A DK elnöke, Gyurcsány Ferenc saját magát a 2006-os Orbán Viktorhoz, a demokratikus ellenzék mai helyzetét pedig a jobboldal kilencvenes évekbeli állapotához hasonlította. A politikus a 180 percben arról is beszélt, hogy előre hozott választásokra törekszik, amelynek szerinte a Fidesz gyengülése lehet az alapja.
A demokratikus ellenzéki oldal támogatói előzetes regisztráció után – ami bizalmi elven működne –, rövid kampányt követően nyilváníthatnák ki a véleményüket arról, az országgyűlési választáson ki legyen a miniszterelnök kihívója – mondta a 180 percben Gyurcsány Ferenc, a Demokratikus Koalíció (DK) elnöke, volt kormányfő. Januárban a Népszabadság is arról írt, alakul a politikai akarat a baloldalon arra, hogy nyílt folyamat eredményeként válasszák ki a 2018-as miniszterelnök-jelöltet. Az Együtt és a PM politikusai is az előválasztás szükségességéről beszélnek, és e mellett foglalt állást az MSZP is.
Gyurcsány Ferenc szerint azok, akik ezt a javaslatot tették, belátták, hogy az ellenzéki oldal szereplői együttműködve lehetnek sikeresek. Ennek egy eleme, hogy nyugodt, a nyilvánosság számára jól követhető konzultációban találják meg a közös kormányfőjelöltet. Az előválasztás erre kitűnő lehetőség, és bár ezer apró kérdés felvetődik, még időben vannak – tette hozzá. Gyurcsány Ferenc szerint a 8 millió szavazópolgárból 1,8-1,9 millió lehet a kormányzó Fidesz támogatóinak száma, ami meglehetősen kevés, többen vannak a kormány ellen, mint mellette – vélte. Ha a rendszer ellenzéke egy ilyen szituációban megszervezi magát, parlamenten belül és kívül, akkor fordulatot tud elérni.
A politikus szerint az MSZP és a DK rendelkezik a legkiterjedtebb és mostanra hasonló méretű országos hálózattal. Gyurcsány Ferenc szerint az utóbbi három évben pártja ebben a tekintetben nagyjából beérte a szocialistákat. Hozzátette: a Párbeszéd Magyarországért (PM), az Együtt vagy a Bokros Lajos vezette Modern Magyarország Mozgalom (MOMA) nagyobb kihívással néz szembe. A DK elnöke megemlítette, hogy a napokban együtt ebédelt Bokros Lajossal, aki „végtelenül szimpatikus módon” azt mondta neki, járja az országot, építi a szervezetét. „Azt gondolom, itt egy fejlődő ellenzéki mozgalommal állunk szemben” – állapította meg Gyurcsány Ferenc.
A volt kormányfő szerint a demokratikus ellenzéki oldal – amelyben mérsékelt konzervatívok, liberálisok és baloldaliak is vannak – olyan átalakuláson megy át, mint a jobboldal a kilencvenes évek közepén, amiből végül egy nagy tömörülés nőtt ki. A politikus szerint talán pártja beszél a legvilágosabban arról, hogy Orbán Viktor miniszterelnök rendszerének ellenzékét arra kell biztatni, ne akarjon várni 2018-ig, a mostani kormányzati ciklus végéig. Gyurcsány Ferenc hozzátette: 2006-ban, az általa vezetett kormány idején az akkor még ellenzékben lévő Orbán Viktor is hasonlóan gondolkodott. „Ez a normális. Hát persze, ha úgy látjuk, hogy az ország rossz felé megy – én is úgy látom, hogy nagyon rosszfelé megy –, akkor meg kell próbálni elérni, hogy korábban legyenek választások” – mondta.
A politikus szerint tehát most kell csinálni a pártprogramokat és egyeztetni őket, a DK három-négy hét múlva esedékes kongresszusa ezt a folyamatot fogja elindítani. Mint ahogy megjegyezte, eredetileg azt gondolta, hogy 2017-ig ráérnek, de ma már másképp vélekedik. A DK jó egy év múlva el akarja fogadni az új pártprogramot, és most kell elkezdeni arról is beszélni, hogy „oké, akkor ki lesz a kihívó”. A politikus azt is hangoztatta, nem szeretne harcos, forradalmi hevületű kormányváltást, amikor az utca megtöri a politikai rendet. A DK elnöke szerint az előre hozott választás alapja az lehet, hogy a kormányzó párt elkezdi elveszíteni a többségét a választók körében, és úgy véli, még mindig jobb előbb választást rendezni, mint később, amikor nagyobb lehet a vereség esélye. Gyurcsány Ferenc arról is beszélt, úgy látja, hatalmas erózió indult el, és kormányváltó hangulat kezdődik az országban.
Forrás: Kossuth Rádió
Fotó: mindennapi.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS