A Political Capital (PC) elemző és tanácsadó cég 2010 előtt úgy dolgozott a Nemzetbiztonsági Hivatalnak, hogy munkatársaikat egyáltalán nem világították át, azaz nem rendelkeztek biztonsági tanúsítvánnyal – derült ki a Belügyminisztérium a PestiSrácok.hu-nak adott válaszából. Mivel a 190 millió forint értékben kifizetett tanulmányokat az akkori nemzetbiztonság titkosította, ezért nem tudni, hogy a cég hozzáférhetett-e államtitkokhoz, bár nehéz elképzelni ennek az ellenkezőjét. A PC prominensei korábban főszerepet játszottak az MDF Gyurcsány Ferenc befolyása alá tessékelésében, ma pedig a Hóman-szobor körüli botránykeltéstől a hazai “putyinizálódás” és az antiszemitizmus állítólagos erősödésének propagálásáig több téren is az amerikai adminisztráció keze alá dolgoznak. E tények tükrében nem is meglepő, hogy támogatóik között tudhatják Soros György alapítványát.
A Political Capital (PC) politikai elemző és tanácsadó cég 2010 előtt számos tanácsadói szerződést kötött a szocialista-szabad demokrata kormány intézményeivel. Ezek közül a Nemzetbiztonsági Hivatallal (NBH) 2009-ben kötött szerződés volt az egyik legfurcsább. Az összesen 190 millió forintot kitevő megrendelésben a PC többek között azt vállalta, hogy a magyarországi szélsőjobb internetes megjelenéséről készít elemzéseket az NBH-nak. Akkor a még Gyurcsány Ferenc többségét bíró parlamenti eseti bizottság jelentésében elfogadta a munkát, igaz, a döntésből többek között az derült ki, hogy az úgynevezett „kiszervezett feladatokat” maga az NBH is el tudta volna végezni. De más gond is akadt a dokumentumokkal. A Magyar Nemzet kiderítette, hogy a szerződésekből több teljesítési igazolás hiányzott. Ez azt jelenti, hogy valójában nem is lehet tudni, miért is kapott anyagi ellenszolgáltatást a cégcsoport? Azonban egyértelműen kapott, vagyis a 190 milliós összeget átutalták. A cég akkoriban igen cinikusan reagált a sajtóban megjelentekre: “A Political Capital töredelmesen beismeri, hogy a magyarországi szélsőséges politikai csoportokról szóló elemzéseit az alapján készíti, hogy elemzői használják a világhálót”. Kiderült, hogy 33 ezer oldalnyi elemzést készítettek, amelyeknek nyilvánosságra hozatalát az akkori NBH megtiltotta. Így nem tudni, hogy az óriási anyag elkészítése során hozzáférhettek-e államtitkokhoz, valamint azt sem, hogy az akkori NBH kiadhatott-e a cégnek államtitkokat.
Hozzá kell tenni, hogy a megbízás arra az időszakra esett, amikor az MSZP és az SZDSZ konfrontálódása miatt bizonytalanná vált a Gyurcsány-kormány parlamenti többsége, amit egyes kulcsfontosságú szavazásoknál végül a Dávid Ibolya vezette MDF biztosított. Akkoriban a Political Capital volt az MDF elnökének legfőbb tanácsadója és támasza, idővel a cég vezetője, Somogyi Zoltán maga is az MDF kampányfőnökévé, jelöltjévé lépett elő.
Az sem feledhető, hogy a Gyurcsány Ferenc jobbkeze, azaz a Szilvásy György miniszter által felügyelt Nemzetbiztonsági Hivatal kétes jogszerűséggel, ellenzéki politikusok magánbeszélgetéseiről rögzített felvételei robbantották ki az úgynevezett UD-botrányt 2008-ban. Az akkori közéleti vihar legfőbb tétje éppen az volt, hogy az MDF a jobboldali tradíciót, vagy a Gyurcsány Ferenc számára kívánatos utat kövesse-e. A titkosszolgálati botrány végül visszalépésre kényszerítette a jobboldali pártelnökjelöltet, Almássy Kornélt, így Dávid maradt az elnök, aki Somogyival aztán Gyurcsány alá szervezte az MDF-et. A PestiSrácok.hu-n korábban oknyomozó cikkben tártuk fel a történteket, amelyet “Kémjátszmába keveredett a DK elnökségi tagja, avagy hogyan nyúlta le Gyurcsány az MDF-et?” címmel közöltünk. Az írásnak folytatása is volt. Dávidot és Herényi Károlyt nemrég első fokon – igaz nem túl szigorúan – el is ítélte a bíróság, az indoklásban Somogyi szerepét is megemlítve. Nem kell tehát magyarázni, miért lenne érdekes megtudni, hogy pontosan milyen munkát végzett a Dávid Ibolyához közel álló Political Capital a titkosszolgálatnak?
Most megtudtuk, hogy a Political Capital nem rendelkezett biztonsági tanúsítvánnyal, amelyet olyan személyek kapnak, akik hozzáférhetnek az államtitkokhoz. Legalábbis ez derül ki a Belügyminisztérium válaszából, amely a PestiSrácok.hu közadatigénylésként elküldött kérdéseire érkezett. A válasz abból a szemszögből is igen érdekes, hogy a Political Capital közleménye évekkel ezelőtt még ezzel az érveléssel támadta a Magyar Nemzetet:
A lap írásában a nemzetbiztonsági bizottság munkacsoportja által készített és államtitoknak minősített anyagból idéz. Ez önmagában is bűncselekmény, hiszen ezek szerint valaki kiszivárogtatta a jelentést, a lap pedig annak tudatában idéz a jelentésből, hogy az államtitok.
Azonban nem csak a bizottság jelentése, hanem a Political Capital a Nemzetbiztonsági Hivatal számára elkészített tanulmányai is titkosak lettek, mint a PC közleménye fogalmazott:
Ha kérdéses a PC által elvégzett munka ténye, akkor a Nemzetbiztonsági Hivatal miért tiltotta meg, hogy cégünk bemutassa azt a több mint 33 ezer oldalnyi elemzést és háttéranyagot, amelyet az évek során kollégáink készítettek? Az NBH letiltotta volna a nem létező teljesítések bemutatását?
A helyzet azonban úgy áll, hogy az úgynevezett minősített adatok tekintetében a 92/2010 (III.31.) számú kormányrendelet volt az irányadó. A rendelet úgy fogalmaz, hogy bármi ami minősített adatot keletkeztet, minősített szerződést is keletkeztet. Az értelmező rendelkezés egyértelmű: „Minősített szerződés: bármely nemzeti, vagy külföldi minősített adat keletkeztetését, továbbá megismerését igénylő vagy minősített adatokat tartalmazó szerződés.”
Ez azt jelenti, hogy mivel államtitokká minősített dokumentumokat keletkeztetett a szerződés, ezért a Political Capitalnek a Nemzeti Biztonsági Felügyelethez kellett volna a fordulnia, mégpedig az említett rendelet harmadik paragrafusa szerint. A Belügyminisztérium válasza azonban azt állítja: ilyen nem történt, a Political Capital tehát jogszabályt sértett.
Helyreigazítás
A 2015. december 22. napján „Gyurcsány házi tanácsadói furcsa módon megúszták az átvilágítást” címmel megjelent cikkünkben valótlanul állítottuk, hogy a Political Capital Kft. és a Nemzetbiztonsági Hivatal között fennálló szerződéses kapcsolatra tekintettel a Political Capital Kft.-nek a 92/2010 (III.31.) számú kormányrendelet alapján a Nemzeti Biztonsági Felügyelethez kellett volna fordulnia, és azzal hogy ezt nem tette meg, jogszabálysértést követett el. A valóság ezzel szemben az, hogy mivel a Political Capital Kft. a Nemzetbiztonsági Hivatallal 2007 és 2009 között állt szerződéses kapcsolatban, és ezen időszakban a 92/2010 (III. 31.) számú kormányrendelet nem volt hatályban, ezért e szerződéses kapcsolatban a kormányrendelet szabályai sem voltak irányadóak. Így a Political Capital Kft. nem sértett jogszabályt azzal, hogy nem fordult a Nemzeti Biztonsági Felügyelethez. A PestiSracok.hu elismeri, hogy a sérelmes cikk közlésével megsértette a Political Capital Kft. jóhírnevét, amiért a társaság elnézését kéri.
Világos az is, hogy a mostanában Magyarország állítólagos “putyinizálódásától” az antiszemitizmus kutatáson át a bevándorlási témákig, nemrég pedig a Hóman Bálint szobra körüli botránykeltésig csupa, az Obama-kormányzat és az amerikai kötődésű civil szervezetek által preferált témákat feldobó, kitárgyaló Political Capital anno úgy szolgálta a Gyurcsány-kormány titkosszolgálatát és a Gyurcsány oldalán politikai játszmákat űző MDF-et, hogy a cég tagjai, tisztviselői nem vetették alá magukat az ilyenkor kötelező nemzetbiztonsági átvilágításnak.
Így könnyebb értelmezni azt a jelenséget is, hogy 2008 után – jórészt az immár a Demokratikus Koalícióban politizáló, akkor még MDF-vezető Kerék-Bárczy Szabolcs amerikai lobbizásának köszönhetően – az Obama-adminisztráció egyes képviselői a “megújult” demokrata fórumot, mint a Fidesszel szemben támogatható konzervatív magyar alternatívát pátyolgatták. S talán nem okoz meglepetést az a tény sem, hogy a PC megbízói között ma már Soros György nemzetközi alapítványát, az Open Society Foundationt is megtaláljuk.
A vezető képen Somogyi Zoltán, a Political Capital volt vezetője, az MDF volt kampányfőnöke és képviselőjelöltje. Fotó: Nol.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS