A volt miniszterelnök belátja: a baloldal valóságértelmezése kudarcot vallott, mert nem találkozott az emberek hétköznapjaival. A DK ezért egy teljesen új romapolitikán dolgozik, ahol radikálisan szakítanak a korábbi tabukkal. Mit lehet ellenzékből szembeszegezni a rezsicsökkentéssel? Mikor lesz élménykultúra a baloldali politizálás? Hol késnek a jóarcú fiatalok? Miért nem dob be 100 milliót a magánvagyonából? Gyurcsány Ferenccel készített interjút a hir24.hu.
“Nem Orbánt, csak magamat kritizálom: nem ismertük elég jól az ország állapotát, Kádár népét. Meg akartuk mutatni, hogy nem vagyunk mi régi kommunista, populista alakok. Hogy rendes, polgári, európai reformerek vagyunk.” “Az ország nagyobbik része sem anyagilag, sem kulturálisan nincs felkészülve arra, hogy több felelősséget vállaljon magáért” – vet számot politikájával Gyurcsány Ferenc. A DK alapításával fel akarta ébreszteni a társadalmat abból a „torz álomból”, hogy a jólét csakis a kormány akaratán múlik. Reform vagy halál – mondta Schröder után az ex kormányfő.
Ha az egyik oldal a vizitdíjjal azonosítja magát, a másik meg a rezsicsökkentéssel, abból körülbelül annyira lesz kiegyensúlyozott küzdelem, mintha arról szavaztatnánk az embereket: egy doboz csokoládét választanak vagy helyette két pofont – mondta Gyurcsány.
A Fidesz “ügyes” politikájával – a megszorító lépéseiket elhallgatják vagy letagadják, a hangulatjavító intézkedésekből meg nagypolitikát csinálnak – mi ennek a fordítottját tettük: a magánfelelősséget a középpontba állító reformpolitikát tűztük a zászlónkra, és azt mondtuk az embereknek, hogy nem baj, ha fáj, majd később jobb lesz. Ez morálisan és történelmileg helyes politika, de rövid távon öngyilkos volt – értékeli a bukás okait Gyurcsány. Ám reményének is hangot adott, mert szerinte a pénzszórásnak egyszer vége lesz, jönni fog a nagy kijózanodás, és addigra készen kell állni egy új polgári alternatívával – jelölte ki pártjának az új útirányt Gyurcsány.
A megváltozott, akár a baloldal évtizedes irányvonalával is szembemenő, óriási belső vitákat kiváltó új romapolitikájukról azt mondta a volt kormányfő, hogy a kelet-magyarországi régió nyitotta fel a szemét: “Én elmegyek 70 ezer forintért dolgozni, hajnalban kelek, buszra szállok, azok meg nem csinálnak semmit és összeszednek 50 ezer forintot segélyekből?” Akkor szembesült vele, hogy nincs más lehetőség, meg kell próbálni segély helyett, ha mást nem, közpénzből valamilyen közcélú munkát adni – mondja Gyurcsány. Szerinte ma jobb- és baloldalon egységfront van amögött: származástól függetlenül minden ember tegyen meg annyi erőfeszítést a saját boldogulásáért, amennyi az életerejéből, szabadidejéből kitelik, és csak végső esetben alapozza a saját életét mások munkájának gyümölcsére.
A fiatalok a politikában többnyire a radikális nézeteket követik ám a Demokratikus Koalíció nem tudja és nem akarja kiszolgálni a baloldali vagy jobboldali radikalizmus igényét – vallja Gyurcsány Ferenc, aki ma már nem a 2005-ös, hanem a 2014-es Gyurcsánynak tartja magát, “az összes előítélettel, a múlt rárakódott igaz és igaztalan terhével.” “Ezt pokoli lassan lehet megváltoztatni, ha egyáltalán lehetséges. És ne legyen kétsége, képesek is leszünk rá. Így fogjuk legyőzni Orbánt” – ígéri a DK elnöke.
A teljes interjú a hir24.hu oldalon itt olvasható
Facebook
Twitter
YouTube
RSS