Újra nyomozást rendelt el tavaly decemberben az ügyészség Szabó János rendőr zászlós több mint húsz évvel ezelőtti meggyilkolása ügyében – értesült a PestiSrácok.hu. A Budapesti Rendőr-főkapitányság ifjúságvédelmi osztályán elsősorban kábítószeres ügyekkel foglalkozó volt nyomozó fejbe lőtt holttestét a Hajógyári-sziget Árpád híd felőli részén, 1995 nyarán emelték ki a Dunából. Információink szerint azért került sor a rendőrgyilkosság – egyszer már megszüntetett – nyomozásának továbbfolytatására, mivel olyan új adatok kerültek a nyomozóhatóság birtokába, amelyek elvezethetnek a rejtélyes haláleset megoldásához.
PÁMER DÁVID – PestiSrácok.hu
Nyereségvágyból, hivatalos személy sérelmére elkövetett emberölés bűntettének gyanúja miatt a Legfőbb Ügyészség 2015. december 2-án nyomozást rendelt el Szabó János egykori rendőr zászlós több mint húsz évvel ezelőtti meggyilkolása ügyében – értesült a PestiSrácok.hu az eljárás lefolytatásával megbízott Központi Nyomozó Főügyészség szóvivőjétől, Nagy Andreától. Úgy tudjuk, a nyomozás újbóli elrendelésére azért került sor, mert olyan új adatok, információk merültek fel a gyilkossággal kapcsolatban, amelyek elvezethetnek a rejtélyes haláleset megoldáshoz.
A Budapesti Rendőr-főkapitányság ifjúságvédelmi osztályán elsősorban kábítószeres ügyekkel foglalkozó volt nyomozó fejbe lőtt holttestét a Hajógyári-sziget Árpád híd felőli részén, 1995. július 31-én emelték ki a Dunából. A fiatal, tapasztalatlan felderítő nem volt szolgálatban, amikor meggyilkolták. Az osztályon az volt a dolga, hogy olyan informátorokkal tartsa a kapcsolatot, akik kábítószeres, vagy egyéb, az osztály hatáskörébe tartozó bűncselekményekről adatokat tudtak szolgáltatni. Viszont nem kellett bűnbandákba beépülnie, kapcsolatai között azonban bőven akadtak bűnözők, vagy azokhoz köthető emberek. Mivel a meggyilkolása miatt újraindult nyomozás nyereségvágyból elkövetett emberölés, az is sejthető, hogy a háttérben valamilyen pénzhez, vagy anyagi dologhoz köthető indíték áll. De az is lehetséges, hogy egyszerűen kirabolták a civilben lévő felderítőt. Mindezek ellenére a gyilkosság után egy hónappal csupán halált okozó testi sértés (!) miatt rendelték el a nyomozást, mert eltérő szakértői vélemények születtek a rendőr sérülését illetően és nem tudták pontosan megállapítani, mi okozta Szabó János halálát. Mivel a KNYF elődje semmilyen nyomon nem tudott elindulni, az ügyet végül eredménytelenül zárták le. Azóta azonban kiderült, a zászlóst fejbe lőtték. Az akkori sajtóhírek szerint a legvalószínűbb, hogy kábítószeres ügyben ment a Hajógyári-szigetre, és drogkereskedők ölték meg. A gyilkossági ügy újból 2012 nyarán, a rendőri vezetők megvesztegetésével és adócsalással is vádolt diszkópápa, Vizoviczki László letartóztatása után került ismét előtérbe, de a főügyészség akkor még nem indított nyomozást .
Volt főnöke bízik benne, hogy meglesznek egykori beosztottja gyilkosai
Pedig a rendőr egykori főnöke, Orosz István, a Nemzeti Nyomozó Iroda bűnszervezetek elleni osztályának volt vezetője is arról beszélt egy vele készült, néhány évvel ezelőtti interjúban, hogy az éjszaka császárának ügye felszínre hozhat olyan információkat, amelyek magyarázatot adhatnak a gyilkosságra. Orosz István a PestiSrácok.hu-nak a mostani fejleményekről úgy nyilatkozott, nagyon örül annak, hogy újra elrendelték a nyomozást és végre kiderülhet, ki, vagy kik ölték meg egykori kollégáját. Bízik abban is, hogy akik ezt a szörnyű tettet elkövették, felelni fognak a bíróság előtt. A volt NNI-s vezető elmondta azt is, hogy a rendőr zászlós életében „voltak olyan momentumok, amik előttük nem voltak ismertek”, így akkoriban ez is nehezítette a hatóság munkáját. Korábban egyébként annak is felmerült a gyanúja, hogy volt iskolatársa, az alvilágban jól ismert Ragyás Tóni sokat tudhatott a 26 éves rendőr megöléséről. Őt azonban erről már nem lehet megkérdezni, mivel 2003. augusztus 27-én a fekete sereg vezérének, Magyar Róbertnek az utasítására több lövéssel kivégezték.
Több rejtélyes eltűnés is történt a szigeten
Érdemes még kiemelni, hogy a Hajógyári-sziget környékén azóta több más rejtélyes haláleset és eltűnés is történt. Ilyen ügy volt például H. Géza, vagy a fiatal focista, Strehó Gergő esete, aki barátaival együtt 2006. február 11-én szórakozni indult a Hajógyári-szigeten található diszkóba, de oda már nem érkezett meg. A fiúról azóta sincs hír. Hasonló módon veszett nyoma egy másik labdarúgónak R. Zoltánnak is. Eltűnése éjjelén adott magáról életjelet utoljára, amikor telefonon beszélt meg találkozót a barátjával, aki azonban hiába várta őt. Fél óra múlva már a telefonja is ki volt kapcsolva. A fiatalember szombaton még játszott hazai pályán a Gödöllő ellen, majd este szórakozni indult barátaival. A Hajógyári-sziget egyik diszkója előtt látták utoljára. A fiatal sportoló egy nemzetközi könyvelőcégnél dolgozott, eltűnése után családtagjai, barátai, ismerősei minden követ megmozgattak, hogy megtalálják. Mindhiába. A fiú holttestét másfél héttel később találták meg a Duna partján, a Batthyány tér környékén. Az éjszaka császára letartóztatása után ezeket a bűnügyeket is elővették, de egyelőre nem került elő olyan használható információ, amely miatt nyomozást lehetett volna elrendelni. Strehó Gergőt például a XIV. Kerületi Rendőrkapitányság továbbra is eltűntként keresi.
Címlapfotó: nol.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS