Legalább nyolcszáz házi gondozót rúgott ki a nemzeti ünnep előtt a Baptista Szeretetszolgálat, ráadásul cseppet sem etikus módon – tudta meg az érintettektől és belső forrásokból a PestiSrácok.hu. A Magyar Államkincstár ugyanis egy vizsgálatot követően befagyasztotta az egyházi alapítvány közfinanszírozását. A PestiSrácok értesülése szerint, a szeretetszolgálat csúnyán megbukott az ellenőrzéseken, több mint hárommilliárd forintnyi állami támogatás elszámolása körül találtak zűrt és fiktív iratokat. A NAV különösen jelentős értékre elkövetett költségvetési csalás gyanúja miatt indított nyomozást.
FÜSSY ANGÉLA – PestiSrácok.hu
A Baptista Szeretetszolgálat Alapítvány a 2000-es években kezdte kiépíteni házi segítségnyújtó hálózatát. Adataik szerint a közelmúltig összesen nyolcezer rászoruló ember házi gondozását végezték el az állammal kötött szerződésük és hozzá járó támogatás terhére ám, hogy pontosan mekkora összeget kapnak mindezért, azt eddig nem sikerült kiderítenünk. Több helyen említik önmagukról szólva, hogy az ország legnagyobb szociális ellátó hálózatát üzemeltetik.
Saját honlapjukon önmagukról azt írják: „Az első ötezer forintos adomány óta eltelt hosszú évek alatt, a Baptista Szeretetszolgálat mára az egyik legnagyobb magyarországi segélyszervezetté érett. 2300 főállású munkatárssal, több száz önkéntessel dolgozó, kiemelkedően közhasznú szervezetként, munkánk értéke ma már milliárdokban mérhető.”
A Baptista Egyház 1996-ban hozta létre alapítványát, mely az új egyházjogi törvény életbe lépése óta belső egyházjogi személy. Más történelmi keresztény egyházaknál nem találunk hasonló példát, például a katolikus vagy református egyházban csak az elsősorban hitélettel foglalkozó szerveződés, tehát a gyülekezet lehet egyházjogi személy. Ennek abból a szempontból van jelentősége, hogy a Baptista Szeretetszolgálat Alapítvány esetében a pénzmozgásokat, befolyt adományokat a NAV nem is vizsgálhatja, csak és kizárólag az egyház belső szervei. Hogy miért is alakult ez így, egy külön történet…
A házi segítségnyújtás a szociális gondozás egyre inkább elterjedő, nélkülözhetetlen formája. Egyedül maradt, idős, beteg, sok esetben magatehetetlen emberek kapnak ezáltal segítséget, akik így otthonukban maradhatnak, és szakszerű ellátásban részesülnek. Sok esetben a gyermek is tehetetlen beteg szülője ápolásában, hiszen a munkahely elhagyása, vagy a fizetetlen szabadság megnyomorítaná a családot. Szociális idősotthonok havi költségét egy kisnyugdíjas bevétele akkor sem fedezné, ha könnyű lenne a bejutás. Az önkormányzati fenntartású otthonokban komoly, akár több éves is lehet a várólista – egy hirtelen jött betegségnél ez a megoldás ki is esik. A magán szférában pedig több millió forint a bekerülési összeg, amiért persze kedves kis önálló apartmant biztosítanak az időseknek. A házi gondozás még a legkönnyebben elérhető segítség. Az önkormányzati intézményekben véges a kapacitás és a gondozási díj is magasabb. Az utóbbi években egyre több járásban kapják meg az egyházak az engedélyt a feladatellátásra és persze hozzá az állami normatívát, ami az ellátottak számához igazodik.
A segítségre szoruló idős, vagy magatehetetlen súlyos beteg emberek számára az egyházak által üzemeltetett házi segítségnyújtás a legelérhetőbb. A Baptista Szeretetszolgálat Alapítvány például az 50.000 forintos vagy annál is kevesebb kisnyugdíjból élők számára térítésmentesen ad házi segítségnyújtót. Még a legmagasabb kategóriában is csak 250 forintot kell fizetni egy órára.
„Egy nap alatt kerültünk az utcára”
Pápáról egy szakképzett házi ápoló a hétvégén kereste meg szerkesztőségünket. Azt mondta, egy nappal az állami ünnep és a hosszú hétvége előtt két levelet nyomtak a kezükbe. Az egyik megszólítása, „Kedves Kolléga”, a másiké „Kedves Ellátottunk!” Mindkét levél tartalma velős: Ez az utolsó nap, a házi segítségnyújtó hálózatnak vége.
– Amikor behívattak bennünket az irodába még valamilyen jutalomban reménykedtem. Nem akartam elhinni, amit hallok, hogy egyik napról a másikra vége. Nincs tovább munkám és a gondozottjaimnak is el kell mondanom, hogy tovább nem tudom látogatni őket, holnaptól egyedül kell megoldják az életüket: mosdani, vérnyomást mérni, sebeket átkötni, bevenni a gyógyszereket, eljutni valahogy a boltba bevásárolni vagy akár csak gyógyszert felíratni. Olyan emberekről beszélünk, akiknek néhány lépést megtenni is nehéz, és évek óta ki sem tudnak mozdulni az otthonukból – mesélte egy névtelenséget kérő asszony. A nő több mint négy éve dolgozott a szeretetszolgálatnál. Gondozottjai szinte már családtagként kötődtek hozzá, most pedig át kellett adni a levelet, hogy vége.
Miután még egyszer, utoljára körbejárták a gondozottakat újabb találkozó volt az irodán. Megírták a papírokat – ennek pikantériájáról később – és ezzel megszűnt a munkaviszony.
Csak Pápán és környező településeken 15 házi gondozó és házi segítségnyújtó dolgozott, papíron napi 8 órában, de azt mondják, ez a munka nem ennyire tervezhető. Van, akihez este is vissza kell menni, segíteni a fürdésben vagy beadni az esti gyógyszereket. Így a 8 óra sokszor inkább 10 vagy akár 12. Egy gondozónak 9 gondozottja van, azaz volt, akiket végig kell járni hét közben minden nap. A hétvége is csak papíron szünnap, aki lelkiismeretesen végzi a dolgát, az tudja, hogy hét végén is szükség van rá és megejti a gyors látogatást. A szakképzetteknek a szeretetszolgálat mindezért nettó 83.000, a szakképzetleneknek 73.000 forintot fizettek. Az útiköltség busszal, vagy autóval saját költség – azt nem térítette meg senki.
– Hallottunk pletykákat, hogy a nyári ellenőrzésnél több városban bajok voltak. De a főnökeink nekünk csak annyit mondtak, hogy a Magyar Államkincstár elvette a normatívát, nem támogatják tovább a munkánkat – mondták a munka nélkül maradt házi gondozók, akik hétfőn már a munkaügyi központban álltak sorban a regisztrációra, hogy legalább három hónapig munkanélküli segélyt kapjanak.
Csúnyán megbuktak az ellenőrzésen
Megtudtuk, a Magyar Államkincstár valóban ellenőrzést tartott a nyár folyamán, de nem csak a Baptista Szeretetszolgálatnál, hanem minden olyan egyháznál vagy egyházi szervezetnél, akik állami támogatásból látnak el szociális feladatokat. Ezúttal nem csak a papírokra és az adminisztrációkra néztek rá. Személyesen felkeresték a házi gondozókat és az adminisztrált ellátottakat is, hogy összevessék az elszámolásban szereplő dokumentáció adatait a valós tapasztalatokkal. Belső információnk szerint komoly hiányosságokat egyedül a Baptista Szeretetszolgálat házi segítségnyújtó szolgálatánál tártak fel. Az ellátottak által igazolt munkavégzés és a dokumentált feladatellátás között nagyságrendileg ötven százalékos eltérés volt. Úgy tudjuk, az is előfordult, hogy olyan ellátott, aki után a szeretetszolgálat felvette a normatívát egyáltalán nem találkozott a baptisták házi ápolóival. A vizsgálatot követően augusztus 6-án a MÁK leállította a szeretetszolgálat feladatellátásának finanszírozását és a leadott elszámolást, az elvégzett munkával fiktívnek minősítette majd különösen jelentős értékre elkövetett költségvetési csalás gyanúja miatt feljelentést tettek az adóhatóságnál ismeretlen tettes ellen.
Szintén belső információnk, hogy a Baptista Egyház alapítványa 3,2 milliárd forinttal nem tudott hitelt érdemlően elszámolni, az eljárás úgy is zárulhat hogy ezt az összeget vissza is kell fizetniük az államnak.
Az ügyben megkerestük a Magyar Államkincstárt, az Emberi Erőforrások Minisztériumát, valamint a NAV Bűnügyi Osztályát is – kérdéseinkre ez idáig csak az adóhatóság válaszolt. Gyakorlatilag megerősítették a nyomozás tényét. Azt írják, mivel a fent említett ügyben nyomozást folytatnak, nem kívánnak részleteket a nyilvánosság elé tárni.
Üres A4-es lapra diktálták a felmondás szövegét
Az elbocsátott dolgozók a PestiSrácok.hu-nak arról is beszámoltak, hogyan intézte el munkáltatójuk alig néhány percben a munkaviszonyok megszüntetését.
– Amikor visszaérkeztünk a gondozottjainktól, nyilván zaklatott lelkiállapotban, hiszen még nekünk kellett az időseket vigasztalnunk, ötösével leültettek minket és egy üres A4-es lapot tettek elénk, aztán az egyik koordinátor, hálózatvezető lediktálta, hogy mit írjunk. Először nem értettük, miért azt kell írnunk, hogy mi kérjük a munkaviszonyunk megszüntetését, miközben ők bocsátanak el bennünket, de erre azt mondta, higgyük el, így járunk jobban. Mert csak két választás van: vagy hétfőtől is jövünk dolgozni, de társadalmi munkában, mert fizetni már nem fognak érte, vagy azt írjuk, amit mondott, e szerint mi kérjük munkaviszonyunk közös megegyezéssel való megszüntetését. Végül leírtuk és aláírtuk – mesélte az egyik szakképzett gondozónő.
A fehér A4-esen, amit többen is megmutattak portálunknak valóban csak két sor áll. Az említett szöveg, valamint annyi, hogy a munkában töltött utolsó nap 2015.08.19. Alatta egy sorral már a munkáltató kézjegye: A munkaviszonyt közös megegyezéssel 2015.08.19-től megszüntetem. A kézzel írt sorokat, egy tájékoztató levél előzte meg, igaz csak két órával. A levél utolsó sora még valami egészen másról szól. Úgy fogalmaznak: „A Baptista Szeretetszolgálat Egyházi Jogi Személy, illetve az általa fenntartott intézmények minden tőlük telhetőt megtesznek a helyzet rendezése érdekében, azonban a korábbi állami támogatás megszűnése miatt az intézménynek fizetési nehézségekkel kell szembenéznie, jelenlegi kötelezettségei – így a munkabér – kifizetések vonatkozásában is. Sajnálattal tájékoztatom arról is, hogy a fentiek miatt az Intézménynél a csoportos leépítésre vonatkozó döntés született, mely az Ön munkaviszonyát is érinti”.
A szakjogász szerint így nem lehet felmondani
Megkerestünk egy munkajoggal is foglalkozó ügyvédet. Dr. Sindler Veronika szerint a csoportos leépítésnek nagyon speciális a körülményei, ez esetben azonnali felmondásra nincs is lehetőség. Közös megegyezéssel pedig úgy szokott megszűnni egy munkaviszony, ha az akarat közös, vagyis a munkavállaló is kedvezőbb helyzetbe kerül ez által, mintha rendes felmondással éltek volna vele szemben.
– Ha csoportos leépítésre kerül sor, a munkáltatót érő körülmények változása miatt, azt egy speciális eljárásrendben kell lebonyolítani. Van több irányba tájékoztatási és tárgyalási kötelezettség is, majd a döntést követően 30 napon belül nem lehet felmondással élni. Ennél nyilván jóval egyszerűbb a munkaviszony közös megegyezéssel való megszűnése, ezt akkor szokták aláírni, ha a munkáltató valamilyen kedvezményt tesz, s ez által a munkavállaló jobban jár, kedvezőbb helyzetbe kerül, mintha rendes felmondással bocsátották volna el, pl háromhavi munkabér helyett négy havit folyósítanak neki, vagy hasonló. Előfordulhat, hogy közös megegyezéssel szűnik meg a munkaviszony akkor is, ha a munkavállaló ezt valójában nem így szeretné, de nyomást gyakorolnak rá, megzsarolják, vagy megtévesztik. Megtévesztés az is, ha nem megfelelően tájékoztatják munkaviszonya megszűnését illető körülményekről, járandóságokról – mondta az ügyvédnő. Hozzátette, még ha egy munkavállaló alá is írta munkaviszonya közös megegyezéssel való megszűnését, van jogorvoslati lehetőség. Első körben a munkáltatónál kell sérelmezni az eljárást és indokolni azt, ezt követően lehet a Közigazgatási és Munkaügyi Bírósághoz fordulni.
A végkielégítést is megspórolták
A Baptista Szeretetszolgálat házi gondozói azt mondják, munkájuk megszűnése teljes kiszolgáltatottságba sodorta őket. Hiába dolgoznak többen négy éve a szeretetszolgálatnál, munkaviszonyuk megszűnésének módja miatt egyetlen forint végkielégítést sem kaptak, elestek a felmondási időtől és még az is bizonytalan, hogy az augusztus első két hetében elvégzett munka utáni bért megkapják-e és mikor.
Fontos tudni, hogy a jogszabály szerint, és persze a bevett gyakorlat is ez, a MÁK a feladatellátást előfinanszírozza. Vagyis amikor egy egyházi szervezet megkapta az engedélyét egy adott járásban a szociális feladatellátásra, ezt követően az első kéthavi normatívát kapták meg. A finanszírozás megszűnéséről augusztus 6-án kellett tudomást szerezniük, ezt követően még további 13 napig nem tettek lépéseket dolgozóik felé, azok ugyan úgy jártak dolgozni, mintha misem történt volna. Augusztusi bérükhöz állami támogatást már nem folyósít a MÁK, a Baptista Szeretetszolgálatnak saját zsebből kellene azt rendeznie, de ahogy a levelükben is írják, e téren „nehézségekkel kell szembenézniük”.
A 800 munkáját vesztett ápolónak, házi gondozónak így egyelőre csak a három havi munkanélküli segély maradt és a remény, hogy ez idő alatt valaki átveszi őket vagy találnak máshol munkát.
A baptitsták méltánytalanságról beszélnek
Megkeresésünkre írásban reagált a Baptista Szeretetszolgálat kommunikációs igazgatója. Révész Szilvia megerősítette, hogy a vizsgálat tárt fel hiányosságokat, ám mint írja, ez ügyben ők is indítottak belső vizsgálatot és méltánytalannak, továbbá aránytalannak tartják a MÁK eljárását, akik a vizsgálat után feljelentést tettek költségvetési csalás miatt az adóhatóságnál.
A kérdéseinkre megküldött válaszokból kiderül, a szeretetszolgálat 8 önálló intézménye 8 járásban láttak el házi segítségnyújtást 2011 óta. Országszerte összesen 8.472 idős, beteg ember ellátásáról gondoskodtak saját otthonukban. Azon kérdésünkre, hogy ehhez mennyi közpénzt kaptak az államkincstártól, nem kaptunk választ.
Révész Szilvia azt írja, megdöbbenve állnak a MÁK intézkedése, a finanszírozás felfüggesztése előtt. „Ez a döntés több ezer idős rászoruló ellátásának finanszírozását szüntette meg egyik napról a másikra. A intézkedést méltánytalannak és aránytalannak tartjuk, ezért kérelmet terjesztettünk elő. Reméljük, hogy az idős ellátottak és a munkavállalók érdekeire tekintettel a MÁK megváltoztatja a döntését” – fogalmaz a sajtófőnök. Hozzáteszi: A MÁK feljelentése alapján a NAV költségvetési csalás gyanújával ismeretlen személy ellen nyomozást indított. De az államkincstár által jelzett szabálytalanságok esetében ők is rendkívüli vizsgálatot indítottak, feljelentést tettek és fenntartói biztost jelöltek ki.
Elektronikus levele végén Révész Szilvia megjegyzi, senkit sem hagytak magára, ellátatlanul. „Az intézményekkel szerződésben lévő ellátottakat az intézmények nem hagyták magukra, jelenleg is ellátják őket” – fogalmaz. Hozzáteszi, hogy az ügy rendezése érdekében kormányzati szervekhez fordultak és tárgyalásokat folytatnak.
Mi lesz az eddigi ellátottakkal?
A PestiSrácok.hu riportere több olyan idős embert is meglátogatott, akik egyik napról a másikra veszítették el gondozójukat, akire támaszkodva élni tudtak az elmúlt évek során.
Ők mit sem tudnak a vizsgálatról, az eltűnt milliárdokról, csak azt tudják, hogy gondozójuk, akire életüket bízták, s akihez már-már családtagként ragaszkodnak, nem tudja tovább látogatni őket. Vagyis tudja, és néhányan talán meg is teszik, szívességből, önkéntes alapon – ahogy elmondásuk szerint ajánlották is munkáltatóik: folytassák társadalmi munkában az öregek segítését. Csakhogy közben meg kellene élni és három hónap múlva mér munkanélküli segély sem lesz…
“Ő vitt minket orvoshoz…”
Meggyesi Józsefné egy kis önkormányzati lakásban él Pápán, a férjével, rendkívül szerény körülmények között. Kettejük nyugdíja, jövedelme a 80.000 forintot sem éri el. Mindketten betegek, József már lemondott több orvosi vizsgálatot, kezelést, mert hogy nem lesz, aki elvigye oda. Önállóan elhagyni sem tudják a parányi lakást.
– A gondozónőnk jött minden reggel, intézte a bevásárlást, a gyógyszereket, ő vitt bennünket el az orvoshoz és a ház körül is sok mindenben segített, amit mi már nem tudunk megcsinálni. Most valószínűleg öregek otthonába megyünk, ha találunk olyan megoldást, ahol elég a kevés kis pénzünk. Magánintézmény szóba sem jöhet, nincsenek millióink amit befizessünk és a havi fizetnivalóra is csak a kettőnk nyugdíja van, az meg nem sok – panaszolta az asszony.
Gáncs Gyula nyugdíjas pedagógus, már egyedül él egy kertvárosi kis házban. A felesége 10 éve elhunyt. Gyula bácsi lábai tele vannak fekélyes sebekkel, túl van két agyi trombózison. Mára csak az olvasás és az írás maradt.
– A gondozóm nélkül el sem tudom képzelni, mi lesz velem. Előfordult, hogy elestem a folyosón és nem tudtam felkelni sem, ez velem már bármikor megtörténhet. Alig tudok járni, még a háziorvosomhoz se tudok egyedül elmenni, hogy felírja a gyógyszereim, vagy a sebeim átkötni, ebben mindenben a gondozónőm volt az egyetlen támaszom – mondta az öreg, aztán a gépelt lapot mutatott, egy kis írás, a gondozónőnek szól. Én csak kézzel írok le mindent, ő gépeli be nekem, aztán ki is nyomtatja.
Gyula bácsi sem érti miért kell, vagy kellene ezt a segítséget nélkülöznie. Távozáskor még gondozónője után szólt: Nórika ugye azért benéz holnap is? És mit lehet erre válaszolni????
Oldja meg az önkormányzat?
A szociális gondozás, házi segítségnyújtás kötelező önkormányzati feladat. A Baptista Szeretetszolgálat is azt javasolta elköszönő levelében ellátottjainak, hogy forduljanak az önkormányzatukhoz és kérjenek tőlük további segítséget.
Csak Pápa esetében közel 100, a járást tekintve kétszer ennyi rászorulóról beszélünk. Ajkán és a környező településeken szintén. Kérdés, az önkormányzati intézmények jelenlegi kapacitása vajon elbírna a hirtelen jelentősen megugró plusz feladattal? Vagy munkaerő bővítés és persze plusz forrás kell? Mennyi idő ezt lezongorázni, végigjárni?
Kerestük Pápa város önkormányzatát, de tőlük egyelőre nem kaptunk választ. Ajka jegyzője, dr. Jáger László tőlünk hallott először a történtekről. Mint mondta, őket a Baptista Egyház nem tájékoztatta arról, hogy tovább nem látják el a feladatot és így ellátatlanul maradnak idős ajkai emberek, akikről gondoskodni kellene. A jegyző kérdésünkre azt mondta, önkormányzatuknak van saját intézménye a feladatra, akik át tudnák venni az eddig Baptisták által ellátottakat, nyilván állami támogatás, normatíva mellett. Azt is megjegyezte, azt az árat, amit a szeretetszolgálat beállított, ők nem tudják tartani.
Reakciók
Összeesküvéselmélettel védekezik a baptista elnök – A háttér bonyolultabb (ITT!)
A vezető képen Gáncs Gyula nyugdíjas pedagógus és névtelenséget kérő, elbocsátott házi gondozója – PS-fotók: Hatos Szabolcs
Facebook
Twitter
YouTube
RSS