A norvég pénzeket osztogató konzorciumi partnerének, az Autonómia Alapítványnak is folyósított pénzkölcsönt az Ökotárs Alapítvány – tudta meg a PestiSrácok.hu. Információink szerint az Autonómia bankszámláján négymillió forintos kölcsön landolt, a pénz az “EU forrásokkal a romák integrációjáért” program előfinanszírozásához kellett az alapítványnak. Portálunk úgy tudja, Móra Veronikáéktól az az Energia Klub Egyesület is kapott hétmillió forintot, amelynek elnöke Foltányi Zsuzsa, az Ökotárs alapítója, stratégiai tanácsadója. Az egyesületnek utófinanszírozott pályázatok megvalósításához volt szüksége az hitelre. A norvég adófizetői támogatásokról döntő konzorcium, élén az Ökotárssal százmillió forintos nagyságrendben mintegy negyven civil szervezetnek adott pénzkölcsönt kamatra. Az ügyben a Nemzeti Nyomozó Iroda nyomoz. Értesüléseink szerint Foltányi Zsuzsáék haváriákra, vízbetörésre, számítógép-összeomlásra és könyvelőváltásra hivatkozva akarták megúszni, hogy kiderüljenek a szabálytalanságok.
SZARVAS SZILVESZTER – PestiSrácok.hu
Konzorciumi partnerének és a stratégiai tanácsadójához köthető egyesületnek is kölcsön adott a norvég pénzek fölött rendelkező Ökotárs Alapítvány – tudta meg a PestiSrácok.hu. Értesüléseink szerint a négy alapítvány részvételével működő, a norvég támogatásokról döntő konzorciumból az Autonómia Alapítvány bankszámláján négymillió forintos-, míg a szervezet alapítójához, stratégiai tanácsadójához, Foltányi Zsuzsához köthető Energia Klub Szakpolitikai Intézet és Módszertani Központ Egyesület számláján hétmillió forintos Ökotárs-hitel landolt. Az Autonómiának az “EU forrásokkal a romák integrációjáért” program előfinanszírozásához volt szüksége pénzre, az Energia Klub Szakpolitikai Intézet és Módszertani Központ Egyesület pedig utófinanszírozott pályázatok megvalósítására kapta a kölcsönt. Utóbbi szervezetnek Foltányi Zsuzsa az elnöke.
Mint ahogy azt már megírtuk, norvég adófizetői támogatásokról döntő konzorcium, élén az Ökotárssal százmillió forintos nagyságrendben mintegy negyven civil szervezetnek adott pénzkölcsönt kamatra. Az ügyben a Nemzeti Nyomozó Iroda hűtlen kezelés és jogosulatlan pénzügyi tevékenység bűntette miatt nyomoz.
Az üzletszerű kölcsönnyújtások rendszerével kapcsolatban egyébként Erős Barbara, a DemNet stratégiai igazgatója egy korábbi e-mailben arra kérte a konzorciumi tagok vezetőit, hogy „ne kölcsönszerződésnek hívjuk a papírt, hanem visszatérítendő támogatásnak, ugyanis nem adhatunk kölcsönt”. Erős Barbara úgy folytatta a mások mellett Móra Veronikának, Foltányi Zsuzsának címzett levelet, hogy „ha kölcsönszerződést írt alá a DemNet valakivel, akkor legyen mellette egy nyilatkozat, hogy a tartalmát tekintve az visszatérítendő támogatás és nem kölcsön!” Erős Barbara lényegében elismerte, hogy a norvég pénzekről döntő konzorcium rendszeresen folytatott jogosulatlan pénzügyi tevékenységet.
A PestiSrácok.hu ma azt is megtudta, hogy egy másik, Foltányi Zsuzsához ugyancsak szorosan kötődő szervezet, a Föld Napja Alapítvány tavaly úgy jutott norvég támogatáshoz, hogy a pályázat 2013. július 3-i elbírálásakor Foltányi Zsuzsa, az alapítvány kuratóriumi elnöke volt a pénz odaítéléséről döntő bíráló bizottság vezetője. Foltányi ugyan érintettsége miatt tartózkodott a szavazáskor, de az üléstermet nem hagyta el, a bíráló bizottság tagjai pedig ismertségi viszonyban voltak az elnökkel. A bírálóknak tehát pont arról a szervezetről kellett dönteniük, amelynek Foltányi Zsuzsa, bizottságuk elnöke a vezető tisztségviselője. Érdekes, hogy az ülésen Nyvelt Erik, a Föld Napja Alapítvány kuratóriumának tagja értékelőként vett részt.
A Foltányi Zsuzsához köthető szervezetek, tehát a Föld Napja Alapítvány és az Energiaklub Egyesület több alakalommal úgy részesült összesen mintegy negyvenmillió forintos támogatásban, hogy a Norvég Támogatási Alap forrásainak elosztásáról rendelkező szigorú szabályok szerint a a lebonyolító érdekeltségébe tartozó szervezetek nem részesülhettek volna támogatásban.
Információink szerint ráadásul a Föld Napja Alapítvány párhuzamosan több százezer forint összegben számolt el költségeket különböző támogatások terhére, amely kimerítheti a költségvetési csalás bűncselekményének gyanúját. Portálunk úgy értesült, a Föld Napja Alapítvány azzal próbálta meg leplezni a költségek kétszeres elszámolását és más szabálytalanságokat, hogy a különböző dokumentumok átadását haváriákra hivatkozva tagadta meg a Kormányzati Ellenőrzési Hivatalnak. Vízbetörésre, számítógép-összeomlásra és könyvelőváltásra is hivatkozott az alapítvány.
Mai hír, hogy a Kehi-vizsgálat eredményei ellenére Svájc megbízik az Ökotársban és ismét elkezdett pénzt utalni az alapítványnak. A Népszabadság tudta meg, hogy több hónapos szünet után ismét érkeznek a pénzek a Svájci–Magyar Civil és Ösztöndíj Alapok pályázatainak a nyerteseihez a pályázatkezelő (a Norvég Civil Támogatási Alap pályázatait is menedzselő) Ökotárs-konzorciumon keresztül. A svájci pénzek folyósítása szeptemberben teljesen leállt, a becslések szerint a szociális területen csaknem húsz projekt várt a finanszírozásra, a pénzhiány likviditási problémát is okozhat sokak esetében. A pályázatok keretében megvalósuló programok a svájci pénzek esetében előfinanszírozásúak.
Hivatalos információ nem jelent meg nyilvánosan arról, hogy a magyar állam miért nem utalt hónapokig, forrásaink nem zárták ki, hogy a norvég programmal kapcsolatos Kehi-vizsgálat, illetve -jelentés miatt „várakozott” a svájci külügyminisztérium fejlesztési hivatala. A támogatási rendszer egyik ismerője a Népszabadságnak elmondta, hogy a kifizetésekben korábban is voltak hosszabb-rövidebb csúszások, amelyek a svájci alap működési mechanizmusából fakadtak. Az augusztusi beszámoló benyújtása után azonban a szokásosnál is hosszabb szünet következett. A napilap szerint a svájci fél figyelemmel kísérte a norvég alap pénzeivel kapcsolatos Kehi-vizsgálatot. Mára állítólag már „hitelt érdemlően” megbizonyosodott, hogy az Ökotárs-konzorcium nem adott okot a szakmai bizalomvesztésre, ezért zöld jelzést adott a programnak. Ezek után nagyrészt a magyar kormányzaton múlik, mikor folyósítja a svájci pénzeket.
A svájci alapokból 1,3 milliárd forintra lehet pályázni 2012 és 2015 között. A svájci civil alap elsősorban szociális és környezetvédelmi területeken tevékenykedő civil csoportokat támogat az észak-magyarországi és észak-alföldi régiókban. Az ösztöndíjalapból a hátrányos helyzetű diákok középiskolai tanulmányait segítik.
Címlapfotó: nol.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS