A Baranya megyei Martonfán és a Zala megyei Sormáson épülnek új ideiglenes befogadó állomások. Az erről szóló kormányrendelet alapján gyorsított engedélyeztetési eljárásban épülhetnek fel a táborok. A Jobbik tiltakozik.
A rendelet rögzíti, hogy a kormány nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű üggyé nyilvánítja a Martonfa, valamint a Sormás közigazgatási területén fekvő ingatlanokon megvalósuló, új ideiglenes befogadó állomások építésére irányuló beruházásokkal összefüggő – a rendelet mellékletében meghatározott – közigazgatási hatósági ügyeket. Ennek nyomán az érintett beruházásokkal összefüggésben nem kell beszerezni építészeti-műszaki tervtanácsi véleményt, lefolytatni a településképi véleményezési eljárást, továbbá településképi bejelentési eljárásra sincs szükség.
Berta Krisztián a Jobbik nagykanizsai tagszervezetének alelnöke a 7-es főút mellett tartott sajtótájékoztatón azt mondta, az ideiglenes befogadóállomás létrehozásáról a lakosság és a települési vezetők tudta nélkül, a fejük fölött döntöttek. A Jobbik ezért támogatja a lakosságot “minden olyan törvényes eszköz alkalmazásában, amellyel meg kívánják akadályozni a menekülttábor létesítését“.
Berta a sajtótájékoztatón kiemelte, hogy az elmúlt hónapokban azokon a településeken, ahol befogadóállomások működnek, “rendbontások, zavargások törtek ki“, például Debrecenben és Bicskén, Alsó-Ausztriában pedig a fertőzésveszély miatt zártak be egy tábort. A politikus felszólította Cseresnyés Péter fideszes országgyűlési képviselőt, hogy nyilatkozzon, tudomása volt-e a menekülttábor létesítésének tervéről, illetve „haladéktalanul cselekedjen azért, hogy a befogadóállomás” ne épüljön meg Sormáson.
Cseresnyés Péter az MTI megkeresésére azt mondta: addig nem kíván nyilatkozni, amíg nem tájékozódik arról, hogy mi áll a kormányrendelet hátterében. Annyit fűzött hozzá: “populista megszólalásokra” nem is szeretne reagálni.
A Jobbik a nap folyamán a Baranya megyei Martonfa polgármesteri hivatalában tartott rendezvényről beszámolva közleményben azt tudatta, hogy a lakosság “nem kér a migránsokból“.
Kovács Zoltán kormányszóvivő szerdán a kormányülés után jelentette be, hogy a kormány 22,2 milliárd forinttal egészíti ki az ideiglenes határzár építésére, valamint a migránsok átmeneti elhelyezésére fordítható költségvetési keretet. A pluszforrásból, amelyet a költségvetési tartalékból csoportosítanak át, sátortáborok létrehozására, lakott területen lévő befogadó állomások áthelyezésére is költenek.
Forrás: MTI/MTI
Fotó: Sóki Tamás/MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS