A PestiSrácok.hu utánajárt a Fradi új stadionjára záporozó bírálatoknak és kiderült: hamisak a külföldi példák. Például a legtöbb nagy nyugati klub stadionjában (az új Groupama Stadionhoz hasonlóan) kisebb és kényelmetlenebb a vendégcsapat öltözője, aminek praktikus és pszichológiai oka is van. Az UEFA is csak néhány alapvető feltétel biztosítását kéri számon a hazaiakon.
AMBRÓZY ÁRON – PestiSrácok.hu
A hétvégén vette birtokba új stadionját a Ferencváros futballcsapata, a 14,735 milliárdból épített Groupama Arénát. A stadion hiába lett a város dísze, egy minden igényt kielégítő – nem csak focira, hanem üzleti tárgyalásokra, koncertek megrendezésére is alkalmas – modern, multifunkcionális létesítmény, az első sajtóbejárás és a telt ház előtt rendezett nyitómérkőzés után se volt képes a közélet túllépni a megszokott toposzokon, az ezerszer és unalomig kibeszélt vitákon.
A Pestisrácok.hu szerkesztősége szerint a „Miért az állam épített a magánszektor helyett” -felvetés egyszerűen értelmezhetetlen, mivel a magyar foci mögött nincsenek olyan tőkeerős befektetők, mint a klasszikusan kapitalista alapokon működő nyugat-európai csapatok mögött, de olyan, kisebb államok költségvetéséhez mérhető pénzek felett rendelkező oligarchiák sincsenek, mint tőlünk keletre. Emellett arról sem illik megfeledkezni, hogy a kommunizmushoz hasonló pusztítást végző II. világháború után sem magántőkéből építették újra a lebombázott nyugati stadionokat (az önmagukat sokszor a liberális piacgazdasággal azonosító briteknél sem), hanem központi költségvetésből. A magyar stadionrekonstrukciós program nyugodtan tekinthető a kommunista rendszer utáni újjáépítés megkésett epizódjának.
Kis színesként a megszokott kifogások mellett az Index felvetette, hogy a vendégcsapat öltözője indokolatlanul alacsonyabb komfortfokozatú, mint a hazai öltöző, és tulajdonképpen ez a különbség plasztikusan jeleníti meg a „fideszes rendszer” versenyellenességét, ahol az ellenfél más pályán kénytelen játszani, mint a hazai csapat.
A szerkesztőségünkben egy rövid internetes keresés után kiderítettük, hogy az ellenzéki sajtó zászlóshajója jó szokás szerint csak árnyékboksszal szórakoztatja a nagyérdeműt. Az UEFA, nemzetközi mérkőzésekre alkalmas stadionokra vonatkozó kötelező passzusaiban, mindössze 3 bekezdést szentelnek az öltözőknek, és kötelező előírásként a minimum 25 ülőhelyet, 5 zuhanyzót, 3 elkülönített mellékhelységet, valamint a masszázsasztalt és a taktikai táblát szerepeltetnek, így a hazai pálya előnyét bőven kihasználhatják a csapatok azzal is, hogy szándékosan szűkebbre, hangosabbra, kényelmetlenebbre tervezik a vendégcsapat öltözőjét.
Sokkal érdekesebb megnézni, hogy a magyar labdarúgás kapcsán mindig elővett nyugati példák mit mutatnak. Jellemzően csak a nemzeti kupadöntők megrendezésére is használt stadionokban nincs különbség a két öltöző között, a klubok saját stadionjában az Fradi esetében kifogásolt eltéréseknél legtöbbször sokkal durvább jelenségekkel lehet találkozni. Legjobb példa erre a Liverpool FC stadionja, ahol a tervezők még arról is gondoskodtak, hogy a vendégöltöző a helyi “B-közép”, azaz a KOP szektora alatt legyen és a meccset megelőzően minden szurkolói rigmust “tökéletesen halljanak” a játékosok, megzavarva ezzel a nyugodt felkészülést.
Az általunk megkérdezett futballszakíró a nyilvánvaló pszichológiai hadviselés mellett a praktikumot jelölte meg az öltözők közti eltérések fő okaként. Míg a hazai csapat legtöbbször a meccs előtt már órákkal a stadionban van, addig a vendégcsapat egy közeli szálláshelyen készül fel, és csak a meccs kezdete előtt egy órával érkeznek már melegítőben a stadionba, így nincs szükség szekrényre, hideg-meleg vizes kádakra, alvószobákra, miden igényt kielégítő luxusra.
Mikor rákérdeztünk a zárható, kulcsos szekrények hiányára, a megkérdezett szakértőnk csak nevetni tudott, mert szerinte érdekes volna, ha mint napközis srácok, nyakban lógó kulccsal akarnának pályára lépni focisták egy meccsen.
(Vezető fotómontázsunkon a Manchester City vendég és hazai öltözője látható.)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS