Az Európai Szocialisták Pártja (PES) tegnap Budapesten tartotta 10. tisztújító kongresszusát, ahol újraválasztották Szergej Sztanisevet, a korábbi elnököt, miután a másik jelölt, a spanyol Enrique Barón Crespo az utolsó pillanatban visszalépett a jelöltségtől. Az esemény azonban inkább Martin Schulz megszólalásai miatt volt jelentős, az EP-elnök ugyanis élesen bírálta Orbánt és a kormány intézkedéseit. A legfontosabb mondatokat megörökítettük!
GASZNER VERONIKA – SZARVAS SZILVESZTER – PestiSrácok.hu
Martin Schulz, az Európai Parlament szocialista elnöke a tisztújítón tartott beszédében hosszan fejtegette, milyen nehéz idők járnak a szociáldemokratákra, de kijelentette: megállítják a szélsőjobbot és a populistákat.
Schulz szerint a szélsőséges pártok egész Európában elvetették a gyűlölet magvait, másokat hibáztatnak, de az európai szocialisták mindig harcolni fognak egy nyitott, toleráns Európáért, amely tiszteli az egyéni jogokat és az emberi méltóságot.
Büszke arra, hogy az EU Orbán Viktor miniszterelnököt, akinek pártja az Európai Néppárt tagja, “arra kényszerítette”, vonja vissza azt a “borzalmas ötletét”, hogy bevezeti Magyarországon a halálbüntetést.
Az Európába érkező menekültekkel kapcsolatban hangsúlyozta, hogy támogatni kell a Földközi-tenger menti országokat a probléma megoldásában. Gyorsan meg kell állapodni, hogy a menekültek elhelyezésével kapcsolatos terheket tisztességesen osszák el, és Európának többet kell tennie a menekültekért – hangoztatta.
A beszédből kiderült még:
- Az Egyesült Államokkal tervezett szabadkereskedelmi megállapodást csak akkor támogatják, ha nem ássa alá a normarendszert
- Schulz célként jelölte meg, hogy az átlagembereknek minden egyes napon jobbá tegyék az életet
- “egy egészen jó” beruházási tervet fogadtattak el, amellyel ki akarják húzni Európát a válságból
- a fiatalok munkanélküliségének ilyen aránya tönkreteszi az európai társadalmakat
- kezet kell nyújtani Görögországnak, mert a görögök eleget szenvedtek és jó példái annak, hogy az egyszerű emberek fizetik meg az árát az előző rendszer rengeteg felelőtlenségének
- a szocialistákon is múlik, hogy megszüntessék a botrányos adócsalást és adóelkerülést, mert évente ezzel több milliárd eurónyi közpénz vész el
- elítélte a Krím félsziget illegális annektálását
Szergej Sztanisev a megválasztása utáni sajtótájékoztatón azt mondta, a problémák megoldásának nem az a módja, hogy a bevándorlókat bűnbakoknak kiáltják ki vagy a halálbüntetés bevezetéséről beszélnek. Szerinte nem fogadhatják el azt folyamatot, amit a Fidesz indított el és amely meg akarja szabadítani Magyarországot az európai értékektől.
Schulz, a sajtótájékoztatón a bevándorlással kapcsolatos kérdésre válaszolva elmondta, hogy míg az ötmilliós Libanon egymillió szír menekültet fogadott be, addig a több mint 500 milliós EU a szír menekültek csupán 5 százalékát, pedig a szolidaritás a tagállamok között nagyon fontos.
Tóbiás József, az MSZP elnöke azt mondta, Európa baloldala tiszteli az MSZP munkáját. Szerinte egy új kezdet esélyét hordozza a kongresszus, egy olyan kezdetét, amely szembe mer nézni a Magyarországot és Európát is érintő kiszolgáltatottsággal, reménytelenséggel. Szerinte fenntartható az igazságosság látszata, ha a jognak nincs uralma, és lehet demokrácia, de attól nem lesz jogállam, ez pedig ma mind Magyarország.
Az elnökválasztást megelőzően a Fidelitas sajtótájékoztatót tartott a Kongresszusi Központ előtt, ahol Böröcz László arra kérte a PES-t, hogy szólítsa fel az Európai Uniót a Gyurcsány Ferenccel kötött szerződés felmondására, a volt miniszterelnököt pedig az eddig felvett pénz visszafizetésére. “Az európai szocialistáknak és az Európai Uniónak is az az érdeke, hogy ne keveredjenek burkolt pártfinanszírozás gyanújába!” – mondta.
A sajtótájékoztató befejezése előtt Tüttő Kata, az MSZP országos elnökségének tagja, XII. kerületi önkormányzati képviselő azt közölte Böröcz Lászlóval, hogy az Európai Szocialisták Kongresszusán ennél sokkal fontosabb problémákról tanácskoznak. Például arról, hogy miként teremthető munka ötmillió állástalan európai fiatal számára, valamint arról, hogy milyen – például az atomerőművekkel szemben alternatívát jelentő – megújuló energiahordozók léteznek – mondta. Majd ezzel kapcsolatos kiadványokat adott át Böröcz Lászlónak.
Összefoglaló a legfontosabb pillanatokból:
Fotó: MTI, Mohai Balázs
Facebook
Twitter
YouTube
RSS