Vizoviczki László a vád szerint megkérdőjelezhetetlen vezetőként irányította az általa létrehozott bűnszervezetet, szórakozóhelyeinek minden egyes eltitkolt milliói hozzá kerültek, és annak felhasználásáról kizárólag az éjszaka egykori ura dönthetett. A vádirat rámutatott arra is, Vizoviczkinak erőszakos terjeszkedésében nagy segítséget nyújtottak korrupt rendőrök, hivatalnokok és az önkormányzatok dolgozói is. Vizoviczki László és társai adócsalási perén jártunk.
PÁMER DÁVID – PestiSrácok.hu
Megkezdődött szerdán a Vizoviczki László és társai adócsalási pere a Fővárosi Törvényszéken. A Központi Nyomozó Főügyészség augusztusban költségvetési csalás és más bűncselekmények miatt az éjszaka császárán kívül még harminckét vádlottal szemben emelt vádat. A vádlott társak a Vizóhoz köthető céghálózat üzletvezetői, könyveléssel és számlázással megbízott munkatársai voltak. De a vádlottak padján ült Vizoviczki „anyósa” is, akinek köszönhetően az éjszakai mulatóiról elhíresült férfi nyár végén újra rács mögé került. A Bors ezzel kapcsolatban korábban arról írt, hogy Vizoviczki megtudta, mi szerepel anyósa vallomásában, majd ezután készíttetett egy többoldalas új vallomást, amelyben a nő visszavonja minden állítását. Ennek aláírására ellentmondást nem tűrve utasította D. Erikát. Az anyós azonban elment az ügyészségre, ahol átadta az aláírt új vallomást, és elmondta: akarata ellenére írta azt alá, az abban foglaltak hazugságok. Ezt követően indítottak kényszerítés miatt újabb büntetőeljárást a férfi ellen. Egyébként a börtönben csontsoványra fogyott diszkópápát már rögtön a tárgyalás elején rendre kellett utasítania Kósa Zsuzsanna tanácsvezető bírónak, mivel Vizoviczki odaszólt a sajtónak, és megtiltotta, hogy bárki kép és hangfelvételt készítsen róla. A fővádlott védelmét az ügyben a Portik-per koronatanújának, Radnai Lászlónak korábbi védője, Jován László látja el.
A 90-es években indult a „karrierje”
Kovacsics Gábor a vádiratában kiemelte, hogy Vizoviczki az 1990-es években prostitúciós szolgáltatást nyújtó vállalkozások révén vált ismertté a budapesti éjszakában, majd nem ismert anyagi forrásból vendéglátó-ipari tevékenységbe fogott. Ennek során az illegális jövedelem növeléséért cégei az adóhatóságnak hamis adatokat szolgáltattak, nem tettek eleget számlaadási kötelezettségüknek, rossz minőségű terméket hoztak forgalomba, illetve irreálisan magas árakkal dolgoztak. Az ügyészség szerint az elsőrendű vádlott folyamatos térnyerésével, ügyvédi segítséggel több tucat cégből álló gazdasági szervezetet hozott létre, továbbá jó kapcsolatokat épített ki a Budapesti Rendőr-főkapitányság és az V. kerületi kapitányság több vezető beosztású tisztjével. Rendőreinek feladata az volt, hogy a Vizoviczki érdekeltségébe tartozó szórakozóhelyeken ne legyenek hatósági ellenőrzések, vagy azokról előre értesítsék Vizoviczkit. De azt is elérték, hogy a konkurens vendéglátóhelyeken folyamatosan legyenek igazoltatások, ellenőrzések. Esetenként közreműködtek a fizetni nem akaró vendégek tartozásainak behajtásában. Vizó rendőreinek dolga volt az is, hogy megpróbálják lebeszélni a feljelentés megtételéről a megkárosított külföldi vendégeket, ha pedig ez nem sikerült, a megtett feljelentést eltüntették. A vád szerint csaltak a könyveléssel is, az alkalmazottaikat pedig sokszor feketén fizették.
Több száz milliós bevételek
Kovacsics hangsúlyozta, az elsőrendű vádlott folyamatos terjeszkedése eredményeként a 2000-es évek közepére több éjszakai szórakozóhelyen szerzett befolyást Budapesten, legális, illetve illegális eszközökkel átvette több mulató, illetve több, a Hajógyári-sziget területén található vendéglátó-ipari egység üzemeltetését. A Központi Nyomozó Főügyészség vádja szerint az „elkövetői kör” több tagja illegális kapcsolatot tartott fent önkormányzati és szakhatóságok dolgozóival is annak érdekében, hogy a szórakozóhelyekre tervezett hatósági ellenőrzésekről időben értesüljenek, illetve a szórakozóhelyekkel kapcsolatos ügyintézésnél kedvezőbb elbírálásban részesüljenek. A vádirat rámutatott, hogy az erőszakos, illetve egyéb úton megszerzett diszkók, bárok, mulatók a hatóság által vizsgált 2010 és 2012 közötti időszakban több száz milliós bevételre tettek szert, azonban Vizoviczki utasítására „megtévesztették” az adóhatóságot és a tényleges jövedelemnek csak egy részét vallották be. A vád szerint Vizoviczki azt is megszabta, hogy mekkora összeget szükséges bevételként a pénztárgépekben nyilvántartani. A megmaradt összeg egy az egyben a fővádlotthoz került, annak felhasználásáról egyszemélyben ő rendelkezett. Vizoviczki erőszakos terjeszkedéséről, megszerzett szórakozóhelyeiről és rendőri kapcsolatairól a PestiSrácok.hu cikksorozatot közölt, melyről itt, itt és itt olvashat.
Vizoviczki hatalma megkérdőjelezhetetlen volt
A vád szerint a Vizoviczki által létrehozott és konspiratív módon irányított bűnszervezet szigorú hierarchiára épült, amelyben az elsőrendű vádlott szava megkérdőjelezhetetlen volt. Alatta helyezkedett el T.József II. rendű, Cs. Attila III. rendű, D. Róbertné IV. rendű, Ö. Istvánné V. rendű, D. Erika VI. rendű és P. Szilárd VII. rendű vádlottak. Az ő utasításaikat követte L. Lajos VIII. és T. Gáspár IX. rendű vádlott, a rangsor legalján pedig a különböző szórakozóhelyek üzletvezetői voltak. Az ügyész szerint ezen személyek a terhükre rótt cselekményeket bűnszervezetben követték el, akiket költségvetési csalással és okirat hamisítással vádol a Központi Nyomozó Főügyészség. Vizoviczki Lászlót pedig felbujtóként, különböző minősítésű költségvetési csalás bűntettével, és 16 rendbeli felbujtóként, folytatólagosan elkövetett hamis magánokirat felhasználásának vétségével vádolja. A harminchárom vádlott összesen több mint 800 millió forint kárt okozott a magyar államnak.
Tagadtak a vádlottak
A vádirat ismertetése után a tanácselnök mind a harminchárom vádlottat nyilatkoztatta arról, hogy kívánnak-e a későbbiekben vallomást tenni, illetve észrevételt fűzni a vádhoz. Vizoviczki annyit fűzött hozzá, hogy nem érzi magát bűnösnek és a későbbiekben tesz észrevételeket a váddal kapcsolatban. Az elsőrendűhöz hasonlóan a vádlottak szinte mindegyike tagadott, ketten jelezték csak, hogy részben elismerik bűnösségüket. Az ügyész indítványozta azt is, hogy Vizoviczkit a per utolsó tárgyalási napjaiban hallgassák csak meg, és ezáltal ne lehessen jelen a többiek meghallgatásán, ám a törvényszék elutasította Kovacsics beadványát. A per a vádlottak meghallgatásával november 26-án folytatódik.
Címlapfotó: Mészáros Péter/PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS