Lemondott pártelnöki és frakcióvezetői posztjáról Mesterházy Attila, egyúttal jelezte, nem kíván újraindulni az MSZP elnöki posztjáért. A PestiSrácok.hu információi szerint Botka László és Gyurcsány Ferenc alkuja áll a háttérben, úgy tudjuk, a szegedi szocialista polgármester keze vastagon benne van Mesterházy Attila megbuktatásában. A nevető harmadik pedig Gyurcsány Ferenc, aki Hiller István segítségével térhet vissza a pártba. Portálunk úgy értesült, Mesterházy távozásával minden akadály elhárult az MSZP és a Demokratikus Koalíció összefonódása elől. A Botka-Gyurcsány paktum kiverte a biztosítékot a szegedi DK párttagok egy részénél, és azt tervezik, hogy az MSZP-DK szerelem miatt kilépnek a Demokratikus Koalícióból.
SZARVAS SZILVESZTER – PestiSrácok.hu
Ma délben vágta át a gordiuszi csomót Mesterházy Attila, az MSZP elnöke, aki rendkívüli sajtótájékoztatón jelentette be, hogy lemond pártelnöki és frakcióvezetői posztjáról. Mesterházy egyúttal azt is jelezte, nem kíván újraindulni az MSZP elnöki posztjáért. A politikus azt mondta, az MSZP április 6-án és május 25-én jelentős vereséget szenvedett el az országgyűlési és az európai parlamenti választáson. Az MSZP elnökeként ezekért a kudarcokért vállalja a teljes felelősséget – jelentette ki. „Az MSZP-ért érzett felelősségem tudatában hoztam meg ezt a döntést, amely lehetőséget ad arra, hogy alapszabályszerűen, az önkormányzati választások szempontjait figyelembe dönthessen most szombaton az MSZP országos választmánya” – jelentette ki Mesterházy. Hozzátette: a maga részéről mindenben támogatni fogja az MSZP megerősítését és az új elnököt.
Mesterházy Attila döntése még a legközelebbi munkatársait is meglepte, nyilatkozata előtt a pártvezető senkit nem tájékoztatott a határozatáról. Sajtóhírek szerint Mesterházy döntéséhez az adta az utolsó lökést, hogy Horváth Csaba a budapestiek nevében szerda este ellene fordult, és bejelentette, hogy nem támogatják az elnöki poszton. Az elnök lemondásával új helyzet állt elő, mert az MSZP alapszabálya lehetőséget ad arra, hogy eltekintsenek a felmenő rendszerű tisztújítástól.
Gyurcsány-Botka paktum
A PestiSrácok.hu baloldali, belsős informátorától úgy értesült, Botka László és Gyurcsány Ferenc alkuja áll Mesterházy megbuktatásának a hátterében. Információink szerint a szegedi szocialista polgármester, és Gyurcsány Ferenc két nappal ezelőtt állapodott meg arról, hogy a Demokratikus Koalíció az ősszel Szegeden nem indít Botka ellen polgármesterjelöltet, cserébe viszont az MSZP erős embere elintézi Mesterházy Attila megbuktatását. Mindezt alátámaszthatja az is, hogy Nagy-Huszein Tibor, a DK országos elnökségi tagja két nappal ezelőtt bejelentette, ha Botka László újraindul polgármesterként, vele szemben nem indítanak jelöltet, mert azt nem fogják magunkra vállalni, hogy emiatt veszítsen el a baloldal egy várost. A Botka-Gyurcsány paktum kiverte a biztosítékot a szegedi DK párttagok egy részénél (a szegedi 2-es választókörzethez tartozó DK-sokból), és azt tervezik, hogy az MSZP-DK szerelem miatt kilépnek a Demokratikus Koalícióból. A Botka-Gyurcsány egyezség pikantériája, hogy választmányi elnökként éppen a szegedi polgármesternek kellett volna döntenie Mesterházy és az MSZP elnökségének a sorsáról szombaton, a párt választmányi ülésén. Értesüléseink szerint Botka nem szívesen hozta volna magát nehéz helyzetbe.
Hiller puttonyában térhet vissza Gyurcsány
A PestiSrácok.hu úgy tudja, Mesterházy Attila távozásának Gyurcsány Ferenc az egyik legnagyobb nyertese, aki Hiller István segítségével térhet vissza a pártba. Portálunk úgy értesült, Mesterházy távozásával minden akadály elhárult az MSZP és a Demokratikus Koalíció összefonódása elől. A PestiSrácok.hu forrásai szerint Hiller István lehet az MSZP megbízott, átmeneti elnöke, tisztújítás ugyanakkor csak ősszel, az önkormányzati választások után lesz. Úgy tudjuk, egyebek mellett ez is szóba került tegnap, az MSZP szegedi alapszervezetének ülésén. Informátorunk szerint az ülésen elhangzott, hogy Hiller átmeneti elnökségével őszig nem válna a jobboldal céltáblájává Botka László, majd újra megválasztott szegedi polgármesterként vehetné fel a kesztyűt az MSZP elnöki pozíciójáért folytatott küzdelemben.
Konfliktusok után jött a kiegyezés
Az esetleges Gyurcsány-Botka paktum azért is meglepő, mert úgy tudjuk, korábban mély, személyes konfliktus állt fenn a két politikus között. A szegedi polgármestert jól ismerő forrásunk szerint Medgyessy Péter után Botka lehetett volna a miniszterelnök-jelölt, ha 2004-ben nem lép színre Gyurcsány Ferenc. Információink szerint Gyurcsány pedig azért neheztelt Botkára, mert a szegedi polgármester 2008-ban kiretusáltatta őt A szegedi nagyárvíz képeskönyve című, a polgármesteri hivatal gondozásában megjelent könyv javított és bővített kiadásából. Például a könyv 257. oldaláról eltűnt a 2006. évi árvíz idején készült fotó, amelyen mosolygós, sikeres, ifjú politikusként együtt volt látható Botka László szegedi polgármester Gyurcsány Ferenccel, helyébe az Európa Tanács díjáról készült fotó került. Az esetről egyébként korábban a 168 óra című hetilap főszerkesztője, Mester Ákos is megemlékezett jegyzetében, Ideje van az árulásnak címmel.
Gyurcsány üzent
Hiller István átmeneti elnöksége is Gyurcsány Ferencnek kedvezne, miután előbbi 2004-2007 között Gyurcsány miniszterelnöksége alatt volt az MSZP vezetője. Az egykori pártelnök előtérbe kerülésével Gyurcsányék befolyása jelentősen megnőhet az MSZP-n belül, így az egykori miniszterelnök visszatérését készítheti elő Hiller. Gyurcsány már jelezte: ha Hiller nem kerül valamilyen vezető pozícióba, elkezdi átcsábítani a szocialista képviselőket, ami nem is lesz nehéz, hiszen előbb-utóbb mindenki át akar majd szállni valamilyen mentőcsónakba. Gyurcsány előtt már itt hatalmas tér nyílik majd, és csak idő kérdése, mikor falja fel az MSZP-t, ha az nem talál ki valamit. Most mindenesetre azok az előőrsök látszanak gyülekezni, amelyek a bukott miniszterelnöknek csinálják a helyet.
A pártvezetők már hírből sem ismerik a munkát
A PestiSrácok.hu Czeglédy Csabát, az MSZP szombathelyi frakcióvezetőjét is felhívta, aki Mesterházy Attila lemondásával kapcsolatban úgy fogalmazott, “szemmel láthatóan túlkompenzál a párt, mert nincs akkora tragédia az MSZP körül, mint amekkora bűnbakkeresés folyik házon belül, és aminek Mesterházy lett az áldozata.” Czeglédy Csaba szerint jelenleg a probléma nem nagyobb, mint az országgyűlési választást követően volt. “Sokan két nap alatt engedték el barátjuk és szövetségesük, Mesterházy Attila kezét.
Tragédia, hogy pár messze menőkig alkalmatlan szocialista ember akar felsővezetői pozíciót megszerezni magának. Könnyű Mesterházyt megtenni bűnbaknak, miközben sok helyi, megyei pártvezető az utóbbi években hírből sem ismerte a munkát. Ők teljesítmény és értékteremtés nélkül ülnek a székeikben.
Azt ugyanis látni kell, hogy azokon a helyeken, ahol érdemi munka folyt, ott az MSZP nem szerepelt rosszul a választásokon, ezeken a helyeken a párt még a Jobbikot is megelőzve lett második. Dolgozni kellett volna a sok duma helyett. A helyzet megért a változásra, ugyanakkor az extra feszültséget az generálja, és generálta, hogy helyben a DK és az Együtt vezetői is azt közölték a szocialista politikusokkal, ősszel nem ők lesznek a polgármesterjelöltek“ – szögezte le Czeglédy Csaba. A politikus a DK-ról, az esetleges DK-MSZP összeborulásról nem kívánt nyilatkozni.
Gyurcsány szándékosan nem csukta be maga után az ajtókat
Nagy Ervin, politológus-filozófus a PestiSrácok.hu kérdésére kijelentette, egyértelmű, hogy most Gyurcsány Ferenc előtt nyílt út. “Gyurcsányon mindig is látszott, hogy vezető pozícióba akar visszakerülni, nem véletlenül maradt ki például az MSZP kritizálásából, miközben Bajnaiék április 6-a után nekiestek Mesterházyéknak. Gyurcsány kivárt, nem akarta becsukni azokat az ajtókat, amelyek most kinyíltak előtte. Az átmeneti elnök utat nyithat Gyurcsány előtt, ősszel pedig olyan vezért kereshet az MSZP, aki a baloldali választóknak el tudja majd adni azt a programot, amivel építkezni tudnak majd 2018-ra. Az MSZP-nek csak erős vezetővel van esélye, márpedig ez esetben csak két ember jöhet szóba. Botka László, aki többször is nyomatékosította, nem vállalná el az MSZP vezetését, és Gyurcsány Ferenc, akiről köztudott, Orbán Viktor kihívója akar lenni. Gyurcsánynak mellékesek az eszközök, a lényeg, az, ő legyen a baloldal vezére, a miniszterelnök-jelölt.
Gyurcsány Ferenc politikai és kommunikációs stratégiájáról ugyanakkor azt kell látni, hogy az radikálisabb és szélsőségesebb, mint a szélsőségesnek tartott Jobbiké” – vélekedett Nagy Ervin.
Mesterházy távozását a parlamenti pártok is kommentálták
Az LMP-s Schiffer András sajnálja, hogy távozik az MSZP éléről Mesterházy Attila, akit korrekt politikai ellenfélként jellemzett. Schiffer András szerint nyilvánvaló, hogy a választási eredmények után “legalábbis a levegőben lógott” Mesterházy lemondása.
“Akárhogy is dönt az MSZP a pártelnök utódjáról, és akárhogyan játsszák le a meccseket az utódpártjaikkal, Gyurcsánnyal, Bajnaival és a többiekkel nem lehet legyőzni Orbán Viktort, ahogy nem lehetett 2010-ben vagy 2014-ben, úgy a jövőben sem” – rögzítette álláspontját Schiffer.
A DK szűkszavú volt:
„A Demokratikus Koalíció nem kívánja kommentálni más párt belügyeit, de abban érdekelt, hogy az MSZP jusson túl mostani válságán” – reagált Mesterházy Attila lemondására Gréczy Zsolt.
Karácsony Gergely, az Együtt-PM politikusa szerint
„az európai parlamenti választás új helyzetet teremtett az ellenzéki oldalon, ahol minden pártnak át kell gondolnia saját helyzetét és megtartani saját tisztújítását.”
Azzal kapcsolatban, hogy az esemény befolyásolja-e az önkormányzati választásokkal kapcsolatos ellenzéki tárgyalásokat, közölte: „egyelőre nincs szó tárgyalásokról, az érintett pártok most rendezik soraikat.”
“Most már csak a triumvirátus másik két tagjának a távozása várat magára. Gyurcsány Ferenc és Bajnai Gordon éppannyira felelős a baloldal katasztrofális vereségéért, mint Mesterházy Attila” – így kommentálta Kocsis Máté, a kormánypárt kommunikációs igazgatója Mesterházy távozását.
A Fidesz politikusa szerint
Facebook
Twitter
YouTube
RSS