Nagyon jelentős az átfedés Soros György nemzetközi spekuláns civil támogatottjai és a norvég alap kedvezményezettjei között Magyarországon – derül ki a PestiSrácok.hu adatgyűjtéséből. Az utóbbi években szinte ugyanaz a kör nyerte el a nemzetközi szerződés alapján, elvileg politikai szándékoktól mentesen osztogatott norvég pénzeket, amely az elmúlt tíz évben az Open Society Foundation és más Soros-szervezetek kiemelt törődését is élvezte.
HUTH GERGELY – SZARVAS SZILVESZTER – PestiSrácok.hu
A múlt csütörtöki HetiVálaszban Ablonczy Bálint tökéletes leírást adott arról a szerepről, amelyet a Soros-galaxis szervezetei töltenek be a magyar és a nemzetközi közéletben. “Civiltársadalom elleni támadásról harsognak a szalagcímek, holott a norvég alap ügyében hírbe került szervezetek többségét helyesebb volna liberális aktivista csoportoknak nevezni“ – írja Ablonczy, aki leszögezi egyébként, hogy velük szemben a hatósági erődemonstráció helyett inkább az eszmék csatáját kéne megvívni. A HetiVálasz idézi Tamás Gáspár Miklós filozófus júniusi írását, miszerint “Aki a norvég alap által támogatott intézményeket el akarja tiporni, remekül céloz. Ugyanis ez az igazi ellenzék.” Majd lehozza Schiffer András LMP-társelnök mondatait egy szegedi vitafórumról, miszerint a norvég alap pénzforrásai “egy zárt eliten belül maradnak”. Móra Veronika, az Ökotárs vezetője pedig az ATV-ben vallotta be, hogy keresztény-konzervatív civil szervezetek a “támogató ország határozott célkitűzései miatt” nem kaptak tőlük segítséget. L. Simon László, a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára a mai Magyar Hírlapban borított: “Nagyon beszédes, hogy milyen nagy átfedések vannak a Norvég Civil Alap és a Soros Alapítvány által támogatott szervezetek között. Szerinte Barack Obama amerikai elnök azért szólalhatott meg az ügyben, “mert az őt támogató befolyásos politikai körök úgy érzik, hogy a hazánkban politikai aktivitást kifejteni képes, általuk támogatott szervezeteket kár érheti amiatt, hogy vizsgálatok indultak ellenük.” A norvég vitában a HetiVálasz tavaly nyári oknyomozó cikke óta az érintett civilek és az ellenzéki érvelők rendre tagadják egyébként, hogy a Soros-alakulat az utóbbi években megszállta volna a Norvég Támogatási Alap szerveit.
Az állítás igazolást nyer
A PestiSrácok.hu átnézte több érintett szervezet 2013-as, illetve ahol nem volt, ott a korábbi évek támogatásait (főként a honlapjukon szerencsére megtalálható adatsorokat) és az állítás igazolást nyert: A kormánnyal a legtöbbször konfrontálódó, a tűcsereprogram és a belövőszobák védelme érdekében éppen Kocsis Mátéval, a Fidesz kommunikációs igazgatójával és józsefvárosi polgármesterjelöltjével birkózó, a gyöngyöspatai etnikai konfliktus kiélezéséért még parlamenti vizsgálóbizottsági jelentésben is elítélt Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) nevű szervezet költségvetésének csaknem teljes egésze Soros-féle támogatásokból és a norvég alap pénzeiből jön össze. Majdnem 170 ezer eurót, azaz 52 millió forintot kaptak a Norvég Támogatási Alapból és még 42 milliót a Soros-féle Open Society Foundationtól (OSI). A TASZ-hoz szorosan kötődő, de szinte teljes csendben dolgozó Transparency International (TI) Magyarország Alapítvány Móra Veráéktól 143 ezer eurót akasztott, amit az elmúlt években az OSI 54 millióval egészített ki. Nem járt rosszul a K-Monitor nevű linkgyűjteményt működtető, a TI-TASZ-körhöz tartozó egyesület sem. Ők az esti netes szorgoskodásukra 137 ezer eurós norvég- és összesen 37 millió forintos Soros-jusst kaptak. A kormány civil támogatási politikáját rendre nyilvánosan ekéző Nők a Nőkért Együtt az Erőszak Ellen Egyesület (NaNE) 165 ezer eurós norvég segítséghez és 18 millió forintnyi OSI-pénzhez jutott. Szépen kaszált a mára kissé belassult zöld szervezet, az Energia Klub is. A 67 ezer euróhoz Soroséktól dukáló 33 millió forintból biztosan ki tudják fizetni a villanyszámlát. Rájuk azonban a fékek és ellensúlyosok szakterületén szükség is van, tekintettel a paksi gigaberuházásra és a nukleáris lobbi régen nem látott megerősödésére.
Az Átlátszó.hu oknyomozó portálnak adott sok tízmillió forint ugyanakkor már nehezebben támasztható alá. A Bajnai Gordon pártját gründoló, a Haza és Haladásban alapító Tordai Csaba és Bodoky Tamás újságíró közös projektjeként futó kemény ellenzéki lap az Asimov Alapítvány közreműködésével 105 ezer eurót markolt fel a norvég adófizetőktől és tavaly további 22 millió forintot kapott Soros OSI-jától. Az Átlátszó norvég pályázatáról korábbi tényfeltáró cikkünkben azt írtuk, hogy “minden gyanúnkat igazolta”, hiszen a harmincmillió forintnál is nagyobb összeget Bodokyék hivatalosan nem újságírásra, hanem a KiMitTud közérdekű adatigénylő rendszer használatának workshopokon való bemutatására, illetve népszerűsítésére kapták. Honlapjukon látunk is egyetlen házi videót egy legalább húsz érdeklődőt vonzó workshopról, ahol elmagyarázták az elmés emailküldő rendszer célját és működését. Mindez korábbi állításunkat erősíti, így nagyon nehéz lesz igazolni a 105 ezer euró szabályos felhasználását….
Soros zárt társadalma
A HetiVálasz egy izraeli tanulmányt idézve azt írja: “A Soros-világ globális rendszere és kiterjedt erőforrásai révén képes más szervezeteket kormányozni és demokratikus folyamatokat manipulálni.“ Hozzátesszük: Az amerikai magyar spekuláns évente egymilliárd dollárt költ világszerte “a nyílt társadalom” megvalósítására, miközben a pénzek odaítélésének rendszere és segítségükkel egy valóságos új hatalmi ág felépítése a legkevésbé sem nevezhető nyíltnak.
Nagyon nehéz választ kapnunk arra a kérdésre, hogy Soros nemzetközi alapítványa milyen szempontok szerint osztogatja a pénzeket és egyáltalán: miként lehet ilyen támogatáshoz jutni? Az Open Society Foundation honlapján hiába keressük a pályázati lehetőségeket, illetve a nyertesek és vesztesek listáját, egy-két egyedi akciót leszámítva (mint például a tavaszi EP-választáson a helyes választói attitűdök kialakítását segítő pályázatuk – alighanem ebből szakított nagyot a 444!!!.hu is, zárójel bezárva) nem találunk kézzel fogható információkat. A PestiSrácok.hu az összeesküvés gyanúját elhessegetve ezért két vastagon kitömött támogatottat, az Átlátszó.hu-t és a TASZT-t is megkereste.
Bodoky: különféle ötletekkel kerestük meg az OSI-t
Álomba illő sikersztori bontakozott ki. Bodoky Tamás, az Átlátszó.hu főszerkesztője kérdésünkre ugyanis azt mondta: “Különféle ötletekkel kerestük meg az Open Society Foundationt”, a médiaprogramhoz és az informatikai programhoz kapcsolódóan. Elismerte ugyanakkor, hogy nem igazán átlátszó a pénzosztás rendszere: “Nem szeretném minősíteni a donorunk pályázati mechanizmusát. Azt például lehet problémának nevezni, hogy nem kereshetőek a nyertesek. Mi mindenesetre sikerrel jártunk, felvettük a kapcsolatot és beadtuk a pályázatunkat.” Hívtuk Kapronczay Stefániát, a TASZ ügyvezető igazgatóját is, aki holnapra ígért választ a kérdéseinkre.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS