A sport, a kultúra, a felsőoktatás és a köznevelés támogatásának alakulása állt annak a háttérbeszélgetésnek a középpontjában, amit Balog Zoltán miniszter és az illetékes szakállamtitkárok részvételével tartottak a sajtó számára. A 2016-os évben jelentős forrásbővüléssel számol az Emberi Erőforrások Minisztériuma. A beszélgetés első része itt olvasható.
SUSÁNSZKY MÁTYÁS – PestiSrácok.hu
Mindenki tudjon egyet lépni előre
Balog Zoltán bevezetőjét azzal kezdte, hogy a témaköröket a családközpontú támogatási rendszer kapcsolja össze, amely a társadalom minden szegmense számára lehetővé kívánja tenni, hogy egyet előre léphessen. A miniszter az állami szolgáltatások rendszerében tett átalakítások nagyságrendjéről úgy nyilatkozott, hogy míg a 2010-ben a minisztérium 533 milliárd forintból gazdálkodott és nyolcvanezer alkalmazottat foglalkoztatott, addig 2015-ben már 1410 milliárd forint fölött rendelkezett a tárca 317 ezer alkalmazottal.
Átláthatóbb és takarékosabb az oktatási rendszer
A jövő évi költségvetés számairól szólva a miniszter kifejtette, hogy a felsőoktatás 6 milliárdos többlettámogatáshoz jut az idei évhez képest, míg a köznevelés 7 milliárdos plusztámogatást használhat fel. Balog az eddig elért eredményekről szólva elmondta, hogy az iskolák állami fenntartásba vétele lezárult, a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ működésének felülvizsgálatával átláthatóbbá és gazdaságosabbá vált az oktatási rendszer. További előrelépésnek nevezte, hogy az idei tanévtől az első négy osztályban minden tanulónak ingyenes lesz a tankönyv, ez mintegy hétszázezer diákot érint. Emellett a tankönyvek árát is sikerült tizenöt százalékkal csökkenteni. Tovább folytatódik a pedagógus-béremelés, amelynek végcélja a negyven százalékos alapilletmény-növekedés, ez szeptembertől újabb 3,4 százalékos béremelést jelent, amely 2016-ban folytatódik.
A miniszter bejelentette, hogy szeptembertől kísérleti jelleggel, három éves kortól kötelezővé teszik az óvoda-látogatást. Ennek hátterében az a tapasztalat áll, hogy a hátrányos helyzetű gyermekek esetében minden második iskoraéretlen hat éves korban, ezért szükséges az előkészület idejét megnyújtani. Ennek érdekében 2,5 milliárd forintos óvodafejlesztési program indul.
A felsőoktatásban tovább folyik a kancellária-rendszer hatékonyságának növelése. A felsőoktatásban elindult a duális képzés, amelyhez a meghírdetés után 21 felsőoktatási intézmény és 350 cég csatlakozott. Eddig hetvenkilenc alapszakon indult el képzés.
Palkovics László, felsőoktatási államtitkár a miniszter összegzését azzal egészítette ki, hogy a következő évek feladata lesz még a felelőtlenül megkötött PPP-konstrukciók felszámolása, amely jelentős tehertétel a felsőoktatásnak. Az államtitkár kiemelte, hogy a pedagógus bérfejlesztés százötvenhárom-ezer pedagógust érint, amelyet kiterjesztettek a pedagógus végzettségű segítő alkalmazottakra is.
A kultúra az egészségvédelem része
A látványos kulturális beruházások mellett Balog fontosnak nevezte a kulturális alapellátás többlettámogatását, különösen a kistelepülések esetén. Hoppál Péter kultúráért felelős államtitkár a beszélgetésen kiemelte, hogy mind a sport, az oktatás, és a kultúra a társadalom mentális egészségének fenntartásáért felelős. A kulturális élet tekintetében a rendszerváltás óta nem volt ilyen nagyságrendű infrastrukturális fejlesztés, de emellett fontos szempont a kulturális alapellátás erősítése. Ezért emelték meg az ezerkétszáz fő alatti települések kulturális normatíváját.
Újságírói kérdésre a szakminiszter elmondta, hogy valóban fölmerült annak az ötlete, hogy a Dürer-kert épületkomplexumának helyére költözne a Fővárosi Nagycirkusz. Hoppál szerint ezt az elképzelést azért preferálják, mert a területen lehetőség nyílna egy, az artista-képzőt, illetve más kapcsolódó intézményeket magába foglaló komplexum létrehozására, amely jól illeszkedne a Liget-projekt filozófiájába.
A sport legyen hétköznapi dolog
Balog Zoltán szerint minisztériumának egyik elsődleges feladata az egészségben eltöltött idő meghosszabbítása, ezért a szociális rendszert is ilyen irányban kell átformálni. Ehhez kapcsolódóan beszélt a sporttámogatások mintegy 5 milliárdos emelkedéséről, valamint a mindennapos testnevelés kiterjesztéséről az iskolában. Mint mondta 2015 szeptemberétől már több mint egymillió tanuló számára elérhető a mindennapos testnevelés, ezt a számot 2018-ra még fél millióval szeretnék megemelni. Balog fontos sikerként könyvelte el, hogy sikerült megszerezni a 2016-ban tartandó összeurópai sportminiszteri találkozó rendezésének jogát, amelyen az Unióhoz nem csatlakozott országok képviselői is részt vesznek majd.
Simicskó István sportért felelős államtitkár kiemelte, hogy egyik legfontosabb célnak tekinti, hogy 2020-ig minden magyar gyermek sportoljon. Ennek érdekében hozták létre a „Sport legyen a tiéd” elnevezésű sporttoborzó programot is. Az államtitkár további célként nevezte meg, hogy 2018-ra legalább félmillió igazolt utánpótlás-sportoló legyen.
Magyarország családbarát ország
Újságírói kérdésre Novák Katalin család- és ifjúságügyért felelős államtitkár beszélt a családbarát ország koncepciójáról is. Mint mondta, a kampány célja nem a kirekesztés, hanem a család, mint érték bemutatása. Az államtitkár asszony szerint ez azért is fontos kérdés, mert nagy az eltérés a vágyott és a tényleges gyermekvállalás közt. Novák Katalin beszélt a család.hu internetes oldalról is, ahol a családtámogatási rendszer adta lehetőségekről közérthető formában lehet olvasni.
Az államtitkár említést tett arról a novemberre tervezett konferenciáról is, amely a nemcsak Magyarországot, hanem egész Európát érintő demográfiai kihívásokról lesz szó.
Fotó: fidesz.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS