Ma van a kommunizmus áldozatainak emléknapja. Áder János köztársasági elnök a Terror Háza Múzeumnál gyújtott mécsest a kommunizmus áldozatainak emléknapja alkalmából. Az áldozatok előtt tisztelgett Orbán Viktor miniszterelnök az 1945–56 között kivégzettek emlékművénél a XI. kerületben. A Terror Háza Múzeumban a kormány hivatalos megemlékezésén köszöntőt mond Schmidt Mária főigazgató, emlékbeszédet mond Horváth János, az Országgyűlés korelnöke, ünnepi beszédet mond Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes.
A megemlékezés után gyertyagyújtással és néma főhajtással tisztelegnek az áldozatok emléke előtt a Hősök falánál. Az emléknapon protokollmentes megemlékezés lesz a Rákoskeresztúri új köztemető 301-es parcellájánál, ahol bárki leróhatja kegyeletét. A Terror Háza Múzeumban február 25–28-án az emléknap alkalmából rendhagyó történelemórákat tartanak.
Az V. kerületi Honvéd téri Gulag-rabok emlékművénél 14 órakor megemlékezést rendez a Gulagokban Elpusztultak Emlékének Megörökítésére Alapítvány, beszédet mond Szakály Sándor történész és Rogán Antal, Belváros-Lipótváros polgármestere.
A szovjetek 1947-ben ezen a napon tartóztatták le és hurcolták el – törvénytelenül – Kovács Bélát, a kisgazdapárt főtitkárát. Ezzel lezárult a magyar jogállamiság, a parlamenti demokrácia rövid szakasza. Jött az Andrássy út 60., az ÁVH-s börtönök, a munkatáborok és a kitelepítések időszaka, amire Rákosiék a recski haláltáborral „tették fel a koronát”. Tízezreket gyötört meg a rendszer. Becslések szerint itthon legkevesebb ezer embert végeztek ki politikai okokból a pártállami évtizedekben. És ehhez jön még az 1919-es vörösterror hatszáz főre becsült áldozata. A világon harminc- és százmillió közé teszik a kommunizmus áldozatainak számát. Inkább az utóbbi szám tűnik reálisnak, ha tudjuk, hogy az Ukrajnában mesterségesen keltett sztálini éhínség, a kínai kulturális forradalom, majd Pol Pot népirtása mennyi életet követelt.
A magyar parlament Horváth Béla kisgazda képviselő javaslatára 2000-ben határozott arról, hogy február 25-ét a kommunizmus áldozatainak emléknapjává nyilvánítja. A kommunizmus áldozatairól először 2001. február 25-én emlékeztek meg az Országgyűlésben és az ország középiskoláiban. Azóta is minden évben megrendezik az emlékünnepségeket, emlékeztetőként és figyelmeztetőként a korszak történéseire és a tanulságok levonására.
forrás: MNO, Magyar Hírlap
fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS