Az uniós pénzekről, az inflációról és az olimpiáról is kérdezték ma a képviselők az azonnali kérdések és válaszok órájában Orbán Viktort, aki türelemmel válaszolt újra és újra ugyanazokra a kérdésekre az Országgyűlésben, amiket már sokszor feltettek neki.
A DK-s Arató Gergelynek például el kellett ismételni, hogy jelenleg Magyarország uniós számláján 12 milliárd euró van, amit a magyar gazdaság bármikor bevonhat a működésbe. Az unió azonban egy bonyolult elszámolási rendszert működtet, de nem kell aggódni, hazánk egyetlen fillért sem veszít el, amíg a Fidesz-KDNP van kormányon.
Nem százezer forintot veszünk ki a családok zsebéből, hanem annyit teszünk be a családi adókedvezmény megduplázásával
– tette hozzá a kormányfő. Mint mondta, harcolni kell az uniós támogatásokért, azonban a DK ebben a harcban az ellenfél oldalán áll.
Drága az élet, amíg háború van
A szocialisták padsorából Komjáthi Imre szólalt fel a magas árak miatt, ami a háború miatt van és amíg ez fennáll, nem is fognak lejjebb menni azok. Orbán Viktor kérte az ellenzéki képviselőt, hogy a béke szorgalmazásában álljanak a kormány mellé. A kormányfő egyébként ismertette újra, hogy milyen intézkedéseket vezettek be annak érdekében, hogy mérsékeljék az árakat az árstoptól a béremelésig, melynek eredményeként három év alatt negyven százalékkal fog nőni a minimálbér. A miniszterelnök hozzátette:
a jelenlegi kormány 2010-hez képest megsokszorozta a családtámogatásra, a rendvédelemre, a nyugdíjakra, az oktatásra, illetve az egészségügyre költött összegeket.
Rossz ajtón kopogtat a Momentum
A Momentumtól Bedő Dávid kért szót és amellett érvelt, hogy nem kell Magyarországnak olimpia.
A miniszterelnök elmondta, hogy az olimpia ügye nem a kormányra tartozik, hanem a fővárosra, amit pedig Budapest dönt, azt elfogadják.
Szeretném elismételni, hogy ez a kérdés a Fővárosi Közgyűlésre tartozik. Milyen kár, hogy ott nem tudja elmondani, ugyanis oda nem jutottak be
– tette hozzá.
Egészségügyi reform
A miniszterelnök Lukács László György (Jobbik) egészségügyről szóló azonnali kérdésére azt felelte: az orvosbéreket átütő erővel sikerült emelni, hasonlóképpen a szakdolgozók bérének értékét, valamint felújítottak kórházakat, mentőállomásokat, rendelőintézeteket és új mentőautókat is vettek, továbbá kivezették a hálapénzt. A sorállás még probléma az egészségügyben, ezért az államtitkártól menetrendet kértek, hogyan lehet ezt megszüntetni. Belátható időben meg fog szűnni a diagnosztikai sorállás – szögezte le.
Jelenleg egy vita folyik arról, hogy a tb-befizetéseket fel lehessen használni a magánegészségügyben.
Ha ezt bevezetik, a szakemberek többsége szerint az állami egészségügy tönkremegy és az emberek nagy tömegei maradnak ellátás nélkül. A kormány a vitát figyelemmel követi.
Orbán Viktor hozzátette, 2010–2022 között hazánkban öt évvel nőtt az emberek egészségben eltöltött életéveinek a száma, amivel 16 uniós országot is megelőzünk, 2010-ben csak ötöt előztünk meg. Ma vannak olyan ellátások, amelyeket nem lenne észszerű az állami ellátásban felépíteni, ezekről magánkórházakkal kötnek szerződést.
Fokozott figyelem a gyerekeken
Jámbor András kérdésére a kormány fő ismertette, hogy szigorította a kormány a gyermekvédelmi intézmények élére való kinevezéseket. Ismertette továbbá, hogy 2010 óta háromszorosára növelték a gyermekvédelmi intézmények működtetésére elkülönített forrásokat. Hozzátette, hogy 2026-ban várható áttörést jelentő béremelés a szociális szférában dolgozóknak. Jelezte, hogy 2010-ben 137 ezer forintot kerestek átlagosan, ami mostanra 473 ezer forint lett, ám sajnos nagyon sokan vannak, akik ennél kevesebbet keresnek.
Pályaudvarok felújítása
A vasúti pályaudvarok felújítása iszonyatos mennyiségű pénzt venne igénybe, Magyarországnak pedig rövid időn belül nem lenne pénze a felújításra. Ezért támogatom, hogy adjuk oda a pályaudvarokat azoknak, akik fel tudják újítani
– válaszolta Orbán Viktor Kanász-Nagy Máté azonnali kérdésére. Az LMP képviselője arról érdeklődött, hogy 99 évre magánkézbe adnák a budapesti pályaudvarokat és a hozzájuk tartozó területeket.
A miniszterelnök leszögezte, hogy a vasút működtetése állami kézben marad, azt nem adják át másoknak. Azt javasolja, hogy tárgyaljanak a befektetői csoportokkal, hogy azok hajtsák végre a pályaudvarok felújítását, megfelelő garanciák mellett. Mint jelezte, mindegyik befektetői csoporttal külön kell tárgyalni, ezért általános garanciákról nem tud beszélni. Kiemelte, hogy számos nyugat-európai országban ennek sikeres példája van hazánk előtt.
Olyan beruházásokról beszélünk, amiket az állam soha nem lesz képes megvalósítani. Ha magántőkét bevonunk, akkor lehet belőle valami
– tette hozzá Orbán Viktor. Jelezte, hogy nem tudni egyenként melyik szerződés mit tartalmaz, ugyanis ilyen szerződések nincsenek. Közölte, hogy a 99 éves bérbeadást jobbnak tartja, mint a tulajdonba adást, így azt tanácsolja az illetékes miniszternek, hogy a bérleti konstrukció mellett foglaljon állást.
Forrás: Magyar Nemzet, fotó: Hatlaczki Balázs/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS