Gyermekkori tragédiájáról mesélt a PestiSrácok.hu-nak az a 81 éves hölgy, akit kislányként hurcoltak el az ávósok az iskolából, hogy aztán a szomszéd szobából végig hallgassa, hogyan kínozzák meg állapotos édesanyját. Kardos Mária a Karc FM 105.9 Paláver című műsorában kérte a hallgatókat arra: segítsék ki egy írógéppel, hogy – amíg teheti – papírra vesse a kommunista terror szörnyűségeit jól láttató sorsát. A PS Mozi stábja rögzítette az idős hölgy és Simon Márta írónő egymásra találását, majd elkísértük Kardos Máriát a Virányosi úti elkobzott villájukba, ahol az egyik, a ház történetét felkutató lakó további szörnyűségeket mondott el neki.
Kardos Mária a PestiSrácok.hu videóstábjának beszélt arról, miként ítélték el édesapját az első orvosperben röpcédulázás miatt 1945. szeptember 7-én, és hogyan semmizték ki családját. A gyermekként poklok poklát megjárt idős nő tragédiáját tovább tetézte, hogy látogatásunkkor tudta meg: a korábbi családi fészket a ÁVO kínkamraként is használta. Mások mellett Rajk Lászlót is a Virányos úti villában kínvallatták. Megörökítettük azt is, hogyan tért vissza Kardos Mária 71 év eltelte után a szép emlékek mellett tragikus eseményeket is idéző házba.
Az idős hölgy eredetileg a Karc FM Paláver című műsorában Papp Endre, majd Huth Gergely műsorvezetőt kérte meg, közvetítse a hallgatóknak, hogy adjanak neki kölcsön egy írógépet, amivel élettörténetét papírra vetheti. A nem túl jó körülmények között élő Kardos Mária az első orvosperként elhíresült koncepciós eljárás egyik vádlottjának a lánya. Családi otthonából, egy Virányos úti villából az ÁVO 71 éve, 1945 szeptember 7-én vitte el édesanyjával együtt. Apját, az első szovjet ellenállási perben a hentes és orvos, valamint egyetemista társaival együtt hűtlenséggel és röpcédulázással vádolták. A házba később az ÁVO költözött. A kommunista pártrendőrség mások mellett ebben az épületben „készítette fel” Rajk Lászlót az ellene készülő perre. A műsorban rengetegen felajánlották segítségüket, de jelentkezett Simon Márta írónő, aki P.M. Simonként személyes hangvételű könyvet írt korábban az 1956-os forradalomról. Eldöntötték, hogy Simon Márta megírja a hányatott sorsú nő életét. Ennek első lépcsőjeként stábunk elkísérte Kardos Máriát és az írónőt a Virányos utcai villába. Itt sok meglepetés ért minket, valamint a ház egykori lakóját….
Készítette: Apáthy Melinda és Tihanyi Rita/PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS