Akár százmilliárdok is hiányozhatnak a hazai költségvetésből amiatt, mert egymás közötti ügyleteikkel a nemzetközi vállalatcsoportok elterelnek bizonyos összegeket Magyarországról – írja a szombati Magyar Nemzet. Szakértői becslés szerint az áfacsalások után a vállalatláncokkal kapcsolatos vizsgálatokban bukkanhat a legnagyobb hiányosságokra a hazai hatóság. A jövőben nyugat-európai, tengerentúli cégek pénzügyeibe is betekinthetnek majd a magyar adórevizorok.
Manapság a világgazdaság ügyleteinek nagyjából kétharmada olyan társaságok között köttetik meg, amelyek egy vállalatcsoportba tartoznak, és amelyeket így vagy úgy, de azonos tulajdonos irányít – világította meg a folyamatok hátterét az Ernst and Young adópartnere a lapnak. – A jelenség Magyarországot is érdemben érintheti, becslések szerint tíz-, de akár százmilliárd forintos összeg is hiányozhat a hazai költségvetésből a céges pénzek átirányítása, elterelése miatt – nyilatkozta Lipták Zoltán.
Az egyes esetek megítélésekor lényeges, hogy a vállalatláncon belüli ügyleteknél milyen árat kötnek ki az egymástól függő felek. Például az anyacég mekkora kamattal ad kölcsönt leánytársaságának, vagy bizonyos szolgáltatásért, áruért milyen ellenértéket számol fel.
A cégcsoportok adóügyi, pénzügyi lépéseit a haszonszerzés, vagyis az anyagi szempontok vezérlik. Így előfordulhat, hogy olyan országba irányítják a vállalatlánc nyereségét, ahol a legalacsonyabb a közteher, esetleg adókedvezmény vehető igénybe. A hazafias érzület, az otthoni gazdaság segítése ritkábban fedezhető fel a pénzmozgató törekvések mögött – magyarázza az adószakember.
A teljes cikket a szombati Magyar Nemzetben olvashatja.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS