Ma három, bírókat érintő ügyben is döntés született: felfüggesztették a romagyilkosságok ügyében eljáró, piperét dézsmáló bírónő mentelmi jogát, a kirúgott Ravasz László bíró ismét magára öltheti a talárt, illetve megszüntették az előzetes letartóztatását és házi őrizetbe helyezték a hét év börtönbüntetésre ítélt K.-né J. Judit felszámoló bírót.
Felfüggesztették a piperét dézsmáló bírónő mentelmi jogát
A Legfőbb Ügyészség (LÜ) kezdeményezésére felfüggesztette a Budapest Környéki Törvényszék egyik bírónőjének mentelmi jogát Áder János köztársasági elnök – közölte Fazekas Géza, a LÜ szóvivője a BorsOnline információját megerősítve szerdán az MTI érdeklődésére.
Mint azt a pestisrácok.hu elsőként megírta a bírónő – aki korábban a romagyilkosságok ügyében eljáró elsőfokú bírói tanács tagja volt – több alkalommal is tulajdonított el piperecikkeket illatszerüzletből. Fazekas Géza az eset kapcsán elmondta, hogy eddig három lopás ügyében nyomoztak, melyek ugyan nem lépték át az 50 ezer forintos szabálysértési értékhatárt, de a cselekménysorozat üzletszerűnek minősül, és így már bűncselekményi kategóriának számít. A feltételezett elkövetőt a harmadik alkalommal érték tetten.
A LÜ kezdeményezte a bírónő mentelmi jogának felfüggesztését, amire július 11-én került sor. Ezután van lehetősége a nyomozó hatóságnak, jelen esetben a Központi Nyomozó Főügyészségnek, hogy személy szerint a feltételezett elkövető ellen folytassa az eljárást, azaz például meggyanúsítsa, kihallgassa – tette hozzá a LÜ szóvivője.
A pestisrácok.hu információja szerint a bírónő körömlakkot, fogkefét és parfümöt tulajdonított el az üzletből, tavaly decemberben érték tetten, a biztonsági kamerás felvételekből pedig az derült ki, hogy nem az volt az első eset.
Újból ítélkezhet a véleménye miatt kirúgott bíró
Ismét magára öltheti a talárt Ravasz László, akit a szolgálati bíróság 2012-ben jogerősen elmarasztalt, és – legsúlyosabb fegyelmi büntetésként – kezdeményezte a bírói tisztségből való felmentését. Az államfő 2012 májusában alá is írta az erről szóló elnöki határozatot. Csakhogy az Alkotmánybíróság (AB) egy közelmúltban hozott döntése szerint alaptörvény-ellenesen jártak el vele szemben, így az elmarasztaló verdikt semmis – írja a mai Népszabadság.
Erre hivatkozással Ravasz László kérheti az ismételt kinevezését – közölte a lap érdeklődésére az Országos Bírósági Hivatal. Ezt a Szegedi Törvényszék elnökén keresztül kezdeményezheti, ugyanakkor igazolnia kell, hogy megfelel a bíróvá válás feltételeinek. Amennyiben igen, a bírósági hivatal vezetője a köztársasági elnöknek tesz előterjesztést, és utána Ravasz László folytathatja az ítélkezőmunkát.
A volt bíró még 2011-ben több írásával, illetve nyilatkozatával is felhívta magára a figyelmet. Egy, a Magyar Hírlapban megjelent cikkében azt állította, hogy „hűbéri rendszer alakult ki a bíróságokon, és nem a legalkalmasabbak kerülnek a felsőbb pozíciókba”. Azt is hangoztatta, hogy a bírósági rendszer válságban van, s veszélyben a jogállami működés. Szerinte egyes ítéletek meghozatalakor politikai szempontok érvényesültek, mert a „kádárista bírók” és a hozzájuk idomult kollégáik hajlamosak hatalmi érdeket szolgálni. Mindezek miatt az Országos Bírói Etikai Tanács 2011 májusában állásfoglalást bocsátott ki, amelyben megállapította: e magatartás etikátlan. Ennek a bíróra nézve nem volt semmilyen jogkövetkezménye, ám a Csongrád Megyei Bíróság (ma Szegedi Törvényszék) elnöke fegyelmi eljárást is kezdeményezett Ravasz ellen, mert nyilatkozatait politikai tevékenységnek minősítette, s úgy látta, hogy a kifogásolt kijelentések alkalmasak voltak a bíróság tekintélyének csorbítására.
Az ítélőtábla megszüntette a felszámoló bíró előzetes letartóztatását
Megszüntette az előzetes letartóztatását és házi őrizetbe helyezte K.-né J. Judit felszámoló bírót kedden a Debreceni Ítélőtábla – tájékoztatta a táblabíróság az MTI-t. A Debreceni Ítélőtábla az előzetes letartóztatást megszüntette és a vádlott házi őrizetét rendelte el a másodfokú eljárás befejezéséig, de legfeljebb a nem jogerős ítélettel kiszabott szabadságvesztés tartamáig. A bíróság engedélye nélkül a vádlott nem hagyhatja el a lakását.
Az ítélőtábla szerint az eljárás biztonságos lefolytatása, illetve a bűnösség megállapítása esetén a szabadságvesztés majdani végrehajtása enyhébb kényszerintézkedéssel is biztosítható, és nem szükséges a személyi szabadság legsúlyosabb mértékű elvonása – olvasható a táblabíróság közleményében.
A Debreceni Törvényszék júniusi ítéletében hét év börtönbüntetésre, hét év közügyektől eltiltásra, emellett egymillió forint pénzbüntetésre ítélte K.-né J. Juditot, aki 2008-2009-ben különböző ellenszolgáltatások fejében kivételezett egy felszámoló céggel Nyíregyházán. A bíróság nem jogerős ítéletében a bírót első fokon öt évre a jogi foglalkozás gyakorlásától is eltiltotta.
MTI / NOL.hu / pestisrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS