“Nem szeretné folytatni a beszélgetést, mennie kell színpadot építeni!” – tért ki ily módon a válaszadás elől Sándor Mária. A PestiSrácok.hu arra volt kíváncsi, hol volt a fekete ruhás nővérként elhíresült ápolónő, amikor a második Gyurcsány-kormány bevezette a vizitdíjat, elvette a 13. havi fizetést, szűkítette az egészségügyi ellátórendszert, megszüntetett hat kórházat és 15 ezer ágyat, ezzel földönfutóvá tett számtalan egészségügyist, a kollégáit. Sándor Mária azonban inkább hallgatott és elmenekült a csak neki kínos kérdések elöl. A kormányellenes tüntetés szervezője továbbra is azt állítja a demonstrációja politikamentes, miközben a regnáló kormányt támadja, és Gréczy Zsolttal fotózkodik.
„Beteg az ország, gyógyítsuk meg!” nevet viseli az este 6-kor kezdődő „gigademonstráció” a budapesti Kossuth téren, amelyet a fekete ruhás nővérként elhíresült Sándor Mária és a hozzá kötődő Magyarország a Magyar Egészségügyért Civil Társaság szervezi.
Sándor Mária a rendezvénnyel kapcsolatban a PestiSrácok.hu-nak elmondta, elsősorban betegeket, rokkantakat, hátrányos helyzetben lévőket, orvosokat, nővéreket várnak. A demonstráció az összefogást szimbolizálja. A fő mondanivalója, hogy milyen egészségügyet szeretnének ma Magyarországon a dolgozók és a betegek. Hangsúlyozta, a rendezvény pozitív kicsengésű és abszolút politikamentes, ezzel ellentétben legutóbb a Klubrádióban kommunikációs trükknek nevezte a kormány béremelési ígéreteit. Szerinte az Orbán-kormány az elmúlt egy évben folyamatosan hitegette az egészségügyi dolgozókat.
“Nincs, miért ünnepeljünk!” – jelentette ki portálunknak Sándor Mária, utalva arra, hogy a tüntetést a magyar egészségügy napjára, Semmelweis-napra időzítette. Szerinte a kormány béremelési programja csak ígéret, és a fizetési eszköz is értéktelenebb most mint évekkel ezelőtt.
Rákérdeztünk, miért nem állt ki az egészségügyért, a kollégáiért, a betegekért, amikor 2010 előtt a második Gyurcsány-kormány idején bevezették a vizitdíjat, elvették a dolgozóktól a 13. havi fizetést szűkítették az egészségügyi ellátórendszert, megszüntettek hat kórházat és 15 ezer ágyat, ezzel földönfutóvá tettek számtalan embert az ágazatban. Ugyan Sándor Mária akkor nem érezte úgy, hogy ki kell állni a tisztességes-becsületes betegellátásért és az egészségügyben dolgozók megbecsüléséért, de szerinte a dolgozók mindig jelezték, hogy baj, van. Hozzátette azt is, “belőle nem akkor pattant ki ez az egész,” és “nem akkor jártak 3-4 állásba dolgozni.” Majd közölte,
ezt a beszélgetést nem szeretné folytatni, mennie kell színpadot építeni!
Az eseményre több, az elmúlt hónapokban vitathatatlanul – a szakmaiság helyett – kormánybuktató és társadalmi elégedetlenséget szító „vendég” kapott meghívást. A szónokok közt van a Tanítanék Mozgalom triumvirátusa, élén Orbán Viktor miniszterelnöknek és Áder János köztársasági elnöknek ultimátumot adó Pukli Istvánnal, a tanárelégedetlenséget kirobbantó miskolci tanárral Pilz Olivérrel, és Törley Katával. A névsor ennél persze jóval hosszabb. Az este folyamán beszédet mond a hazai legnagyobb pedagógus szakszervezet a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) elnöke Galló Istvánné, Vargha Andrea az Autonóm Területi Szakszervezetektől, Kiss László az általa alapított 5.12 szakszervezettől (ő volt korábban a Független Egészségügyi Szakszervezet elnöke), és Demeter Éva a Korhatár Alatti Rokkantak Országos Szervezete képviselője. Felszólal továbbá a segédápolónak állt Szabó Tímea a Párbeszéd Magyarországért társelnöke, Iványi Gábor lelkész, Komáromi Zoltán háziorvos, és Sándor Mária is.
Este nyolctól Parti Nagy Lajos, Dés László, Grecsó Krisztián, Bakacsi Béla, Závada Pál, a Mohikán együttes, Galkó Balázs, Kollár-Klemencz László, Juhász Tamás, Danics Dóra, Kukorelly Endre, Kováts Kriszta, Pál Tamás, Papp János, Bárdos Deák Ági és a PaDöDö szórakoztatja majd a nagyérdeműt. Hajnali fél-2-től pedig kerekasztal beszélgetések kezdődnek. Szakpolitikusok mondják majd el véleményüket az ágazatról. Nézeteit osztja majd meg Csehák Judit a Medgyessy-kormány egészségügyi minisztere, aki lemondott, miután lenullázták a büdzsét a beígért 50 százalékos béremeléssel.
Beismerő vallomás
Április végén az ezatuti.blogstar.hu fedezte fel Sándor Mária közös szelfiét Gréczy Zsolttal a Demokratikus Koalíció (DK) egyik emblematikus figurájával. A fotó egy R-Go koncerten készült, Gréczy fénykorában dalszövegeket is írt, többek között az R-Go-nak is. A fekete ruhás nővér Gréczy oldalára posztolta a fotót, melyen az egykori ápoló és az ellenzéki gida együtt mosolyognak a világra, a következő szöveg alatt:
„Na szóval…ezt már nem mossuk le ? Mikor lesz a ,,Tiszta erőből nyár ? ” Vagy ,,Csiki – damm ? ” Ez nem politika …de ezt csak mi tudjuk…”
Sándor Mária szerint őt lehallgatják
Sándor Mária a Népszavának adott interjúban mondta el, hogy szerinte őt lehallgatják. Kedd este egy összejövetelen volt, és amikor fél 11-kor hazaért, még telefonon folytatta a beszélgetést az egyik résztvevővel.
“Nem először támadt az az érzésem, hogy nem ketten vagyunk a vonalban, aztán azt is hallottam, mintha leesett volna valami. Azt gondoltam, a beszélgetőtársam vacsorázik, de amikor rákérdeztem, azt felelte, ül a kocsijában és vezet. A felismeréstől elemi erővel tört rám az idegesség és csak azt tudtam kiabálni, hogy tegyük le.”
“Beteg az ország, gyógyítsuk meg!”
Sándor Mária tüntetésével párhuzamosan és kapcsolódva hozzá, Debrecenben is demonstrációt tartanak, a klinika előtt. A szervező a “Nincs hatalmatok felettünk” facebook csoport.
Az esemény meghívójából kiderül, “virrasztásra várnak mindenkit, aki egy jobb magyar egészségügyért, egy emberközpontú betegellátásért tenni akar! Életünk a tét!”
Várnak mindenkit, aki úgy gondolja, beteg a magyar egészségügy, aki tenni akar azért, hogy minden magyar állampolgárnak– anyagi helyzetétől függetlenül – joga legyen a gyógyulásra! – írják.
25 év legnagyobb lépése a mostani béremelés
“Mindenki számára érezhető lesz a mostani béremelés az egészségügyben” – nyilatkozta korábban a PestiSrácok.hu-nak Rétvári Bence. Az EMMI miniszterhelyettese a most induló bérfejlesztés kapcsolatban kifejtette, az egészségügyi érdekvédelmi szervezetekkel kötött megállapodás alapján több éves béremelési program kezdődik az ápolóknak. 2019-ig átlagosan 65 százalékkal emelkedik a bérük. Azt is elmondta, a szakorvosoknál és kórházi szakgyógyszerészeknél jövő őszre bruttó 207 ezer forinttal nő az alapbérük. Az alapellátásban dolgozók 2010 óta 41 százalékos finanszírozási többletben részesültek, most újabb emeléssel számolhatnak. A háziorvosi praxisok 10 milliárd forint, a védőnők 30-35 ezer forintot, az állami foglalkoztatású fogorvosok 50-55 ezer forint többlettámogatást kapnak havonta.
A PestiSrácok.hu kiszámolta, hogyan változik majd a szakápolók illetve a szakorvosok fizetése a béremelések nyomán. Egy 31-33 éves munkaviszonnyal rendelkező szakápoló alapbére szeptember 1-től 35 ezer forinttal emelkedik. Jövő novembertől 196 ezer, 2018. novemberétől 212 ezer, újabb egy év elteltével pedig 229 ezer forintra nő. Vagyis 2019 novemberétől összesen bruttó 89 ezer forinttal keres majd többet, a fizetése 228 650 forint lesz. Egy ugyanennyi munkaviszonnyal rendelkező szakorvos esetében, a jelenlegi átlagosan 340 ezer forintos alapbér szeptembertől bruttó 107 ezer forinttal 447 ezer forintra emelkedik. Jövő novembertől pedig bruttó 100 ezer forinttal többet, 547 ezer forintot vihet haza. A kevesebb, 13-15 éves munkaviszonyban foglalkoztatott szakorvosok mostani átlagosan 282 ezer forintos alapbére, szeptembertől bruttó 107 ezer forinttal 389 ezer forintra, 2017. novembertől bruttó 100 ezer forinttal 489 ezer forintra emelkedik.
Frissítés! Ez volt a tüntetésen
A tüntetők végül az Országház és a villamossínek közötti részt töltötték meg a Kossuth téren az MTI tudósítója szerint. Sándor Máriát állva, vastapssal köszöntötték, aki beszédében hangsúlyozta, hogy a szociális szférában dolgozókat megint kirekesztették a bérfejlesztésből, ezért becsapva és kisemmizve érzik magukat. Mint mondta, egy szabad országot szeretnének, ahol az ember az érték, olyan egészségügyet, ahol nem kell félni, nem hagyják egyedül, ahol remény van a gyógyulásra, és nem lemondanak az emberekről, ahol van megértő szó, és ahol van elég nővér, szaktudás, eszköz a gyógyításhoz. Jelezte, egész nyáron azon fognak munkálkodni, hogy összefogják a civileket, mint a közoktatásban, és egy úton haladva egy új országot építsenek. Egy politikamentes társaságot szeretnének létrehozni – fogalmazott.
Galló Istvánné, a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) elnöke arról beszélt, hogy nem voltak eredménytelenek a közoktatás jobbításáért szervezett utcai megmozdulások, mert változtatásra kényszerítették a kormányt. Kiemelte: akik jelen vannak, az egészségügyi szolgáltatások minőségének javításáért, a “gyalázatosan” alacsony bérek emeléséért, a munkafeltételek jobbításáért küzdenek. A demonstrálók nagy része kartonpapírból készült székeken ült a téren. A beszédek alatt sokszor dudáltak, fütyültek és kereplőztek. Többen “védőnő vagyok” feliratú szalagot akasztottak magukra, sokan fekete pólót viseltek. A szervezők kifeszítettek egy molinót, amelyre azt írták: “Védőnő = hungarikum, fizetése tragikum”.
Forrás: PestiSrácok.hu, MTI
A vezető képet az MTI fotósa, Balogh Zoltán készítette.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS