Továbbra sem teljesen egyértelmű, hogy miért áll szöges ellentétben a Magyar Szocialista Párt több tekintélyes képviselőjének álláspontja a pártelnökével. Míg az MSZP hivatalosan megfogalmazott nézete szerint, nem támogatják a kötelező betelepítési kvótát és a népszavazáson való részvételre buzdítja a párt támogatóit, addig Kunhalmi Ágnes és Horváth Csaba eddig nem hátrált meg azon véleménye elől, mely szerint a bevándorlás csak egy álprobléma és ezért szimpatizánsaik ne vegyenek részt a népszavazáson. Megjegyzendő ugyanakkor, hogy Molnár Gyula július elején még azt mondta: a Magyar Szocialista Párt tagjai nem vesznek részt az október 2-ra kiírt népszavazáson, helyette az első Szabad Európa-napot kívánják megtartani. Erről egy keszthelyi sajtótájékoztatón a párt korábbi elnökével, Mesterházy Attilával az oldalán beszélt a párt újonnan megválasztott elnöke.
Az MSZP álláspontja 2015 májusa óta nyilvános, azaz ha lenne, akkor sem támogatnánk a kötelező betelepítési kvótát – állította a Magyar Időknek Nyakó István, a párt sajtófőnöke. A szocialista szimpatizánsok körében ugyanis kiverte a biztosítékot az MSZP elnökének csütörtöki kijelentése, miszerint az MSZP sem támogatja a kötelező betelepítést, ezért ha a kormány ezt törvényben akarja megtiltani, a párt kész támogatni a javaslatot. Molnár Gyula kifejtette: ha a kormány arra kér felhatalmazást, hogy erről tárgyalhasson Brüsszelben, akkor nincs szükség népszavazásra, lehet, hogy ezt egy parlamenti határozattal meg lehet oldani. „Végelgyengülésben szenved”, „megvettek kilóra” – ilyen és ehhez hasonló internetes hozzászólásokban mentek neki Molnárnak a kijelentését követően. Sokan tanácstalanságuknak adtak hangot, hogy akkor el kell-e menni szavazni, vagy bojkottáljanak.
Nyakó István a Magyar Időknek azt mondta: az MSZP frakciója, illetve az akkori elnökség már tavaly állást foglalt. Molnár Gyula szavait igyekezett magyarázni a nemzetbiztonsági bizottság szocialista elnöke is. Az ATV-ben arra a riporteri kérdésre, hogy ha jelenleg semmiféle kvótafenyegetés nem éri az országot, mi szükség volt az MSZP elnökének kijelentéseire, Molnár Zsolt úgy válaszolt: ez a jövőre vonatkozott, vagyis ha a referendum után Brüsszel mégis előállna a kvótával, akkor legyen tiszta a kép, ezt a szocialisták nem támogatják. Tegnap Molnár Gyula is azzal igyekezett csillapítani a kedélyeket, hogy közölte: az Európai Unióban nincs többsége az újabb kötelező betelepítési kvóta ötletének.
A szocialista szavazók zavarodottsága teljesen érthető, hiszen a párt prominensei Kunhalmi Ágnestől Horváth Csabáig rendre azt hangoztatták, hogy a bevándorlás álprobléma, nem létezik, az csak „a Fidesz által generált hiszti és műbalhé”. Az MSZP arra kérte a választókat, hogy maradjanak távol az október 2-i referendumtól, a párt pedig ekkor az első Szabad Európa-napot kívánja megtartani.
Alig két hónapja még Molnár Gyula is tudta mit vár a választóitól
Egy júliusi Keszthelyen tartott sajtótájékoztatón maga Molnár Gyula frissen megválasztott pártelnök, a korábbi elnökkel, Mesterházy Attilával az oldalán azt mondta: az MSZP tagjai nem vesznek részt az október 2-ra kiírt népszavazáson, helyette az első Szabad Európa-napot kívánják megtartani. Molnár Gyula úgy vélte: az október 2-ai népszavazásnak “nincs jogi következménye, a tárgya valójában nem létezik, és nem szól másról, mint egy buta üzenet Brüsszelnek”. Az MSZP azzal üzen, hogy nem vesz részt a népszavazáson, helyette az első Szabad Európa-napot rendezi meg. A nyitott MSZP programjának megfelelően erre a rendezvényre minden olyan pártot, civil szerveződést és szakszervezetet várnak, amelyik egyetért azzal, hogy “mi Európában akarunk maradni”, és velük közösen megbeszélhetik, milyennek is képzeljük a jövőnket Európában – mondta az MSZP elnöke. Akkor azt is hozzátette:
“a szüleink, nagyszüleink titokban hallgatták a Szabad Európa Rádiót”
, és akkoriban arról az Európáról álmodtak, amit az a rádió képviselt. Ma pedig “ezek a fiatalemberek mintha félredobnák szüleink, nagyszüleink álmát, és mintha ki akarnák vezetni ezt az országot Európából” – mondta kormánypárti politikusokra utalva. Miközben Nagy-Britannia megégette magát egy populista politikával, “aközben úgy látszik, hogy a magyar kormány úgy gondolja, lehet a tűzzel tovább is játszani”. Azt üzenjük nekik, hogy “a tűz ideig-óráig melegít és jólesik, azonban ha túl közel kerülnek hozzá, akkor meg fogja őket égetni” – fejtegette Molnár Gyula.
Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS