Elmaradhat az ítélethirdetés jövő hét kedden a Fenyő-gyilkosság ügyében, ugyanis a Fővárosi Törvényszék tanácselnöke a legutóbbi tárgyaláson, a perbeszédek után jelezte: ha az Aranykéz utcai robbantás ügyében megszületik a vádirat, akkor az átfedések miatt egyesíti a két ügyet. Jozef Rohácot ugyanis mindkét ügyben tettesként vádolják. Mint arról hírt adtunk, csütörtökön benyújtották az 1998-as robbantás elkövetőivel szemben a vádiratot, amelyből megint kimaradt a Kacsaként ismert Lendvai János. Vele szemben megszüntették az eljárást. Portik Tamás egykori barátja korábban a Prisztás-ügyet is megúszta. Utána jártunk, hogy mi ennek az oka. Írásunkból az is kiderül, hogy Portik Tamás nem felrobbantani, hanem lelövetni akarta Boros Tamást…
SZENVEDI ZOLTÁN – PestiSrácok.hu
Miként arról hírt adtunk, csütörtökön vádat emelet a Fővárosi Főügyészség az 1998-as, Aranykéz utcai robbantás ügyében Portik Tamás, mint felbujtó és Jozef Rohác, mint tettes ellen. A harmadik elkövetőnek tartott, szintén szlovák Jozef Hamala elleni nyomozást – mivel a férfit nem találja sem a szlovák, sem a magyar rendőrség – a főügyészség elkülönítette az alapügytől. Két korábbi gyanúsított, Zsóvár Imrével szemben már májusban, a Kacsaként ismert Lendvai Jánossal szemben pedig a vádemeléssel egyidejüleg megszüntették a nyomozást.
Jozef Rohác már lesben várta
A vádirat lényege szerint Jozef Rohác megbízást kapott Portik Tamástól, Boros József Károly megölésére, mert korábban terhelő vallomást tett Portikra és társaira is több bűncselekménnyel kapcsolatban. Rohác a megbízást elfogadta, majd az általa megtervezett robbantásos merénylet előkészítésébe Jozef Hamalát is bevonta. Rohác beszerezte a robbanóanyagot, és távirányításos robbantószerkezetet készített, valamint a sértett mozgását, az általa rendszeresen használt útvonalakat is feltérképezte. Ezután, Jozef Rohác utasításai szerint, Jozef Hamala a mintegy 4500-5000 grammnyi, TNT-t tartalmazó robbanóanyagot egy Polski Fiatba rejtette, amelyet hamis okiratokkal szerzett meg. Az autót Jozef Hamala a bűncselekmény elkövetése előtti napokban leparkolta az Aranykéz utca 1-3. szám előtti útszakaszon, ahol a sértett naponta közlekedett. Boros József Károly 1998. július 2-án 11 óra 44 perckor gépkocsival érkezett a helyszínre, ahol Jozef Rohác már lesben várta. Pár perc múlva, amikor a sértett gyalogosan elhaladt a Polski Fiat közelében, Jozef Rohác távirányítással működésbe hozta a robbantószerkezetet. A robbantás következtében a merénylet célpontja, Boros József Károly és még három ember életét vesztette, húszan különböző súlyosságú sérüléseket szenvedtek.
Nem lesz ítélet a Fenyő-ügyben
Fülöp Tamás, a szlovák Jozef Rohác védője portálunknak azt mondta, hogy sajtóhírekre nem reagál, ha kezében lesz a vádirat, akkor tudja véleményét kifejteni. Kérdésünkre elmondta, hogy ha a Fenyő-ügyben a bíróság – miként már korábban jelezte – úgy dönt, hogy egyesíti az Aranykéz utcai robbantás ügyével, akkor kedden az elsőfokú ítélet kihirdetése elmarad. Ez esetben a bíróság egy perben tárgyalja majd le a két ügyet, de mivel a Fenyő-üggyel már végzett, így nyilván csak az Aranykéz utcai robbantást tárgyalja le. Fülöp Tamás hozzátette: védencével szemben is változik majd a gyilkosságok minősítése, mivel több emberen elkövetett emberöléssé minősül át. Portik Tamás védője, Rácz G. Gábor portálunknak azt mondta, hogy a Prisztás-ügyben 11 évre ítélt ügyfele az Aranykéz utcai merényletben folyó eljárásra nem adott neki megbízást, ismeretei szerint abban egyenlőre kirendelt védő dolgozik.
Ketten is kiestek a vádból
Az ügyben a Nemzeti Nyomozó Iroda korábban, több a kilencvenes években történt merénylet ügyében koronatanúként meghallgatott Zsóvár Imrét is gyanúsítottként hallgatta ki, mivel a Prisztás-ügyben is tanúskodó K. Györgyi azt állította, hogy a jelenleg börtönbüntetését töltő férfi segédkezett Rohácéknak a robbanóanyagot beszerezni. Azonban szerepe végső soron nem tisztázódott, ezért május 24-én megszüntették ellene az eljárást, és tanú lett belőle. Ugyanígy nem emeltek vádat a Kacsa becenevű Lendvai János ellen sem, akin már a Prisztás-ügyben sem sikerült fogást találni. A gyanúsítás szerint Lendvai szerepe a bűncselekményben az lehetett, hogy a robbantás előtt elment az Aranykéz utcába, hogy megnézze, ott áll-e az a kis Polski, amelyben a bombát rejtették. Valamint a robbantás után jelentette az akció sikerét a megbízónak, Portik Tamásnak. Kacsát ráadásul a helyszínre kiérkező bűnügyi újságírók is felismerték, ennek ellenére csupán homályos tanúvallomások utaltak lehetséges szerepére. Egyedül az bizonyosodott be – ami egyébként sosem volt titok -, hogy Kacsa gyermekkori barátja Portik Tamásnak. Az is ismert a férfi múltjából, hogy több merényletet is elkövettek ellene a ’90-es években: 1999 novemberében egy konditeremből kilépve nyitottak rá tüzet, egyszer pedig megkéselték. Utóbbival kapcsolatban Kacsa később azt mondta, hogy nem ő volt a támadás célpontja, testével védte barátját, akire rátámadtak. A Prisztás-ügyben azzal gyanúsították meg, hogy ő vitte a helyszínre a gyilkosság elkövetőjét egy terepjáróval. A 2012-ben újraindított nyomozásban azonban – érthető módon – a rendőrök nem találták meg a terepjárót, hogy tulajdonosát elszámoltassák.
Vagy az én autóm, vagy a Borosé
Kacsa az Aranykéz utcai merénylet ügyében azzal védekezett – a PestiSrácok.hu birtokában lévő dokumentumok szerint -, hogy a robbantás idején – fél tizenkettőkor -, a Régiposta utcában lévő fogorvosánál járt. A rendelő egyébként az Anranykéz utcától talán két kapualjra volt. A kezelésre feleségével ment. A robbantás zaja – a kezelőorvos vallomása szerint – Kacsát a fogorvosi székben érte. Az orvos asszisztense azt mondta, hogy Kacsa és felesége a kezelésre már egy héttel előre bejelentkezett. A nő szerint – akin egyébként poligráfos vizsgálatot is elvégeztek – Kacsa ugyanúgy megdöbbent a helyzettől, mint mindannyian a rendelőben. Az orvos azt is hozzátette, hogy Lendvai a robbanás után annyit mondott, hogy “ez vagy az én autóm, vagy a Borosé.” Utóbbi ugyan utalhat arra, hogy Kacsa tudott a merényletről, azonban vallomásában elmondta, azt tudta, hogy Boros Tamás irodája a közelben van, valamint az is köztudomású volt, hogy Borost korábban négy alkalommal támadták meg.
Portik nem felrobbantani, lelövetni akarta
Az ügyben persze a kilencvenes évek merényleteiben koronatanúként szereplő egykori conti caros Radnai Lászlót is kihallgatták. Kacsáról annyit mondott, hogy az energolos Drobilich Gábortól hallotta azt, hogy “valamilyen megfigyelő szerepet töltött be ott.” Aztán meghallgatták Portik Tamás egykori bizalmasát, K. Györgyit is, aki szintén terhelő vallomást tett Kacsára. Elmondta, hogy Lendvai maga árulta el neki, azért volt a helyszínen, hogy “Tominak jelentse, hogy sikeres volt-e a munka.” A nő még azt is mondta, hogy a Prisztás József lelövése miatt 10 évre ítélt Hatvani Istvántól és Portik Tamás bizalmasától, Tomori Tamástól is ugyanezeket hallotta. A két férfi persze tagadta mindezeket. Az ügy korábbi gyanúsítottja, Zsóvár Imre is különös vallomást tett. “Az történt, hogy felhívta a Portikot valaki és a Portik elkezdett őrjöngeni, hogy ez a türelmetlen köcsög vagy droid, már nem tudom, hogy melyik kifejezést használta, ezért nem fogok fizetni neki egy fillért sem, mert arról volt szó, hogy lelövi. Nekem az jött le a beszélgetésből, hogy a Portik nem akarta, hogy a Borost felrobbantsák, hanem azt akarta, hogy lelőjék. Szerintem nem tudta azt, hogy fel fogják robbantani.” Zsóvár szerint elképzelhető, hogy Portik a robbantás után Kacsával beszélgetett, de ezt egyáltalán nem biztosra mondta. Tehát igazából Kacsával szemben egyáltalán nem volt egyértelmű bizonyíték így a férfi ellen bizonyítottság hiányában szüntették meg a nyomozást.
Helyt adtak a védői indítványnak
Lendvai János védője, Novák Péter portálunk érdeklődésére azt mondta: “Idén júliusban indítványoztam védencemmel szemben a nyomozás megszüntetését és most értesültem a mai sajtóközleményből, hogy a Fővárosi Főügyészség ennek helyt adott azzal, hogy maga sem találta bizonyítottnak az ügyfelemmel szembeni gyanúsítást. Mivel a nyomozást megszüntető határozatot egyelőre nem kaptam kézhez, ezért arról még nem tudok érdemben nyilatkozni. “
Címlapfotó: Origó.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS