A líbiai kormányerők támadást indítottak a Szirtben maradt dzsihadisták ellen. A vasárnapi összecsapásokban a kormányhoz hű erők 18 katonája esett el, és 120-an megsebesültek – közölte a kórházi forrás néhány órával a támadás kezdete után.
Előzőleg a kormányerők egyik szóvivője azt mondta, hogy “megindították a Szirt elleni végső rohamot”.
Az AFP francia hírügynökség egy helyszíni tudósítója arról számolt be, hogy mindkét városrészbe, amely még az Iszlám Állam ellenőrzése alatt áll, mintegy ezer katona vonult be, harckocsik és páncélozott szállító harcjárművek támogatásával. A térségből később fegyverropogás és robbanások döreje hallatszott. A kormányerők közlése szerint támadásuk előkészítéseként vasárnapra virradó éjjel amerikai harci gépek bombázták a dzsihadisták állásait.
A líbiai kormányerők házról házra haladva, keserves utcai harcokban, az utolsó rohamra készülnek az Iszlám Állam észak-afrikai fellegvárának számító Szirt teljes felszabadítására.
Az egységkormány hadereje májusban indította az offenzívát, június közepén hatolt be a tengerparti nagyvárosba, augusztus elseje óta amerikai légicsapások is segítik a hadműveletet.
– Ezt a lakóövezetet már felszabadítottuk – mondja el az egyik harcos. Most az utolsó két, még a dzsihadisták által ellenőrzött zóna következik, ahol elbarikádozták magukat. De nyomulunk tovább, a végső visszaszámlálás elkezdődött.
A néhai líbiai diktátor, Kadhafi szülővárosát a civil lakosság már elhagyta. Az ostromot lassítják az orvlövészek és az öngyilkos merénylők.
A visszafoglalt épületek falán az iszlám szélsőségesek törvényei angolul; a rituális kézmosás leírásától az imák szövegéig. Ez arra utal, soraikban külföldi fegyveresek is harcolnak.
A három hónapja tartó offenzíva során legalább 300 kormánykatona esett el és több mint 1800 sebesült meg. A dzsihadisták veszteségeiről nincs pontos adat.
Az Iszlám Állam fegyveresei 2015 júniusában kerítették hatalmukba Szirtet, s a város visszafoglalását célzó hadművelet idén májusban kezdődött. A fővárostól, Tripolitól mintegy 450 kilométerre keletre fekvő város elvesztése súlyos csapást jelentene a dzsihadisták számára, mivel Szirt biztosítja az összeköttetést az olajban gazdag észak-afrikai ország nyugati és keleti rész között.
Moammer Kadhafi líbiai diktátor hatalmának francia és brit katonai beavatkozással történt 2011-es megdöntése és a politikus meggyilkolása nyomán Líbia teljes káoszba süllyedt, s a keletkezett hatalmi űrt egymással rivalizáló milíciák töltötték be. A zavaros helyzetet kihasználva az Iszlám Állam is területeket szerzett az országban, tavaly júniusban pedig megszállta Kadhafi szülővárosát, Szirtet, amely legfőbb líbiai erődítménye lett.
PS/MTI/Euronews
Facebook
Twitter
YouTube
RSS