Péntek este hozták nyilvánosságra támogatási szerződéseiket a Magyar Nemzeti Bank Pallas Athéné Alapítványai. A jegybank korábban nem tette közzé az alapítványok által támogatott projekteket, végül a Kúria és az Alkotmánybíróság kötelezte az alapítványokat a támogatási szerződések nyilvánosságra hozatalára.
A dokumentumok a Pallas Athéné Domus Animae Alapítvány (PADA), a Pallas Athéné Domus Scientiae Alapítvány (PADS), a Pallas Athéné Domus Concordiae Alapítvány (PADOC), a Pallas Athéné Domus Mentis Alapítvány (PADMA), a Pallas Athéné Domus Innovationis Alapítvány (PADI) és a Pallas Athéné Geopolitikai Alapítvány (PAGEO) által egyetemeknek, alapítványoknak és médiumoknak nyújtott támogatásokat tartalmazzák.
Száraz István érdekeltségei 486 milliót kaptak
A VS.hu-t és az Origót is birtokában tudó New Wave Media Kft. a Pallas Athéné Domus Innovationis Alapítványtól (PADI) két támogatást kapott, összesen 140,6 millió forint értékben, a Pallas Athéné Domus Mentis Alapítványtól a „Magyarország 2015” projekt megvalósítására 72,6 millió forintot kapott – ezekért havi rendszerességgel, közszolgálati tartalmakat kellett létrehoznia, és közzétennie dokumentumfilmes és korszerű multimédiás formátumokban. A New Wave Media kapott a Pallas Athéné Domus Animae Alapítványtól is 71,1 milliót, valamint a Domus Scientiae Alapítványtól 72,7 milliót ugyanerre a projektre, így összesen mintegy 355 millió forint támogatást kapott a dokumentumfilmek és multimédiás tartalmak előállítására.
Száraz István, a New Wave Media egyik tulajdonosának egy másik cége, a We Love Budapest húszmillió forintot kapott a Pallas Athéné Geopolitikai Alapítványtól a technológiai témájú, Brain Bar szakmai rendezvényre, melynek témája, hogy lesz-e Európában Szilícium-völgy, valamint a nagyvárosok sikerének titka. További 31 millió forintos támogatással globális élvonalbeli szakemberek (Chris Hadfield, Richard Florida, Sugata Mitra, Philip Zimbardo, Mara Steiu, Niall Ferguson) előadását tette lehetővé az alapítvány.
A New Wave-es Száraz István érdekelt egy Frank Digital Kft. nevű cégben is, ők több MNB-s alapítványtól több tételben mintegy 80 milliót kaptak. Ehhez az üzleti körhöz tartozik a szakmai rendezvényre 51 milliót kapó We Love Budapest is, így összesen nagyjából 486 milliós támogatást kaptak a Száraz Istvánhoz köthető üzleti körök.
Ha Fritz Tamás üzlettársa kap, az olyan, mintha Fritz Tamás kapna?
A Pallas Athéné Domus Concordiae (PADOC) Alapítványhoz köthető az egyik legnagyobb támogatás: a Sapientia Erdélyi Magyar Egyetemnek kifizetett mintegy 120 millió forint. Emellett ez az alapítvány az Ungvári Egyetemnek és a Partiumi Egyetemnek is adott nagyjából 40 milliós, az Újvidéki Egyetemnek pedig 23,7 milliós támogatást, míg a Nemzeti Színházat 32 millió forinttal támogatta. A PADA többek között Lovas István az Unortodox Különcök című könyvét is támogatta 7,8 millió forinttal; az Echo Tv. Hungária Zrt. Elemzők című 12 részes műsorát 7 millióval támogatták, a Gazdasági Rádió a Nap Vendége című műsorát pedig 2 millióval.
A jegybank egyik alapítványa egymillióval megtámogatta Fritz Tamás az Orbán-kormány politikájának legfontosabb jellemzőit taglaló cikkeinek kiadását egy gyűjteményes kötetben. A Fritz Tamás és Simon János politológusokhoz köthető Ajatomi Kft. 14,4 milliós támogatásban részesült a demokrácia új modelljeiről szóló kutatásra, míg a Simon érdekeltségébe tartozó Cepoliti Review Kft. 26 milliós támogatást kapott egy folyóiratra.
A taglalt összegekért elvégzett tevékenységek és munkák teljesítését, minőségét, illetve valós költségeit nem vizsgálta a támogatotti körök összefonódásait feltáró Népszabadság.
(forrás: NOL.hu)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS