Nem pótcselekvés az internetről szóló nemzeti konzultáció, azaz a februárban induló internetkon.hu – állította a PestiSrácok.hu olvasójának kérdésére Deutsch Tamás. A konzultációt vezető miniszteri biztos azt is világossá tette: a kormány nem szeretne beleszólni az internet tartalmába, ellenben kötelességének érzi a versenyképes, gyors internet biztosítását az országnak. Így alighanem a konzultáción arra válaszolhatunk majd, hogy akarunk-e gyors és olcsó internetet.
HUTH GERGELY – PestiSrácok.hu
Deutsch Tamást a Facebookon bejelentkező olvasónk mellett több kolléga is emlékeztette rá, miért is kell most konzultálni. Orbán Viktor kormányfő az internetadós tüntetések után október végén dobta be a konzultáció ötletét. Deutsch szerint ugyanakkor ennyi erővel az Egyesült Királyság kormányát is megkérdezhetjük, hogy pótcselekvés volt-e például a vezetékes, illetve a mobilnet preferálásáról megkérdezni a polgárokat, vagy a német Bundestagot, hogy miért konzultálnak a választókkal internetes fronton. A biztos minderre példákat is mutatott.
Megtudtuk: az internetkon.hu február 3-án indul, eztán két hónapig ötletelhetnek majd a polgárok, hogy mi legyen az a kevesebb mint húsz kérdés, ami végül a konzultációs ívbe kerül. Hét témakörben lehet majd kérdéseket javasolni: digitális környezet, digitális gazdaság, digitális kompetenciák, digitális állam, fogyasztóvédelem, versenyképesség, és az internet szabadsága, semlegessége.
Hogy milyen problémák megoldását segítheti a konzultáció, arra Deutsch Tamás azt a témát hozta fel, hogy a magyar települések felén csak egyetlen netszolgáltató érhető el, ami tarthatatlan. A konzultáción megmondhatjuk például, hogy milyen fejlesztéseket támogasson a kormány. A szélessávú internet eljuttatása minden polgárhoz egyébként uniós kötelezettség is. Illetve az internetes állami szolgáltatások bővítése is szóba kerül majd. “Beavatkozás nem, közreműködés igen” – evvel jellemezte a biztos a kormány helyes hozzáállását, megjegyezve azt is, hogy az internetadó ellen tüntetők az internet fejlesztésére nem mondtak nemet. Deutsch Tamás válaszolt arra a kérdésünkre is, hogy szerepelni fog-e a kérdések között a netadó. Nem fog, tudtuk meg. A politikus elismerte, hogy a konzultáció végeredménye jogilag nem kötelezi a kormányt, viszont illendő a polgárok véleményét figyelembe venni. Egyébként anonim mailcímről, de akár ügyfélkapu segítségével is lehet majd kérdéseket javasolni.
Be kell vallani, 1998 óta a Fidesz-kormányok viszonya “szuboptimális” volt az internet kérdésköréhez – mondta az önmagát amúgy “twitterhuszárnak” nevező Deutsch Tamás, a megszokott stílusánál némiképp visszafogottabban.
A PestiSrácok.hu nevében felvetettük, hogy ha már szó lesz a konzultáción az internetszabadságról is, a fideszes parlamenti többség – rendszerváltáskori értékeit szem előtt tartva – igazán helyrerakhatná az internetes közéletet torzító, a sajtószabadságot alapjaiban fenyegető kaotikus és igazságtalan hazai médiaszabályozást.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS