A kormánynak semmilyen hátsó szándéka nem volt a nemzeti parki területekkel, így szó sem lehetett az egyes sajtóorgánumokban tálalt állami földrablásról, birtoklenyúlásról – szögezte le a PestiSrácok.hu-nak Nagy István, a Földművelésügyi Minisztérium (FM) parlamenti ügyekért felelős államtitkára azok után, hogy az Alkotmánybíróság ma alkotmányellenesnek nyilvánította az állami földvagyonról szóló törvény nemzeti parkokkal kapcsolatos módosítását. Nagy István kifejtette, a kabinet szándéka az volt, hogy tiszta viszonyt, tiszta helyzetet teremtsen a földhaszonbérbe-adás ügyében. Kiemelte, a nemzeti parkok jogkörében marad a területek haszonbérletével kapcsolatos döntés. A természetvédők fellélegeztek, és elégedettségüknek adtak hangot.
SZARVAS SZILVESZTER – PestiSrácok.hu
Alkotmányellenes az állami földvagyonról szóló április végén módosított törvény nemzeti parkokkal kapcsolatos módosítása, amely szerint a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet tulajdonosi joggyakorlása alá kerülnek a nemzeti parkokhoz tartozó földek – mondta ki ma az Alkotmánybíróság. A testület szerint ugyanakkor nem alaptörvény-ellenes, hogy a törvény egyes, a Nemzeti Földalapba tartozó földterületek esetében lehetővé tette a haszonbérleti szerződések felmondását, valamint megszüntetett előhaszonbérleti jogokat. Ismert, az Országgyűlés április végén egyszerű többséggel fogadta el azt a törvénymódosítást, amely egyebek mellett kimondta, hogy a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet tulajdonosi joggyakorlása alá kerülnek nemzeti parkokhoz tartozó földek. Ismert az is, hogy a törvényt akkor nem hirdette ki Áder János köztársasági elnök, hanem az Alkotmánybírósághoz fordult. Ez volt a második alkalom, hogy Áder János államfőként az Ab-hez fordult, először 2012 decemberében a választási eljárásról szóló törvény miatt élt ezzel a lehetőséggel.
Az Alkotmánybíróság mai határozata után fellélegeztek a természetvédők, akik már a törvénymódosítás benyújtásakor is ostromolták a kormány és a szaktárca elképzeléseit. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület, a WWF Magyarország, valamint a Magyar Természetvédők Szövetsége ma közös közleményt juttatott el a PestiSrácok.hu-hoz, amelyben elégedettségüknek adtak hangot az Ab döntésével kapcsolatban. Mint írják, az Alkotmánybíróság mai döntése új reményt adhat a hazai természetvédelemnek, “az állami tulajdonú védett területek vagyonkezeléséről szóló törvény elbukott, a szakma és az emberek akarata érvényesült a gyors gazdasági nyerészkedéssel szemben“.
„A mai örömteli döntés egy lélegzetnyi időt ad, hogy a természetvédelem győzelmét ünnepeljük. A munka érdemi része természetesen hátravan, hiszen egy rossz törvényjavaslat elbukása még önmagában nem jelent előrelépést. De az Alkotmánybíróság mai döntése legalább biztosíték arra, hogy visszalépés se történjen a közeljövőben” – fogalmazott Halmos Gergő, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület igazgatója.
Nagy István, a Földművelésügyi Minisztérium (FM) parlamenti ügyekért felelős államtitkára ugyanakkor a PestiSrácok.hu kérdésére arra hívta fel a figyelmet, hogy szó sem volt nyerészkedésről.
“A kormánynak semmilyen hátsó szándéka nem volt a nemzeti parki területekkel, így szó sem lehetett az egyes sajtóorgánumokban tálalt állami földrablásról, birtoklenyúlásról” – szögezte le portálunknak Nagy István. Emlékeztetett: a kabinet célja az volt, hogy tiszta viszonyt, tiszta helyzetet teremtsen a földhaszonbérbe-adás ügyében. “Azt szerettük volna, hogy ne tíz különböző helyen dőljön el, hogy miként hasznosítják a földet bérbe adás útján, hanem egy központban, a Nemzeti Földalapkezelő Szervezetnél történhessenek meg a döntések egy szabály mentén. Tiszteletben tartjuk az Alkotmánybíróság döntését, és tanulmányozzuk a testület észrevételeit, így azok figyelembevételével fogunk dönteni majd a jövőről, úgy készítjük el majd a módosító javaslatunkat is” – mondta az államtitkár. Kiemelte, az Alkotmánybíróság csak azt kifogásolta, hogy ki intézze a nemzeti parkok kezelésében lévő földek haszonbérletét. Hozzátette, a nemzeti parkok jogkörében marad a területek haszonbérletével kapcsolatos döntés.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS