A szlovák nyomozók már Magyarországon is meghallgatták a Hamala-gyilkossággal összefüggésben az Aranykéz utcai robbantással és Fenyő János megölésével is vádolt Jozef Rohácot, akit február közepén terveznek visszaszállítani a szegedi Csillag börtönbe – tudta meg rendőrségi forrásból a PestiSrácok.hu. Úgy értesültünk, hogy a Szlovákiában is több leszámolásos gyilkossággal vádolt rettegett “Fogorvost” a helyi hatóságok részletesen ki akarják hallgatni az emberölésről, aki egy korábbi vallomásában éppen halott társát terhelte be több magyarországi bűncselekménnyel. Emellett áttúrtuk a négy halálos áldozatot követelő merénylet iratait, hátha találunk néhány érdekességet a 2002-ben fejbe lőtt gengszterről. Nos, találtunk…
PÁMER DÁVID – PestiSrácok.hu
Február közepén hozhatják vissza a szegedi Csillag börtönbe Jozef Rohácot, akit a szlovák nyomozók már Magyarországon is meghallgattak a Hamala-gyilkossággal összefüggésben – értesült a PestiSrácok.hu. Noha a Fővárosi Törvényszék tájékoztatása arról szólt, hogy a magyar bíróság egy igazságügyi vizsgálat miatt engedélyezte Rohác kiadatását, rendőrségi forrásunk szerint a szlovákok valójában egykori bűntársa meggyilkolása miatt kérték a “Fogász” Szlovákiába szállítását, hogy részletesen kifaggathassák a merényletről.
Kivégezték, mert túl sokat tudott
Ismert, a PestiSrácok.hu itthon elsőként megírta, a magyar, a cseh és a szlovák bűnüldöző szervek közös akciója során egy Brnohoz közeli erdőben megtalálták az 1998. június 26-a óta eltűntként kezelt Rohác-banda egyik tagjának, Jozef Hamalának a holttestét, aki a rendőrség feltételezése szerint Rohác bűntársaként részt vett az Aranykéz utcai robbantás és a Fenyő-gyilkosság végrehajtásában. A 2002-ben kétszer fejbe lőtt, majd elásott férfit a magyar hatóságoktól megkapott DNS-minta segítségével azonosították és kétséget kizáróan megállapították, hogy a megtalált maradványok a régóta halottnak hitt szlovák férfié. Az emberöléssel Rohácot és a cseh rendőrség kerületi szóvivője szerint még másik két, Csehországban és Németországban elfogott személyt hoztak összefüggésbe. Az nyilvánvaló, hogy egy alkunak köszönhetően találhattak meg a férfi maradványait, az azonban egyelőre még nem tisztázott, hogy szlovák pentitók, vagy magyar bűnözők borítottak, esetleg maga Rohác tört meg. Az viszont már szinte tényként kijelenthető, hogy Hamalának azért kellett meghalnia, hogy ne tudjon tanúskodni azokban az 1990-es években elkövetett bűncselekményekben, melyeknek maga is egyik résztvevője volt. Noha a bűnöző holtteste csak a múlt év végén került elő, a férfi nagyon jól ismert volt mind a szlovák, mind a magyar hatóságok előtt. A Rohác által vezetett szlovák bűnszervezet tagjára először Nógrád megyében figyeltek fel a 90-es évek közepén, aki nem sokkal később főnökével együtt, Drobilch Gábor megbízásából került Nagykőrösre, ahol a magyar olajmaffia leghírhedtebb vállalkozásának, az Energol Rt. telephelyének fegyveres védelmét látták el. A Jozef Rohác és Jozef Hamala által fémjelzett „szabadcsapat” ezek után több bűncselekményt is elkövetett hazánkban és a Népszabadság korábbi információi szerint egy, a belvárosi robbantást megelőző merénylet miatt már keresték őket a magyar rendőrök. Ráadásul a lap azt írta, hogy a robbantás célpontja közelében lévő kocsmában zongoristaként dolgozott egy grafikus, aki tökéletesen lerajzolta a feltételezett támadókat.
Rettegett bűnszervezet tagja volt
A fentebb írtak tükrében talán nem is annyira meglepő, hogy Hamala személyét az Aranykéz utcai robbantás nyomozati iratai között szereplő, 1998. július 6-án írt jelentés szerint már néhány nappal a négy áldozatot követelő merénylet után Rohác bandájához kötötték, az információt pedig egy ismeretlen telefonáló is alátámasztotta, aki egy “Homola” nevű szlovák állampolgárként azonosította “a médiában bemutatott fényképfelvételen szereplő férfit”. Az ottani hatóságok szintén megerősítették magyar kollégáiknak, hogy az illető Jozef Hamala, a Rohác által vezetett bűnözői csoport tagja. Információik szerint a bűnszervezet embercsempészettel, kábítószer-kereskedelemmel, pénzbehajtással, erőszakos védelemmel, emberrablással, robbanóanyag-kereskedelemmel, autólopással és „megbízás alapján robbantással” is foglalkozott. Megtalálható az is az iratok között, hogy Rohác szoros kapcsolatban állt azzal a Mikulás Cernákkal, aki abban az időben a szlovák maffia egyik feje volt és aki jelenleg több gyilkosság miatt életfogytig tartó fegyházbüntetését tölti. A jelentésben megemlítették még, hogy Rohác helyettese, Imri Kollar jó kapcsolatot ápolt „egy Attila keresztnevű magyar maffiavezérrel”, de a leírtak szerint már akkor megállapították, hogy Rohácnak – és rajta keresztül feltételezhetően Hamalának is – kiváló magyar kapcsolatai lehettek. A jelentést író példaként leszögezte, hogy amikor 1997-ben, egy emberölés kísérlete miatt indított büntetőügyben Rohác előzetesbe került, “az óvadékra a pénzt Magyarországról utalták”. Utóbbi esetről Zsóvár Imre is beszélt fejbe lövetése után, 1999-ben a szlovák rendőröknek tett nyomozati vallomásában. A koronatanúvá vedlett bűntárs arról tájékoztatta kihallgatóit, hogy Portik Tamás Rohác bebörtönzése után kijelentette, „segíteni kell a “Fogászt”, hiszen hozzánk tartozik”.
A robbantás után dőlt el végleg Hamala sorsa
Visszatérve Hamalához, a bűnözőt nem sokkal az Aranykéz utcai merénylet után saját fényképével ellátott hamis személyi igazolványa buktatta le, amit a robbantáshoz használt Kis Polski megvételéhez használt. Ahogyan azt korábban megírtuk, az okmány úgy került végül a rendőrséghez, hogy egy máig ismeretlen személy a merénylet után nem sokkal egy utcai postaládába dobta azt, a posta pedig az okmányban szereplő adatok alapján kivitte tulajdonosának, Szabó Zsoltnak. Az okmányt – a szlovák bűnözők egyik kedvelt találkozóhelyén – a Duna Plaza közelében parkoló autójából lopták el korábban. Amikor Szabó újra kézhez kapta személyi igazolványát, megdöbbenve tapasztalta, hogy abban valaki kicserélte a képét, ezért besétált a rendőrségre. Az ügyben nyomozás indult, párhuzamosan azonban a merénylet miatt nyomozó rendőrök is keresték a férfit, a Kis Polski adásvételi szerződésében szereplő adatai alapján. Így kerül végül Doszpot Péterék kezébe a hamisított személyi igazolvány, amit bemutattak a Kékfény című bűnügyi műsorban. Valószínűleg itt dőlhetett el Hamala sorsa, hiszen ezek után már a megrendelői és elkövetői kör számára is nyilvánvalóvá vált, hogy társuk lelepleződött.
Rohác testvére is felbukkant a helyszínen
A férfi körözését 1998. augusztus 25-én rendelték el, igaz, csupán közokirat-hamisítás miatt, de nyilvánvaló, hogy a merénylettel összefüggésben szerették volna kihallgatni, amit az a 2001-ben írt jelentés is igazol, amiben megemlítették, hogy Hamala ujjlenyomatát is össze szerették volna korábban hasonlítani a Béke Hotelben rögzített nyomokkal (ahol a nyomozás során begyűjtött információk szerint a merénylők megszálltak), mivel bizonyítást nyert, hogy a férfi 1998. július 1-jén „ismeretlen személyekkel találkozott” a hotelben. Azonosítására– az ismert okok miatt – azonban nem volt lehetőség, ahogy a rettegett “Fogorvos” és bandájának többi tagjának ujjlenyomatát sem találták meg a helyszínen. A nyomozóhatóság birtokába ugyanakkor olyan kamerafelvételek kerültek, amiken Rohácon kívül Jozef Hamala is látható az elkövetés helyszínén: a nyomozati iratok tanúsága szerint a merénylet előtti pillanatokban egy fekete öltönyös férfi (akiről azt feltételezik, hogy Hamala) gyalogosan közeledik az Aranykéz utca felé, a robbanás után pedig ott ”álldogál, majd visszasétál és eltűnik”. Érdekesség, hogy a kamerafelvételek elemzésével foglalkozó rendőri jelentésben azt is leírták, hogy nagy valószínűséggel Rohác testvére, Stefan Rohác is a helyszínen lehetett a bűncselekmény időpontjában.
Mindent bűntársára kent
Figyelemre méltó, hogy Hamala személyét maga Jozef Rohác is az Aranykéz utcai robbantáshoz és a Fenyő-gyilkossághoz köti. Rohác ugyanis igen rövid vallomásában mindkét leszámolást egykori társára kente. Ennek alátámasztására egy olyan történetet adott elő, miszerint valamikor a 90-es évek végén Hamala zaklatottan berohant törzshelyükre, a lévai Orient kávézóba, hogy vele beszéljen. Rohác szerint Hamala közölte, hogy megismerkedett Pápay Tiborral (akit kilenc társával együtt Dunaszerdahelyen mészároltak le 1999-ben), jó pénzért nekik dolgozik és nagyon ideges, mert közreműködött két leszámolásos ügyben, az Aranykéz utcai robbantásban és a Fenyő-gyilkosságban. Rohác vallomása szerint ezután Pápay megérkezett a kávézóba, félrehívta Hamalát, pár percet beszéltek, majd Hamala – már megnyugodva – Pápay Tiborral együtt távozott a szórakozóhelyről. A szlovák férfi állítása szerint ekkor látta utoljára barátját…
Címlapfotó: PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS