Újabb Boros-videót fújt be a szél a PestiSrácok.hu szerkesztőségébe, ezúttal a Prisztás-gyilkosság tárgyalásán is levetített részt. Az Aranykéz utcában felrobbantott egykori olajos vállalkozó a csaknem háromnegyed órás felvételen – mily meglepő – Prisztás József meggyilkolásának lehetséges okairól és hátteréről ad számot kihallgatóinak. Megtudhatjuk belőle – amit egyébként az ügyészség a vádiratában is állított -, hogy Boros Tamás szerint Portik azért lövette le a dúsgazdag nehézfiút, mert az be akart szállni az olajüzletbe, és ehhez nem csak anyagi, de (verő)emberi forrásai is megvoltak. Tehát a konkurencia vérzett el az inkriminált napon.
SZENVEDI ZOLTÁN – PÁMER DÁVID – PestiSrácok.hu
Boros (József) Tamást a Pest Megyei Rendőr-főkapitányságon faggatták még 1997 elején, ebből korábban a PestiSrácok.hu hat részben tett közzé részleteket. Most ismét szereztünk egy figyelemre méltó, közel háromnegyed órás részt, amelyben a pentitó a Prisztás-gyilkosságról mondja el saját verzióját.
Prisztás volt az első
Kihallgatója arra kéri a Borost, hogy beszéljen Prisztás József lelövésének körülményeiről, kiváltó okairól, illetve a hatásáról. Boros szerint ez nem tartozott bele az eredeti “tervbe”, mert akár személyes dolog is állhatott a háttérben – mondja. “A lelövési sorozat itt kezdődött, Prisztás volt az első“. A később meggyilkolt olajvállalkozó szerint “Józsinak azért kellett meghalnia”, mert nagyon be akart szállni az olajbizniszbe, de a Portikék ezt nem engedték, mert “potenciális ellenfél volt anyagilag, emberállományba, mindenhogyan”. Emiatt személyes ellentét alakult ki közöttük, mivel Boros szerint Prisztás nem az a típus volt, aki behódol bárkinek is. Nyílt összecsapás is volt közöttük – állítja. Érdekes, Portik a vállalkozó meggyilkolása miatt indult büntetőperen még azt is tagadta, hogy ismerte volna Prisztás Józsefet.
Kis Bandi hátán akar begyalogolni az üzletbe
Prisztás ugyan Lakatos Andráson, azaz Kis Bandin keresztül szeretett volna beszállni az olajüzletbe, de egészen sajátos módon -magyarázta Boros Tamás. Elmondása szerint összegründolt egy olyan társaságot, akik pénzt adtak a Kis Bandi-féle “piramisjátékhoz”, de azt az alvilág bankárának tartott Lakatos azt nem adta vissza. Így kívázi őket képviselve “beterrorizálta” Kis Bandit, hogy vagy megadja az “ismerőseitől” elvett pénzt, vagy segít neki az olajüzletbe bekerülni. Csakhogy Kis Bandi becsapta Prisztást, mert azt hazudta neki, hogy az óriási pénze az olajüzletből van – vélte Boros. A város és így Prisztás is úgy tudta, hogy Lakatos, az alvilágban Kisorosznak nevezett Elek Józseffel – önállóan a Portik -féle kötődéstől függetlenül – vannak benne az olajüzletben, holott “különben összetartoztak Portikékkal, csak a csalás miatt nem lehetett azt mondani, hogy Portik a spanom”. Tehát Prisztás a Portikéktól elvileg különálló üzletbe akart beszállni.
Sértette Portikék érdekeit
A Kis Bandi nevére csináltak Portikék egy “vámhalasztottat”, “amivel a “város tudomása szerint 1 milliárd 200 millióval húzták le az államháztartást“. Ezt a mézesmadzagot húzták el Prisztás orra előtt. Boros állította, hogy a vámhalasztott engedélyt Lakatos soha nem tudta volna elintézni Portikék nélkül. Az engedélyt pedig az akkor már – Boros szerint – letartóztatott Tüske István adta ki, aki a vámhatóság jövedéki osztályának vezetője volt. A vámtiszt állítólag hat, vagy hét engedélyt is kiadott az olajos bűnszervezetnek, amely Boros szavai szerint “ezt így milliárdra felosztva nem rossz.” Mindezekről értesülve Prisztásnak az volt a szándéka, hogy átvegye Lakatos András helyét az olajüzletben, s ez rendkívüli mód sértette Portikék érdekeit, mivel a “Józsi belepiszkált ezekbe az üzletekbe, másrészt sosem lett volna, úgy mint Kis Bandika az ő szolgájuk. Józsival nem lehetett beszélni, nem lehetett azt csinálni Prisztással, hogy most leülünk és megbeszéljük vele. Vele nem lehetett tárgyalni, számukra előnyös módon nem tudtak tárgyalni, ő erősnek érezte magát, volt pénze, kapcsolata – köztudottan az NBH-nál Prisztásnak nagyon jó kapcsolatrendszere volt, ugyanúgy, ahogy ennek a „kuplerájosnak” a (Ribáry) Kamillónak a rendőrségnél, akinek felajánlott Portik a 400 milliót, hogy vegye meg a rendőrség vezetőit -, ment Prisztás a saját útján.”(…) “itt személyes riválisnak a likvidálása volt a cél. Ami meg is történt az ismert módon.”– mondja Boros a videón. S mivel Prisztásnak nem sikerült Lakatost kigolyózni az üzletből, később a Conti Car vette át a jövedéki engedélyeket.”- magyarázta a pentitó.
A városban mindenki tudta kinek állt útjában Prisztás
Boros szerint a városban mindenki tudta, hogy Prisztás József kinek állt az útjában: “Portikéknak!” Lelövése után az alvilág megdöbbent. “Itt tudatosult a városban, az éjszakában, hogy na akkor itt nem viccelnek, minden megtörténhet. Elég brutálisan lett kivégezve Prisztás, és ebben a városban tényleg nem történt még ilyen. Össze lehetett verekedni, lehetett köpködni egymásra, bokszolni, fölvonulni, de azt hogy egy olyan embert, aki számít és szembe mer helyezkedni valakivel, ilyen brutális módon intéznek el pillanatok alatt, még nem volt. Ekkor vált világossá és érthetővé, hogy egy új erő jelent meg, amely gyorsan tesz pontot a dolgokra. Annál is inkább súlya volt ennek, mert Prisztás erős ember volt, neve volt, régi motoros volt. “
Felbomlott az erőegyensúly
A merénylet következménye a félelem volt – állítja Boros. Szerinte a Prisztás mögött csoportosuló erők, az ütőemberek és a gazdasági erők leblokkoltak. Mind megálltak, Prisztás pénzei viszont kint voltak- uzsorakamatra -, ezeket később üzlettársa, Hoffmann István próbálta “visszahúzni”. Azokat az érdekeltségeket, amelyek Prisztáshoz kötődtek, Portik és Tanyi szerezte meg. Valami kevés terület megmaradt Prisztás korábbi üzlettársának, Csobolya Attilának. “Ez egyből egy erő lebontását, az erőegyensúly felbomlását jelentette.” Boros felidézte, hogy sem Totka Pál, sem Prisztás József, sem Csobolya Attila, de Lakatos Csaba, vagy akár Hoffmann István – akik ugyan nem tartoztak a főnökök csoportjához – után sem maradt halott a nyomukban, soha nem öltek meg embereket, a pénzbehajtásuk alatt, soha nem robbantottak, nem tettek végleg pontot a dolgok végére. Legfeljebb odamentek ahhoz, akik nem akartak fizetni ötvenen, és elverték, de nem lőttek le senkit. “Rájuk nem volt jellemző, hogy hulla maradjon mögöttük, még akkor sem, amikor felvonultak, betámadtak, erőszakot alkalmaztak. Meg tudták beszélni ezek a fiúk egymás közt a problémáikat.”- mondta Boros. Ez az új kör teljesen gátlástalan, kábítószer függők, annak hatása alatt totális erőszakot képesek alkalmazni.
Portik nem mert visszaszólni, inkább lövetett
Prisztás gyilkosáról Boros nem rendelkezett konkrét információval. Mint mondta, orosz és magyar körből is úgy hallotta, hogy Szemjon Mogiljevics embere, Igor Korol lehet a gyilkos, hiszen a végrehajtás módja, profizmusa is erre utal. Boros azt sem tudta konkrétan, hogy kinek a megbízásából lőtték le Prisztást, de szerinte Portik körének volt az érdeke. A pentitó állította, hogy korábban Prisztást még csak bántani sem merték, de fenyegetni sem, hanem egyszer csak lelőtték, amikor a helyzet úgy alakult. Szerinte Portik köre azért megpróbált vele tárgyalni, de Prisztás “meg elhajtotta őket a francba. Mondta nekik, hogy csitrik. Ezek nem szóltak vissza semmit. Prisztásnak nem lehet visszaszólni. Ha mondta volna neki a Portik a huszonegynéhány évével, hogy te Józsi akkor ez lesz vagy az lesz, akkor ez a fejére vert volna egyet. Inkább nem szól vissza. Hát hogy merne visszaszólni, mert ha megalázza, vagy szájba veri, akkor presztízsveszteség van. Azért a Portik egy hatvan, meg ötven kiló, szóval nem képvisel.., ha nem lenne ilyen elvetemült, akkor nem képviselne…ugyanúgy, ahogy a Tanyi Gyuri se, ő is egy ötvennyolc magas, bajvívásban nem jeleskedik egyik se, csak pisztolyforgatásban. Ahhoz nem méretre szablyák sajnos az embert.”- vélekedett keresetlen szavaival Boros.
Elkezdődött az anarchia
Boros azt is megemlítette a nyomozóknak, hogy egy a Conti Car telephelyén folytatott beszélgetés alkalmával hallotta, hogy a Prisztás-merénylet helyszínétől nem messze van egy benzinkút, ahol Tanyi György 500-as Mercedese parkolt a bűntett idején. A beszélgetés lényege az volt, nem vette-e észre valaki, hogy a kocsi ott állt, s ebből lehet-e valami problémája Tanyinak. Boros szerint ez a kocsi vitte tovább vagy a fegyvert, vagy az elkövetőt. Mindezt megerősíti a conti carban hallott beszélgetés. Amikor megtörtént egy komolyabb robbantás, vagy gyilkosság, akkor a csapat – Portik, Tanyi, Radnai, Csüllög, Baranyi – előtte is, meg utána is egy nappal titkos összejövetelen vesz részt. Főleg Lakatos Csaba ellen elkövetett merénylet után volt egy nagy összejövetel – állítja a pentitó. Sőt, – folytatta – ha valami elkezdődik, akkor Portik lelép külföldre, “most is elment Bécsbe”. Manapság is elkezdődött egy anarchikus állapot – mondja Boros. “Megint céltalanul dobálnak kézigránátot autótelepekre , persze mind a kettő a Conti Car mellett helyezkedik el pár száz méterre, a kínai étteremre, a Thököly útira, ahol két ember meghalt.” Tehát megint elindult valamiért valami.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS