Befejezte a Buda-Cash Brókerház ügyében csalás és más bűncselekmények miatt tavaly februárban indított nyomozást a Nemzeti Nyomozó Iroda – erősítette meg a PestiSrácok.hu információit a rendőrség. A gyanú szerint a brókerek kisbefektetők ezreit károsították meg több mint hatvanmilliárd forinttal. A nyomozóhatóság az ügy aktáit tizenegy gyanúsított vonatkozásában vádemelési javaslattal küldte meg az illetékes ügyészség részére.
PÁMER DÁVID – PestiSrácok.hu
Lezárta a Buda-Cash-ügyben csalás és más bűncselekmények miatt tavaly februárban elrendelt nyomozást a rendőrség- tájékoztatta a PestiSrácok.hu-t az ORFK kommunikációs szolgálata. A rendőrség közölte azt is, hogy az ügy aktáit a tegnapi nap során tizenegy gyanúsított vonatkozásában vádemelési javaslattal küldték meg az illetékes ügyészség részére. Bánáti János, az ügy egyik gyanúsítottjának, Tölgyesi Péternek az ügyvédje a PestiSrácok.hu-nak a nyomozás lezárásával kapcsolatban úgy nyilatkozott, hogy ügyfele az eljárás során többször is vallomást tett, de csupán részben ismerte el a bűnösségét. A védő kiemelte még, azzal, hogy a Buda-Cash vezérigazgatója a legsúlyosabb kényszerintézkedés hatálya alatt áll, nagyon megnehezíti a védekezésüket. Sőt, szerinte az ilyen jellegű ügyekben az előzetes letartóztatás kizárja a védekezési jog gyakorlását. Bánáti János megemlítette még, hogy a nyomozóhatóságtól továbbra is várják a csaknem 80 ezer oldalnyi nyomozati irat megérkezését. Pál Helga, a brókerház vezérigazgató-helyettesének, Varga Péternek az ügyvédje is arról beszélt a PestiSrácok.hu-nak, hogy védence részleges beismerő vallomást tett, majd hozzátette: az iratismertetés alatt nem volt idejük átnézni a több tízezer oldal nyomozati iratot, így erről részletesebben csak később tud nyilatkozni.
Több tízmilliárdos károkozás
A brókerbotrány még tavaly február 24-én robbant ki, amikor a Magyar Nemzeti Bank bejelentette, hogy azonnali hatállyal felfüggesztette a Buda-Cash Brókerház működési engedélyét és felügyeleti biztosokat rendelt ki a tudomására jutott visszaélésgyanús esetek miatt. A jegybank feljelentést is tett a rendőrségen. Az MNB a Buda-Cash tulajdonosain keresztül szoros összefüggésbe hozható Dél-Dunántúli Regionális Bankcsoporthoz (DRB) tartozó négy banknál korlátozta a betétkifizetést és felügyeleti biztosokat rendelt ki. A Nemzeti Nyomozó Iroda csalás és számvitel rendje megsértésének megalapozott gyanúja miatt indított büntetőeljárást, mivel a gyanú szerint a brókerek négy bankot és rajtuk keresztül kisbefektetők ezreit károsítottak meg több mint hatvanmilliárd forinttal. 2015. Március 9-én több helyszínen, egy időben tartottak házkutatásokat. Tíz embert állítottak elő, egyet tanúként, kilencet gyanúsítottként hallgattak ki. A rendőrség több ember előzetes letartóztatását kezdeményezte, közülük a Fővárosi Törvényszék tavaly március 18-án a Buda-Cash vezérigazgatójának, Tölgyesi Péternek és két vezérigazgató-helyettesének, Gyarmati Jánosnak (a férfi tavaly november óta házi őrizetben van), valamint Varga Péternek az előzetes letartóztatását rendelte el jogerősen. Arra azonban több hónapot kellett még várni, hogy a cég alapítóját és egykori tulajdonosát is őrizetbe vegyék a hatóságok: Pintér Zoltán csuklóján múlt év októberében kattant a bilincs, és – egy másik bűntársával – együtt a Nemzeti Nyomozó Iroda csalás megalapozott gyanújával hallgatta ki gyanúsítottként.
A brókergyilkosság kulcsa a Buda-Cash?
Ahogy arról korábban beszámoltunk, a Buda-Cash-ügyben érdemes még kiemelni, hogy a botrány kirobbanása egybeesett a London Brókerház egykori tulajdonosa meggyilkolása miatt újraindított nyomozás elrendelésével, mivel esély nyílt arra, hogy kiderüljön, kiknek állt érdekében a 2000. január 14-én a saját terepjárójában lekaszabolt Reichardt Ignác eltüntetése. Úgy tudjuk, a cég elleni vizsgálatban akadtak olyan információkra a nyomozók, amiért újra elindították a gyilkosság nyomozását. A rendőrség akkori adatai szerint előre eltervezett bérgyilkosság történt, a tettes vagy tettesek pontosan feltérképezték az áldozat környezetét és a gyilkosság előtt terepszemlét is tartottak. Megírtuk azt is, hogy Reichardt a halála előtt nem sokkal azt tervezte, hogy kipakol a cégénél történt kétes ügyletekről és a visszaélésekben résztvevőkről, valamint az őket fedező titkosszolgákról. Érdemes még megemlíteni, hogy noha rendőrségi forrásunk szerint a brókergyilkosságot nagyon hasonló módszerrel követték el, mint a Fenyő János ellen elkövetett merényletet, a Reichardt-gyilkossággal egyelőre nem a Portik-féle, hanem egy külön nyomozócsoport foglalkozik, az ügynek pedig információink szerint továbbra sincsen gyanúsítottja.
Címlapfotó: 24.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS