Azon kevesek közé tartozom, akik örültek, mikor Grúziát átkeresztelték Georgiára, mert nagybátyám a szovjet hadseregben szolgált, ahonnan rengeteg olyan viccel tért vissza, amelyek azzal kezdődtek, hogy a … (kívánt negatív kifejezés beillesztendő) gruzin ezt vagy azt csinálja. Tekintve a poszt-szovjet országban jelenleg történő, vagyis inkább ismétlődő, eseményeket, sajnos Tbiliszi megint úgy néz ki mint egy grúz vicc.
Ismerik azt a viccet a gruzinról, akit az amerikai bezavar a medve barlangjába, aztán mikor félig agyonverve kijön kijelenti, hogy győzött és visszamenne? Nem? Akkor 2009 óta nem olvastak híreket.
Tbilisziben ugyanis pontosan ugyan az ismétlődik meg, mint az orosz-grúz háborút megelőző színes forradalom során. Akkor is volt egy választás, amit egy oroszbarát párt nyert, akkor is elindítottak egy színes forradalmat az ellenzékiek hathatós amerikai hátszéllel. A másfél évtizeddel ezelőtti majdanozás (Majdan előtti majdanozás), még sikeres volt. Ennek lett következménye, hogy Grúzia ígéretet kapott a NATO- és EU-csatlakozásra, hirtelen nagyon demokratikus jogállam lett, majd ezektől az ígéretektől feltüzelve nekiugrottak Oroszországnak, nem, nem mi mondjuk, az ENSZ is kijelentette, hogy ők voltak a támadó fél.
Az egy hétig tartó háború során Moszkva de facto annektálta Dél-Oszétiát és Abháziát, Grúzia kicsit magába szállt, csináltak egy előrehozott választást, a nyugatbarát Szakaasvilit a szolgálatok átejtőernyőzték Ukrajnába (Odessza kormányzója lett, minek ide állampolgárság), az orosz-grúz viszony rendeződött, és több, mint tíz éven keresztül Grúzia szépen lavírozott Kelet és Nyugat között, amiből gazdaságilag is jól jött ki.
Időközben azonban kitört egy háború Ukrajnában (a grúz színes forradalom forgatókönyvét követő eredeti Majdant követően), és az atlanti hatalmaknak kellett egy újabb előretolt helyőrség Oroszországgal szemben. Így esett, hogy a grúziai választásokat követően, amit a már jóideje hatalmon lévő kormánypárt nyert az államfő, aki egyébként Franciaországban született és ott is nevelkedett (ennek ellenére azonban teljesen kizárt, hogy ügynök lenne, ugyan), nem hajlandó hitelesíteni a választás eredményét.
Meg is jelentek Tbilisziben a tüntetők, akik, nem találják ki, de francia és ukrán (!!!) zászlókkal kezdték követelni a demokráciát és a jogállamot. Amire természetesen a grúz rohamrendőrök reagáltak:
Amint az a fenti videón is látszik a rohamrendőrök nem finomkodnak, ez mondjuk egy poszt-szovjet ország esetében nem is meglepő. Szalome Zurabisvili, a franko-grúz államfő azonban ennek ellenére kijelentette, hogy az “egyetemisták már megtették a dolgukat, most az iskolásoknak kell kimenniük az utcára”. Szalome (a bibliai allegóriákat most hagyjuk) valószínűleg azért érezné jól magát, ha a rendőrök gyerekeket vernének, mert az jól mutat a nyugati tévékben.
De mindez tulajdonképpen csak egy ismétlés, és bárhogyan is záródjanak a tüntetések, nagyobb összegben mernénk fogadni arra, hogy nagyjából tíz év múlva mindez újra megismétlődik. Forradalom lesz, legfeljebb más színű. Ilyenek ezek a grúz viccek…
Fotó: Telegram
💩kupac vagy te nem Kárpáti
2024-12-04 at 12:48
Kárpátiként író fasszopó köcsög gecihuszár, ki bitorolja e nevet, leruszkizott egy kárpátaljai magyart. Csupán mert Ukrajna és vele együtt Kárpátalja is egykor a Szovjetúnió része volt.
