Vádemelési javaslattal zárta le a Portik-ügyek koronatanúja, a kecskeméti maffiaperben tizenkét évre ítélt Radnai László és hét társa ellen orgazdaság miatt indított büntetőeljárást a Nemzeti Nyomozó Iroda – értesült a PestiSrácok.hu. A nyomozóhatóság gyanúja szerint a Conti-Car autókereskedés volt tulajdonosa és társai harmincmillió forint értékű lopott parfümökkel akartak kereskedni. Radnai ugyanakkor a rendőröknek tett vallomásában arról beszélt, hogy abszurdnak tartja a terhére rótt bűncselekményt.
Befejezte a Portik-ügyek koronatanúja, Radnai László és hét társa elleni, jelentős értékre elkövetett orgazdaság bűntette miatt indult nyomozást a rendőrség, az eljárás iratait pedig vádemelési javaslattal megküldték XIV. és XVI. Kerületi Ügyészségnek – erősítette meg a PestiSrácok.hu információit Bagoly Bettina, a Fővárosi Főügyészség szóvivője. Radnait és társait egyébként még 2014. december 16-án vette őrizetbe és gyanúsította meg a bűncselekménnyel a nyomozóhatóság.
Lopott parfümökkel akartak kereskedni?
Úgy tudjuk, a Conti-Car autókereskedés volt tulajdonosa és több társa terhére azt rója a hatóság, hogy harmincmillió forint értékű, lopott parfümöket akartak értékesíteni. A történet lényege, hogy évekkel ezelőtt kétes körülmények között “eltűnt” egy Franciaországból induló, a tervek szerint Magyarországon keresztül haladó, parfümöket szállító kamion Zalaegerszeg környékén. A gyanú szerint a rakomány pontosan nem meghatározható időpontban Radnai és társai birtokába került, amit később megpróbáltak eladni. Az ügyben először a Zalaegerszegi Rendőrkapitányság kezdett nyomozni, majd, miután kiderült, hogy kihez vezetnek a szálak, a Nemzeti Nyomozó Iroda magához vonta a eljárást, később pedig egy budapesti raktárban megtalálták az ellopott árut. Információink szerint lehallgatási anyagok, gyanúsítotti és tanúvallomások szólnak Radnai ellen, ugyanakkor a férfi az elfogásakor tett vallomásában azt állította, abszurdnak tartja a terhére rótt bűncselekményt, és hozzáfűzte:„azt sem tudja, miről van szó”. Érdekesség, hogy Radnait az őrizetbe vétele után egészen az iratismertetésig nem szembesítették senkivel és egyetlen egyszer sem hallgatták ki.
Radnai úgy érezte, a rendőrök elárulták
Érdemes még megemlíteni, hogy Radnai elfogásakor olyan kijelentést is tett az őt elfogó NNI-seknek, hogy hónapokkal korábban jelezte kollégáiknak, illetve a Nemzeti Védelmi Szolgálat munkatársainak, hogy valakik provokálják, mindenképp bele akarják rángatni valamilyen bűncselekménybe, hogy ezzel “lőjék ki” mint koronatanút. Radnai letartóztatása után arról is beszélt, hogy a pentitó úgy érezte, elárulták. Rejtély volt számára ugyanis, hogy miért hátrált ki mögüle szinte egyik napról a másikra a rendőrség egy olyan ügy miatt, amelybe szerinte nyilvánvalóan ellenlábasai keverték bele a nevét. Radnait egyébként már szabadulása másnapjától megfigyelték a rendőrök, telefonját lehallgatták, mivel a kecskeméti maffiaperben súlyos bűncselekmények miatt elítélt férfi büntetés-félbeszakítással szabadult. Később pedig, miután a hatóságok szerint felmerült a gyanúja, hogy Radnai bűncselekményeket követhet el, a bíróság is elrendelte vele szemben a titkos információgyűjtést.
Csalás miatt is vádat emeltek a Conti-Car-főnök ellen
Emlékezetes, februárban egy másik, csalás miatt indított eljárásban már vádat is emelt a Fővárosi Főügyészség az egykori Conti-Car-főnök és két társa ellen. A vádirat lényege szerint Radnai egy külföldi és magyar üzlettársával együtt még 2013 májusában egy budapesti étteremben találkozott egy ügyvéddel, akinek előadták, hogy több százezer euró értékben vásároltak Németországban luxusautókat, ami nagyon jó befektetésnek ígérkezik, azonban egy nagyobb összeg még hiányzik a vételárból, és ezért kölcsönre van szükségük. Azt állították, hogy amennyiben nem sikerül megszerezni a hiányzó összeget, úgy a foglalót elbukják. Az ügyvéd – többszöri megkeresés és kérlelés után – végül át is adott 29 millió forintot egyiküknek Radnai Rózsadombon található autószalonjában. A vádlottaknak azonban valójában nem volt gépjárművek behozatalával kapcsolatos közös vállalkozása, céljuk kizárólag az ügyvéd megkárosítása volt – áll a vádiratban. Ibolya Tibor fővárosi főügyész sajtóközleményében azt is írta, hogy Radnai és szerb állampolgárságú vádlott-társa visszaeső elkövetőnek számít, jelenleg is szabadságvesztésüket töltik más ügyek miatt. A harmadrendű vádlott szabadlábon védekezik. Mindhárom férfi ellen letöltendő szabadságvesztést indítványozott az ügyészség. Úgy tudjuk, ebben az ügyben valamikor késő ősszel fog megkezdődni a büntetőper.
Maffiagyilkosságokban volt koronatanú
Miután a Portik-ügyek koronatanúját két bűncselekménnyel is meggyanúsították, az igazságügyi miniszter megvonta a büntetés-félbeszakítás lehetőségét, ezután pedig Radnai megkezdte a még hátra lévő két és fél éves büntetésének letöltését. Trócsányi határozata ellen nem volt lehetőség fellebbezni, mivel ez a miniszter egyéni döntése volt, amelyet még indokolnia sem kell. Radnai László 2012 júliusában szabadult a szegedi Csillag börtönből, az akkori hírek szerint egészségügyi okokból. Akkor még úgy volt, hogy ha felgyógyul, a büntetéséből fennmaradt két és fél évet le kell ülnie. Azonban 2012 nyarán a PestiSrácok.hu kiderítette, hogy a szabadulás ára az volt, hogy beszámoljon a kilencvenes évek leszámolás-sorozatáról, Prisztás József, Domák Ferenc és Seres Zoltán lelövéséről, a Fenyő-gyilkosság megbízóiról és az Aranykéz utcai robbantásról. A volt keresztapa elfogása után, 2004 decemberében is felajánlkozott a rendőrségnek, hogy vallomást tenne több megoldatlan ügyről, akkor azonban a rendőrség azon az állásponton volt, hogy „maffiafőnökkel nem egyezkednek”, ezért vallomását titkosították, majd valaki három nappal később már Portik kezébe juttatta azt. A 2010-es kormányváltás után a belügyminiszterséget elvállaló Pintér Sándor azonban már megköthetőnek tartotta az alkut, így Radnai 2011 őszén újra elmondta azt, amit hét évvel korábban egyszer már jegyzőkönyvbe mondott. A rendőrség és a keresztapának kikiáltott férfi közötti alkuban az is szerepelt, hogy arccal és névvel kell vállalnia a tanúskodást. Ezt meg is tette, hiszen az összes Portik-perben megjelent és tanúskodott is. Más kérdés, hogy például a Prisztás-ügy elsőfokú ítéletében a döntés hozó bíróság a bizonyítékok értékelése során nem vette figyelembe Radnai vallomását. Ettől függetlenül Radnainak nagyon nagy szerepe volt abban, hogy megindulhasson a kilencvenes évek megoldatlan merényletsorozatainak újraértékelése és felderítése.
Címlapfotó: Mészáros Péter/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS