Tegnap a parlamentben a Jobbik és az LMP is több kérdést intézett Orbán Viktor kormányfőhöz, többek között a brókerbotrányról, vajdasági oligarchákról, béremelésről és az uniós csatlakozási szerződés esetleges módosításáról. Schiffer András LMP-elnök rákérdezett Kóka János és Szijjártó Péter közös diplomáciai útjára.
Vona Gábor, a Jobbik elnöke szerint a brókerbotránynak szocialista és fideszes szála is van. Vona feltette a kérdést: mi akadályozza a Fidesz-frakciót, hogy egyenként nyilatkozzanak az ügyben, vettek-e ki ők vagy családtagjaik pénzt a Questortól, közvetlenül a botrány kirobbanása előtt? Orbán Viktor először szűkszavúan annyit mondott, Vona forduljon inkább a nemzeti bank elnökéhez, aki minden információt rendelkezésére bocsát. Később a miniszterelnök kijelentette: „Nem szeretjük a sunyi pártokat, a sunyi embereket és a sunyi kérdéseket”, hozzátéve, ha Vonának konkrét gyanúja van, nevezze meg, kire gondol.
A jobbikos Szávay István azt kérdezte Orbán Viktortól, tud-e arról, hogy kormányzati pénzek vándorolnak „vajdasági oligarchák zsebébe”. Szávay szerint egy kormányzati körökből kiszivárgott lista előre tartalmazta a 11,5 milliárdos kormányzati támogatás nyerteseit. A miniszterelnök válaszában úgy fogalmazott: nem ismeri a szóban forgó listát.
Schiffer András, az LMP társelnöke az Altus-ügy kapcsán egy fotót vett elő, amelyen Szijjártó Péter és Kóka János szerepelt. Kóka diplomata-útlevéllel egy kormánydelegáció tagjaként utazott Szingapúrba és Szaúd-Arábiába, Schiffer szerint egy olyan cégcsoportot képviselve, amelynek tagja az Altus. “Ha Kóka a Gyurcsány-cég érdekében utazik, az nem zavarja a kormányt?” – kérdezte Schiffer, amire Orbán Viktor úgy válaszolt: ha az ország javára bárki gyümölcsöző üzleteket tud kötni külföldön, akkor nem zárható ki az utazásból csak azért, mert korábban baloldali kormány tagja volt. “Hogy ennek mi köze a tiltott pártfinanszírozáshoz, azt nem tudom” – mondta a miniszterelnök.
Schiffer azt is kifogásolta, hogy a kormány nem védi a magyar földet, és nem volt képes megállítani a GMO-takarmányokat az ország határainál. A politikus szerint mindez felveti az EU-csatlakozási szerződések felülvizsgálatát. Orbán Viktor válaszában kiemelte: nem ért egyet a vádakkal, ha a földvédelem kérdését nézzük, éppen „szügyig gázolunk” egy vitában az EU-val. „Van-e a mindenkori miniszterelnöknek lehetősége, hogy megváltoztasson uniós gyakorlatokat? Senki se lenne lelkesebb, mint én, ha igennel válaszolhatnék” – fogalmazott a miniszterelnök.
Forrás: Napi Gazdaság Online; fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS