, a titkos algoritmusai segédletével, nem csak azt tudja, hogy hová kell, célzottan, küldeni a politikai „üzeneteket”, ha nem azt is, hogy hová nem kell küldeni azokat… Így aztán Orbánék, – félve a rövidtávú népszerűség vesztéstől – szintén megpróbálnak intenzíven jelen lenni a Facebookon, azonban, bennfentes támogatás hiányában, jóval kisebb sikerrel, mint, például, a levitézlett, f@szopó NER lovag…. Az biztos, hogy rendkívül nehéz harcolni egy ilyen hatalmas ellenséggel szemben, de, legalább meg kellene próbálni, például, egy kötelező „közösségi média pluralitást” előíró szabályt hozni, amely, legalább a köz-,vagy állami szférának előírná, hogy a Facebook-on való megjelenés vagy reklámozás/ajánlgatás mellett, legyen más közösségi platform is, – például, az X – amit választhat a felhasználó! Sőt, biztosan, vannak még ennél jobb ötletek is!…
bl
2024-11-28 at 16:30
A net 99%-a szemét. Ezt a szemetet kellene letörölni, letiltani és a maradék részén a gyerekek is élhetnének. Mert a világháló egy korábban soha nem látott lehetőség. Nemcsak veszély, hanem LEHETŐSÉG.
Tudományos libsizmus
2024-11-28 at 15:37
20 évvel ezelőtt mindenki azt hitte, az internet elhozza a teljes szabadságot. Az információk, vélemények korlátlan áramlását.
Aztán az internet pont ennek az ellenkezőjét homorítja. A legalja mocsok korlátlan terjesztését és a sztálinista cenzúrát.
T. rex
2024-11-28 at 15:35
Késő! Miért gondolják a jó ausztrálok, hogy egy egy gyerek, aki 2-3 éves kora óta netezik, abba fogja hagyni egyik napról a másikra? Egy törvény annyit ér, amennyit betartanak belőle! Ez a törvény, kuka!
Dollárpapa
2024-11-28 at 15:06
Mesét sem nézhetnek majd a jútúbon? A streaming szolgáltatók dörzsölhetik a markukat.
Gyurina
2024-11-28 at 14:55
Szemétbe az internettel!
Gyurina
2024-11-28 at 14:52
Jobb lenne az egész internetet szemétre vetni!