Kárpátiként bemutatkozó fasztarisznya állj fejre és fosd össze magad!
Stirlitz
2024-12-04 at 11:49
Koba is grúz volt. Ismeritek? Közismert nevén,J.F.Sztálin.
chatillon r
2024-12-04 at 10:11
az államfő ideje nemsokára lejár. ő nem játszhat zelenszkijt. ha van eszük (kormánynak) eltávolítják és le is tartóztatják a a régi bevett gyakorlatot alkalmazva mint államellenes összeesküvőt. az új államfő pedig majd mindent aláír. ha a balek janukovics útját járják akkor viszont ukrán forgatókönyv jön
kanigunda
2024-12-03 at 22:53
Tirpäki$
Szóval aki távolról nem akar állandóan belerúgni az
oroszokba az ruszkibérenc. Ércsük.
Mi most a jele az óvodában?
Theo
2024-12-03 at 22:48
Értékelem a cikket, eddig senki sem írta le mindezt ilyen világosan.
Vánnyadt bácsi
2024-12-03 at 22:03
Sokadszorra érzem úgy, hogy az egyébként szimpatikus író hangnemét egyelőre nem támasztja alá sem tudás, sem bármilyen előre felvázolt elképzelés megvalósulása.
Ezt a hangnemet elviselem pl Scott Rittertől, mert vagy sokszor személyesen ismeri a sztorik szereplőit, vagy tudomása van olyan részletekről, aminek ismeretét a tapasztalata és az évek biztosítják – míg a hétköznapi embernek nem.
Vesszen a Momentum
2024-12-03 at 21:55
Kárpáti leoroszozott egy ukránt.
Gyuri
2024-12-03 at 21:05
Az a majdanozás már”arab tavasz”idején és Szaddám Huszein elleni harc, illetve afgán háború előtt megvolt. Azóta tart a majdanozás pl. Észak-Macedónia, Moldova, Lengyelország, ezúttal utcai harcok nélkül, de fű alatt ment. Sőt a párizsi olimpia idején is
Logikus
2024-12-03 at 21:05
Kárpáti
Ime a ballibek, akik állandóan háborúznának.
Fegyvereket akarnak küldeni meg pénzt ahelyett hogy egy asztalt küldenének két székkel és rávennék Zselét hogy üljön le.
Érdekes mód az ukrán lakosság nagy része nem ért egyet a vezetőjével, ezért is csak 15% a támogatottsága. Az ukrán lakosság népírtásnak nevezi, amit a saját elnökük művel a saját lakosságával.
Az ukrán lakosságnak nem fontos az oroszok által elfoglat terület, mert egy fia ukrán sem él ott. Ott kizárólag USA tulajdonú cégek/gyárak és szántóföldek vannak.
Az ukrán lakosság szívesen likvidálná Zselét, minden információm szerint!
Kárpáti
2024-12-03 at 20:27
Na kiderült, hogy miért ruszkibérenc hazaáruló Kertész.
Egy vöröskatona fattya.
Akkor rád is vonatkozik a RUSZKIK HAZA direktíva.
csakafidesz
2024-12-03 at 19:44
Nekem Grúziáról csak a tea jut eszembe. Anno a ‘létező’ szocializmusban grúz teát árultak, és tényleg jó minőségű volt.
Tudományos libsizmus
2024-12-03 at 17:51
Az ISIS is hogy feltámadt hirtelen Szíriában. Dél-Koreában is megy fesztivál.
A vesztét érző CIA-nek természetesen semmi köze az egészhez.
Dávid Zsuzsa
2024-12-03 at 16:09
Szeretem a grúzokat, nem Szalome Zurabisvilit érdemlik. Tbilisziben voltam 1989 április elején, akkor sem volt szép látvány az utcai csetepaté, most viszont nem a nemzetükért harcolnak a tüntetők, szomorú.
Itthon is ez lenne, ha engednénk 3. Petit népet hergelni külső hatalmak megbízásából. 🙁