Ismét napirendre került a népszavazás Skócia függetlenségéről annak nyomán, hogy a brit EU-tagságról tartott referendumon a brit lakosság többsége a kilépésre voksolt. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Nemzetközi és Európai Tanulmányok karának adjunktusa, Tóth Norbert szerint a brit szavazók nem vették figyelembe Skócia esetleges függetlenedését, mivel számukra az unióból való kilépés elsősorban egy elitellenes üzenet volt. Tóth Norbert portálunknak arról is beszélt, reális esély van rá, hogy felbomlik a monarchia, ugyanakkor az angol uralkodóház népszerűsége töretlen. Hozzátette, nem lenne meglepő, ha a skót függetlenedés hatással lenne Európa más nemzeteinek kisebbségi törekvéseire.
Skóciát nem kényszeríthetik, hogy akarata ellenére távozzon az EU-ból
Nicola Sturgeon skót miniszterelnök szerint Skócia lakosságának nagy többsége a bennmaradásra adta voksát. Felidézte, a Skóciát kormányzó Skót Nemzeti Párt (SNP) választási programjában szerepelt, hogy a skót kormány fenntartja az újabb függetlenségi népszavazás jogát, ha Skóciát arra kényszerítik, hogy akarata ellenére távozzon az EU-ból. Ez a helyzet most előállt, ezért ismét napirendre került a függetlenségi népszavazás. Hozzátette, ha a skót parlament úgy dönt, hogy az újabb függetlenségi referendum a skót EU-tagság megőrzésének legjobb vagy egyetlen lehetséges módja, akkor e népszavazást a brit kilépés feltételeiről tartandó tárgyalások két évben meghatározott időtartama alatt meg kell tartani.
A skót kormány a lehető leghamarabb közvetlen tárgyalásokat kíván kezdeni az Európai Unió intézményeivel, az Európai Tanács elnökével és az EU tagországaival
– mondta a skót kormányfő.
Az EU mindazonáltal már az első skóciai függetlenségi népszavazás előtt egyértelművé tette, hogy a függetlenség elnyerése esetén sem lenne garantált Skócia felvétele önálló országként az unióba. José Manuel Barroso, az Európai Bizottság akkori elnöke a 2014-es skót referendum előestéjén a BBC televíziónak nyilatkozva kijelentette: Skóciának új csatlakozási kérelmet kellene benyújtania, és ezt az összes többi tagállamnak egyhangúlag jóvá kellene hagynia.
A Sinn Féin, az Észak-Írországot kormányzó koalíció második legnagyobb pártja, a britellenes katolikus mozgalom vezető politikai ereje is népszavazást helyezett kilátásba “az ír sziget egyesítéséről“, arra hivatkozva, hogy Észak-Írország lakosságának többsége is az EU-tagságra szavazott.
Alapvetően nem nemzeti, hanem elitellenes szavazás volt
A skót és ír függetlenedésről Tóth Norbert, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Nemzetközi és Európai Tanulmányok karának adjunktusa elmondta, vélhetően Skócia elszakadásának lehetőségét nem vették figyelembe a brit választók, amikor az urnák elé járultak. Hozzátette, miközben fennállhat a veszélye annak, hogy a brit monarchia felbomlik, látni kell azt is, a kilépésről szóló népszavazás alapvetően elitellenes szavazás volt. Üzenet mind az Európai Unió, mind az Egyesült Királyságot kormányzó politikai, gazdasági elitnek.
Skócia függetlenedése nem rengetné meg a brit gazdaságot
Tóth Norbert elmondta, Skócia uniós tagságának megtartása és ezzel együtt kilépése a monarchiából a szigetország számára presztizsveszteség lenne ugyan, de az ötmilliós Skócia egy 63-65 milliós Angliát nyilvánvalóan nem rengetné meg gazdaságilag. Ugyanakkor Skócia fekvéséből adódóan jogot formálhatna a kőolaj-, és földgázkitermelésre, és a brit haderőnek is meg kellene állapodnia a stratégiai pontokat illetően.
Politikai válságot is okozhat a skót népszavazás
A kisebbségpolitikai szakértő elmondta, a Skót Nemzeti Pártnak tulajdonképpen kapóra jött ez a népszavazás, hiszen így ismét napirendre kerülhetnek a függetlenedési törekvések, amelyeket most az uniós tagság megtartásának szándéka is fölerősíthet. Egy újabb függetlenedési népszavazáshoz ugyanakkor – a korábbi esethez hasonlóan – a brit parlament jóváhagyása is szükséges. Tóth Norbert szerint bizonytalan, hogy az uniós tagságról szóló szavazás után a brit parlament fölvállalná a szétesés kockázatát. Hozzátette, a skótok a brit parlament jóváhagyása nélkül is tarthatnának egy kvázi „illegális” népszavazást a kérdésben, ez ugyanakkor politikai válságot okozna, amely nem biztos, hogy jobb választás, mint a népszavazás engedélyezése.
A protestánsok összefoghatnak a katolikusokkal
Tóth Norbert hangsúlyozta, az északír függetlenedés bonyolultabb kérdés, mint Skóciáé. Felidézte, a The Trobules (válságok) néven emlegetett időszakot a kilencvenes évekig a szélsőséges irányba is elmozduló vallási és etnikai ellentét jellemezte, mígnem a 98’-as Nagypénteki Megállapodás alkalmával kiegyeztek a politikai erők olyan feltétellel, hogy nem zárják ki a későbbi elszakadás lehetőségét. A szakértő hozzátette, Észak-Írországban jelen pillanatban is többségben vannak a brit illetve skót gyökerű protestánsok a katolikus írekkel szemben, ezért nekik egyelőre nem érdekük az Írországhoz való csatlakozás. A jövőben azonban előfordulhat, hogy a protestánsok is úgy okoskodnak, jobban megéri számukra az uniós tagság, ezért ők is az elszakadás-pártiak mellé állhatnak. Érdekes szempont a kérdésben Dublin hozzáállása is, hiszen az egyesüléshez szükséges a fogadókészség is.
A királyi család népszerűsége töretlen
Portálunk kérdésére, mennyiben tekinthető e népszavazás és annak következményei egyszersmind a brit uralkodóház válságának Tóth Norbert elmondta, a királyi család jelen pillanatban is népszerű, a társadalom többsége szereti az uralkodót és a királyság, a monarchia intézménye részét képezi a brit identitásnak. Olyannyira, hogy manapság már nem is emlegetik fel a királyi család német származását. A Buckingham-palotában természetesen aggódhatnak a népszavazás eredményei miatt, de ez nem vezet az uralkodóház válságához. Skócia és Írország kilépésével maradna az Angol Királyság és a Wales-i hercegség. Utóbbiban a függetlenedési, elszakadási hajlam nem erős, bár vannak nemzetiségi törekvéseik.
A skót függetlenedés Európa kisebbségi mozgalmaira is hatással lehet
Kérdésünkre, miszerint Skócia esetleges kiválása milyen hatással lehet az európai kisebbségi törekvésekre, a szakértő úgy válaszolt, ott erősödhetnek ilyen jellegű folyamatok, ahol amúgy is erősek a szeparatista törekvések. Spanyolországban ilyen terület lehet Katalónia, vagy Baszkföld. Tóth Norbert hozzátette, mivel Közép-Európában a függetlenedési, elszakadási törekvések nem erősek, vélhetően a kisebbségi törekvésekre nem lesz jelentős hatással a skótok önállósodása.
Forrás: MTI/PestiSrácok.hu
Címlapkép: szekelyfold.ma
Facebook
Twitter
YouTube
RSS