A Kárpát-medencében sokkal hamarabb érződnek a klímaváltozás negatív hatásai, mint Európa más területein – mondta Áder János államfő egy tanulmányra hivatkozva a Petőfi TV-nek adott interjújában. A köztársasági elnök szerint az időjárás szélsőségessége egészszségügyi is gazdasági kockázatokkal is jár.
Az idei évben már megjelent a hazánkban tapasztalható éghajlatváltozással kapcsoltos tanulmány, amelyet az Országos Meteorológiai Szolgálat adott közre. A szolgálat egyúttal bejelentette az új éghajlati viszonyokhoz igazodó meteorológiai normaváltást is. Az új norma egy új kiindulópont, amely a csapadék eloszlásában bekövetkezett arányeltolódást, a hőmérséklet, és a hőmérséklet-ingadozás növekedését a felmelegedéssel előállt új állapotokhoz igazítja.
A köztársasági elnök egy másik kutatásra hivatkozott, amelyre az Európai Parlament 1,5 millió eurót szavazott meg, és nemcsak Magyarországot, hanem Szlovákiát, Szerbiát, Romániát és Ukrajna egy részét is érintette. Áder szerint a saját bőrünkön is tapasztalhatjuk, hogy „míg az egyik héten fázunk, a másikon hőgutát kapunk, míg az egyik héten a belvízzel küszködünk, két héttel később már az aszály okoz gondot“. Ha nem teszünk semmit, az komoly gondot okoz a gazdáknak és az országnak is. „Nem tudom elfogadni azt, hogy amiről tudjuk biztosan, hogy bekövetkezik, tudjuk biztosan, hogy rossz lesz, hogy kárt fog okozni, hogy nagyon sok ember számára szenvedést jelenthet – hogy ez ellen ne tegyünk semmit sem addig, amíg van lehetőség a kezünkben” – fogalmazott az államfő.
Áder János az interjúban reményének adott hangot, hogy Magyarország a lakosság számához arányosan dobogós helyen végez majd az ÉlőBolygónk.hu aláírásgyűjtésben. Arra a kérdésre, hogy szerinte lesz-e kellő mennyiségű aláírás, amely nyomást tud gyakorolni a nagyhatalmi vezetőkre, azt mondta, vannak biztató fejlemények, a befektetési alapok a környezetkímélőbb technológiák irányába indultak, biztató mozgások figyelhetőek meg a politikai, diplomáciai szférában, a gazdasági és a tudományos életben, valamint az innovációban is.
Áder János hangsúlyozta, nem azt állítja, hogy évszázadokat kellene visszamenni az időben, vagy az embereknek csökkenteniük kellene a komfortfokozatukat, csak azt, hogy takarékosan, ne pazarló módon igyekezzenek használni az energiaforrásokat. Mindazt, amit a természettől elveszünk, hagyjuk, hogy a természet a maga reprodukciós képessége szerint pótolhassa, lehetőséget biztosítva az újbóli felhasználásra – tette hozzá a köztársasági elnök.
Forrás: MTI
Fotó: Balogh Zoltán/MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS